Zastupitelé diskutovali o Strategickém plánu města

Zprávička
Verze pro tisk |

Zastupitelé České Lípy včera diskutovali o podobě Strategického plánu. Jejich náměty plán ovlivní ještě před veřejným projednáváním, které proběhne 4. dubna v KD Crystal. Přijetí Strategického plánu má zásadní význam i pro čerpání dotací.

„Zájem na strategických principech řízení města a efektivnější čerpání dotací – to jsou dva hlavní důvody pro přijetí Strategického plánu, který by měl platit až do roku 2023. Bude tedy přesahovat i dvě volební období. Do přípravy dokumentu byla a zase znovu bude zapojena i veřejnost. Veřejné projednávání je naplánováno na 4. dubna od 17 hod. do KD Crystal. Obecný plán bude pak konkretizován v Akčních plánech a oborových tematických koncepcích,“ říká místostarosta města Juraj Raninec.

V diskuzi zastupitelé probrali několik otázek, např. nutnost diverzifikace výroby, podporu bydlení, průběžnou aktualizaci plánu a reflexi některých legislativních novinek, např. novely zákona o hmotné nouzi. Zastupitelé se shodli, že poměrně obecný plán dobře pokrývá oblasti, které může samospráva reálně ovlivnit. Další připomínky mohou zastupitelé uplatnit prostřednictvím připomínkovacích formulářů do 27. března.
 

Další zprávičky

Karatisté SPORT RELAX velmi úspěšně reprezentovali na celonárodním poháru

15.3.2018 21:39 | Pavel Znamenáček

Svými výkony si karatisté zajistili nominaci na MČR.

Pořádně perný víkend máme za sebou a to nejdůležitější? ÚSPĚŠNĚ! Po náročném GP Slovakia přicestovala výprava na první kolo NARODNÍHO POHÁRU do Českého Krumlova. V silné konkurenci nejlepších českých závodníků vezeme domů deset medailí a to ve složení David Kavalír, Áďa Šinerová, Bára Znamenáčková a hostující Nikča Jůzová z Kesl Ryu. Na české scéně jsme ve svých kategoriích zabojovali, co to šlo!!

Bára Znamenáčková s Adélou Šinerovou (Áďa poprvé v kata seniorky - ženy) se svými výkony dostaly do repasáže (zápas o třetí místo), kde se jim parádně vedlo a vezou do České Lípy bronzové medaile. Bára poté v kategorii U21 bohužel prohrála o třetí místo, tím pádem zůstává na páté příčce. Adélu Šinerovou potom čekala její hlavní kategorie juniorky, kde obstála v silné konkurenci a odváží si další bronz.

David Kavalír si svými výkony zajistil v juniorech finále, kde po převaze praporků prohrál s Jaromírem Láchou z Fight Clubu. Bylo to jeho krásné stříbrné zakončení juniorské kategorie. Jeho druhý start byl v kategorii U21, kde se mezi tři reprezentanty postavil i David a na krku mu visí bronzová medaile.

Kata tým se nám opět vydařil a vezeme ZLATO ve složení Barbora Znamenáčková, Adéla Šinerová a Nikola Jůzová.

"Musím podotknout, že po náročném víkendu to jsou skvělé výsledky pro KARATE SPORT RELAX. Bloky kumite až tak vydařené nebyly. Áďa s Davidem prohráli zápasy o třetí místa. Nevadí. Bára zůstala bohužel bez soupeřky. Tudíž automaticky bere zlatou a to i v kumite ženách i U21," uvedl trenér Pavel Znamenáček.

SPORT RELAX vyráží na Slovensko

8.3.2018 10:55 | Pavel Znamenáček

Opět se roztáčí kolotoč soutěží a reprezentanti KARATE SPORT RELAX ve čtvrtek 8. března odjíždí na Grad Prix Slovakia do Bratislavy. Startuje se v pátek a my máme ambice bojovat v silně obsazeném poli vynikajících reprezentantů.


Tým ve složení Pavel Znamenáček - coach a řidič, Barbora Znamenáčková, Adéla Šinerová, Nikola Jůzová a David Kavalír startují ve dvou kategoriích a kata týmu. GP Slovakia je jedna z nabitých soutěží, kde se sjíždí evropská špička. Doufáme, že budeme silným soupeřem.

