Divadlo bude možná v KD Crystal

Verze pro tisk |

Po marných pokusech zrekonstruovat Jiráskovo divadlo v České Lípě svitla obyvatelům města naděje, že se přeci jen dočkají důstojného kulturního stánku. Divadelní sál by totiž mohl vzniknout v KD Crystal.

Českolipští radní na svém červnovém zasedání schválili zpracování studie, která ukáže, zda je záměr technicky možný a kolik by zhruba městskou kasu měl stát. Podle této studie se poté zastupitelé budou moci rozhodnout, zda začnou tento záměr postupně realizovat.

Studii za necelých 370 tisíc korun bude zpracovávat profesor Jiří Suchomel, který před více než třiceti lety KD Crystal navrhl, a jeho kolega architekt Jiří Janďourek. Úkolem pana profesora a jeho týmu bude navrhnout, jak by se měl KD Crystal rekonstruovat, pokud by jeho součástí měl být multifunkční sál s mobilním hledištěm. Tedy sál, ve kterém by bylo možné pořádat plesy, koncerty, ale i plnohodnotná divadelní představení s odpovídající technikou a jevištěm. Kromě tohoto multifunkčního sálu by v KD Crystal měl zůstat také kinosál, zázemí pro účinkující, kanceláře, kavárna a v prvním patře také knihovna, která by se do zrekonstruované budovy přesunula z nevyhovující budovy na náměstí T. G. Masaryka.

„Byla bych velmi ráda, pokud by se po zpracování studie město rozhodlo tento projekt zrealizovat. Vyřešily by se tím hned tři velké problémy, které město dlouhodobě řeší a které se zatím i přes maximální snahu nepodařilo zrealizovat. Přebudovat KD Crystal se jeví jako nejlepší řešení nejen z finančního hlediska, ale i z technického – tento areál je v nejlepším technickém stavu ze všech tří objektů, které jsme chtěli zrekonstruovat. Byla bych ráda, kdyby konečné rozhodnutí o tom, zda projekt realizovat budeme, udělalo ještě toto zastupitelstvo, ale nevím, zda to stihneme,“ uvedla starostka České Lípy Hana Moudrá.

Záměr rekonstrukce Jiráskova divadla začalo město realizovat již v 90. letech 20. století. Na přelomu tisíciletí však město od tohoto záměru ustoupilo a přišlo se záměrem postavit divadlo nové, a to v proluce Jeřábkova náměstí. I tento záměr však před několika lety ztroskotal a město se znovu vrátilo k myšlence rekonstrukce Jiráskova divadla. Na tuto rekonstrukci mělo město vydané i stavební povolení, kvůli soudním sporům mezi krajským úřadem v Liberci a vlastníkem jednoho z pozemků, který s divadlem sousedí, o povolení přišlo. Proces znovuvydání tohoto povolení však stále běží.  

Nahoru

Komentáře

Re: Divadlo bude možná v KD Crystal

Krásných a necelých 370 tisíc korun jistě neskončí v propadlišti dějin a bude s nimi naloženo výbornému kulturnímu stánku.

Nahoru