Kogenerační jednotka ve Sportareálu je již v provozu

Verze pro tisk |

Svoji vlastní elektřinu i teplo si od středy 25. února 2015 znovu vyrábí příspěvková organizace Sport v České Lípě. Po 433 dnech nucené odstávky totiž ve Sportareálu znovu funguje kogenerační jednotka. Kvůli více než ročnímu výpadku tohoto zařízení musela příspěvková organizace za nákup elektřiny a tepla zaplatit o 3,9 milionu korun více.

Kogenerační jednotka vypověděla službu kvůli zadření jednoho z ojničních ložisek již v prosinci 2013. V březnu 2014 vypsalo město výběrové řízení na její opravu, vítěznou firmu i potřebné peníze na opravu schválili zastupitelé v září 2014.
„Na začátku letošního roku jsme si nechali zpracovat odborný právnický posudek, který měl určit, kdo havárii kogenerační jednotky způsobil a kdo tedy nese odpovědnost za škodu, která městu vznikla. Výsledkem je zjištění, že při provozování a servisu kogenerační jednotky pochybilo jak bývalé vedení příspěvkové organizace, tak servisní společnost Warmnis. Právníci tedy doporučili městu nechat vypracovat další posudek znalcem v oboru, který by měl pomoci celou záležitost rozklíčovat,“ uvedla starostka České Lípy Romana Žatecká.

Opravu měla na starosti firma Mandant s.r.o., která se bude nyní starat i o servis složitého zařízení. Město oprava přišla na celkem 3,2 milionu korun. Před oficiálním spuštěním běžela kogenerační jednotka 4,5 dne, tedy 100 motohodin, na poloviční výkon. Od středy funguje naplno.
„Firma Mandant poskytne na opravenou kogenerační jednotku záruku v délce 24 měsíců nebo 16 000 provozních hodin, záleží, co nastane dříve. Pokud v době 24 měsíců nebude vyčerpán stanovený počet 16 000 motohodin, prodlouží dodavatel záruku do výše 16 000 motohodin pouze v případě, že bude v době po uplynutí 24 měsíců rovněž provádět předepsané servisní úkony,“ doplnil ředitel příspěvkové organizace Sport Česká Lípa Pavel Císař.

Kogenerační jednotka funguje ve Sportareálu od roku 2008. Obrovskou výhodou zařízení se spalovacím motorem je, že vyrábí elektřinu a zbytkové teplo z motoru se používá pro vytápění sportovního komplexu. Díky tomu zařízení spoří příspěvkové organizaci nemalé náklady na nákup elektřiny a vytápění. 

alt
alt
Nahoru

Komentáře

Re: Kogenerační jednotka ve Sportareálu je již v provozu

Takto je jasné.
Ve státní správě totiž za selhání nikdo nikdy za nic nemůže.
A hlavně si to ošetřete min dvěma posudky.
Kašpaři.

Nahoru