V sobotu ráno se vracíme a odpoledne už cestujeme na Národní pohár do Českého Krumlova. Zde se odehraje první kolo, které je důležité pro nominaci na M ČR. Startujeme v kata i kumite.

Blíží se termín pro odevzdání nominací na Knihu roku Libereckého kraje 2017

8.3.2018 10:50 | Filip Trdla

Ještě do 15. března 2018 je možné nominovat literární díla do soutěže Knihu roku Libereckého kraje za rok 2017. Cílem soutěže je ocenit autory a nakladatele za mimořádný počin vydaný v příslušném kalendářním roce se vztahem k Libereckému kraji.

„Záměrem udílení ceny Kniha roku Libereckého kraje je podpořit autory a nakladatele k vydávání a šíření regionální literatury a také její propagace,“ uvedla Květa Vinklátová, radní pověřená řízením resortu kultury, památkové péče a cestovního ruchu.

Přihlásit do soutěže se mohou autoři nebo vydavatelé, jejichž kniha se svým obsahem významně týká Libereckého kraje, jeho občanů a jejich díla, území nebo jeho dílčí části, tradic, příběhů, historie, výrobků apod.

Zaslané přihlášky následně zhodnotí sedmičlenná odborná komise, v níž zasednou zástupci odboru kultury, památkové péče a cestovního ruchu Krajského úřadu Libereckého kraje, ředitelka Krajské vědecké knihovny v Liberci, odborník v oblasti nakladatelské činnosti, knižního obchodu či grafického zpracování knih.

Vítěz každé kategorie získá finanční odměnu ve výši 10 tisíc korun a také cenu, kterou speciálně pro tuto soutěž vyrobí Střední uměleckoprůmyslová škola sklářská v Kamenickém Šenově. Ocenění vítězům předá hejtman Libereckého kraje Martin Půta a radní Květa Vinklátová u příležitosti Světového dne knihy a autorských práv 23. dubna v Krajské vědecké knihovně v Liberci. „Chceme, aby se ze soutěže Kniha roku Libereckého kraje stala postupem času tradiční a respektovaná akce, a věřím, že pomůže vítězným titulům i k většímu úspěchu u čtenářů. I proto máme v porotě osobnosti jako je Jiří Padevět a Radek Sidun,“ dodala Květa Vinklátová.

Podmínky pro přihlášení do soutěže, včetně přihlášky a statutu soutěže najdete na webu Libereckého kraje: https://kultura.kraj-lbc.cz/ostatni/soutez-kniha-roku-libereckeho-kraje
 

Zapojte se do projektu Děti na startu a bojujte proti dětské obezitě i lenosti

5.3.2018 21:25 | Zuzana Rybářová

Počítačové hry, internet, mobilní telefony, televize – to je v posledních letech nejčastější způsob trávení volného času dětí a mládeže. A tak není divu, že české děti tloustnou a leniví. Pokud s tím chcete také něco udělat a chcete vést děti k pohybu, zapojte se do projektu Děti na startu! Workshop, v němž se dozvíte vše podstatné se koná 13. března 2018 (od 13 do 15 hodin) na Městském úřadě v České Lípě a je určen všem zájemcům, kteří chtějí otevřít kurzy ve svém městě, nebo se stát součástí trenérského týmu v tomto projektu.

Na workshopu, který pořádá Český svaz aerobiku a fitness FISAF.cz se dozvíte vše o projektu Děti na startu a jak zrealizovat kurzy ve svém městě. Do tohoto úspěšného celorepublikového projektu všeobecné pohybové přípravy se zapojilo více než 194 středisek a 6 025 dětí ve věku od 4 do 9 let, štíhlé, s nadváhou i obézní, talentované i netalentované. Projekt je zaměřený na rozvoj základní pohybové motoriky, koordinace, obratnosti, rychlosti a síly. V rámci kurzů se děti naučí, jak ovládat své tělo, správně běhat, udělat kotrmelec, skákat, padat, nebát se míče – tedy dovednosti, které tvoří nezbytný základ pro jakoukoliv pohybovou a sportovní činnost. Seznámí se ale také s aktivním životním stylem jako účinnou prevencí proti nadváze, obezitě a civilizačním chorobám a získají základ pro celoživotní pozitivní vztah k pohybu, sportu a aktivnímu trávení volného času.

Kurzy Děti na startu probíhají pod vedením odborně vyškolených trenérů a instruktorů ve školách, družinách a kroužcích jako součást vyučování nebo po vyučování v mateřských školkách v rámci pohybových aktivit v tělocvičnách, sportovních halách, sokolovnách, sportovních klubech a oddílech, fitness centrech…Více informací se dozvíte na stránkách projektu www.detinastartu.cz.

Počet míst na přednášce je omezen, proto prosím o rezervaci na jana.bouckova@fisaf.cz.

Krajský úřad zahájí přijímání žádostí o dotace na sportovní a školské programy

4.3.2018 09:56 | Filip Trdla

Od 3. do 19. března 2018 do 14 hodin přijímá Krajský úřad Libereckého kraje žádosti o finanční příspěvky v rámci šesti dotačních programů v oblasti sportu a školství. Sportovní dotace jsou dvě, kde se celkem rozdělí 23.000.000 Kč, v oblasti školství nabízí kraj čtyři dotační tituly v celkové výši 4.400.000 Kč. Bližší informace mohou žadatelé získat zhlédnutím krátkých videí na youtube kanálu Libereckého kraje.

„Důležité je, aby si žadatelé pozorně přečetli pokyny k vyplnění žádosti a v případě nejasností se nebáli konzultovat postup s danými zaměstnanci odboru školství. Pro lepší orientaci jsme s kolegy natočili krátká informační videa, kde se žadatelé dovědí základní informace i tipy, na co si dát pozor. K nalezení jsou na youtube kanálu Libereckého kraje, případně na mé facebookové stránce,“ uvedl náměstek hejtmana pro resort školství, mládeže, zaměstnanosti, tělovýchovy a sportu Petr Tulpa.

Pro letošní rok byly 31. ledna 2018 vyhlášeny pro oblast sportu dva dotační programy, a to na sportovní akce, kde je vyčleněno celkem 5.000.000 Kč, a na podporu sportovní činnosti dětí a mládeže ve sportovních organizacích, kde je připraveno 18.000.000 Kč. 

V oblasti školství se jedná o čtyři finanční „balíčky“. V Programu volnočasových aktivit bude rozděleno 3.100.000 Kč, v programu Specifická primární prevence rizikového chování se jedná o částku ve výši 250 000 korun. Dále Liberecký kraj podpoří soutěže a talentované dětí, a to také částkou 250 000 Kč. V posledním čtvrtém programu Podpora kompenzačních pomůcek pro žáky s podpůrnými opatřeními bude rozděleno 800 000 Kč.

V oblasti dotací platí velmi přísná pravidla, ze kterých nelze ustupovat. Žádosti, které budou vyplněny chybně, neúplně nebo u kterých se např. nebude shodovat písemná a elektronická forma, budou vyřazeny. Kontaktní osoby jednotlivých programů jsou připraveny konzultovat s žadateli jakýkoli dotaz. „Důležité je, aby žadatelé přišli včas. V žádosti podané na poslední chvíli, tedy těsně před konečným termínem odevzdání (19. března 2018, 14:00), není možné případné chyby opravit. Taková žádost je odsouzena k vyřazení,“ dodal Tulpa.

Projekty bude hodnotit Výbor pro tělovýchovu a sport Zastupitelstva Libereckého kraje a rozhodovat o poskytnutí dotací pak bude Zastupitelstvo Libereckého kraje na svém zasedání 29. května 2018.

Před odesláním žádosti je možné další postup konzultovat se zaměstnanci odboru školství, jejichž kontakty jsou uvedeny níže:

4.23 Sportovní akce:
Lucie Sviatková 485 226 634, 778 724 117, lucie.sviatkova@kraj-lbc.cz

4.26 Podpora sportovní činnosti dětí a mládeže ve sportovních organizacích:
Lucie Hlavsová 485 226 638, 778 543 214, lucie.hlavsova@kraj-lbc.cz

4.1 Program volnočasových aktivit:
Martina Meierová, 485 226 636, 778 724 116, martina.meierova@kraj-lbc.cz

4.3 Specifická primární prevence rizikového chování a Program 4.7 Podpora kompenzačních pomůcek pro žáky s podpůrnými opatřeními:
Mgr. Petra Krčmářová, 485 226 224, petra.krcmarova@kraj-lbc.cz

4.4 Soutěže a podpora talentovaných dětí:
Eva Hodboďová, 485 226 635, 739 541 550, eva.hodbodova@kraj-lbc.cz

Odkazy na instruktážní videa:
https://youtu.be/r9G16EOTKd4 Video k dotačnímu programu 4.23 Sportovní akce
https://youtu.be/brn5_sObvIA Video k dotačnímu programu 4.26 Podpora sportovní činnosti dětí a mládeže ve sportovních organizacích
https://youtu.be/PnZihQD0mFs Souhrnné video k programům Školství a mládeže (4.1 Program volnočasových aktivit, 4.3 Specifická primární prevence rizikového chování, 4.4 Soutěže a podpora talentovaných dětí a 4.7 Podpora kompenzačních pomůcek pro žáky s podpůrnými opatřeními)

Další informace k dotačním programům naleznete na dotačním webu Libereckého kraje: https://dotace.kraj-lbc.cz/.

Symboly státu budou k vidění ve vestibulu krajského úřadu

1.3.2018 20:27 | Markéta Žitná

Severočeské muzeum v Liberci se i přes uzavření své hlavní budovy zapojí do oslav Roku republiky. Ve vstupním vestibulu budovy Krajského úřadu Libereckého kraje si bude možné od úterý 6. března zdarma prohlédnout ve třech vitrínách malou ukázku muzejních exponátů s tematikou české a československé státnosti.

„Výstava ve třech vitrínách k výročí založení Československa bude proměnná, protože omezený prostor neumožňuje větší tematickou výstavu. Každé dva měsíce se tak zájemci seznámí s novými exponáty. Čtvrtá vitrína představí pravidelně nový exponát měsíce,“ představuje koncept výstav Květa Vinklátová, radní pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Muzeum v únoru letošního roku, s pomocí Českého rozhlasu, vyhlásilo dárcovskou akci na téma patriotik, tj. předmětů se státní symbolikou z období od roku 1918 do současnosti. Na výstavě již budou představeny první výsledky této akviziční akce. Nejcennějším přírůstkem do muzejních sbírek je originál dopisu Tomáše Garrigue Masaryka z roku 1934, zdobený státním znakem technikou takzvaného slepotisku. První díl výstavního cyklu však bude věnován především československým legiím. Muzeum mimo jiné představí unikátně dochovanou kompletní uniformu vojáka 21. československé pěší legie ve Francii, která po vzniku samostatného československého státu posloužila k výstroji nově vytvořené Hradní stráže.

Legionářské tematiky se též úzce dotýkají dvě sochy legionářů, jejichž autorem je jeden ze zakladatelů moderního českého sochařství Otto Gutfreund. Originály realistických plastik ruského a francouzského legionáře vznikly v polovině 20. let minulého století na objednávku Památníku odboje na Vítkově a následně je začala sériově vyrábět keramická dílna Keras v Bechyni. Z vystavených sochařských děl ještě zmíníme alegorii československé armády od Julia Lankáše z 2. poloviny 30. let nebo portrétní medaili T. G. Masaryka od slavného českého sochaře a absolventa jablonecké uměleckoprůmyslové školy Otakara Španiela. „Jako exponát měsíce představíme v březnu tzv. „nouzové bankovky“, které dočasně platily poté, co Liberec v říjnu 1918 odmítl vznik Československa a přihlásil se k provincii Deutschböhmen,“ přibližuje úvodní exponát měsíce Jiří Křížek, ředitel Severočeského muzea v Liberci.

Severočeské muzeum v Liberci bude kvůli rekonstrukci zavřené dva roky a jeho pracovníci budou využívat netradičních prostor a příležitostí pro představení jeho bohatých sbírkových fondů a činností jednotlivých oddělení. Výstava ve vestibulu krajského úřadu je součástí tohoto záměru.

Kraj se připravuje na elektronizaci veřejných zakázek

26.2.2018 21:09 | Markéta Žitná

Na krajském úřadě se ve středu 21. února uskutečnil workshop k připravované elektronizaci veřejných zakázek. O aktuálním tématu diskutovali zástupci obcí, příspěvkových organizací a zaměstnanci krajského úřadu. Elektronická komunikace ve veřejných zakázkách, zadávaných podle zákona o zadávání veřejných zakázek, je pro obce a kraje povinná od 18. října 2018.

„Liberecký kraj už od dubna 2017 zadává plně elektronicky veřejné zakázky na technický dozor investora a koordinátora BOZP prostřednictvím dynamického nákupního systému a již několik let také využívá elektronické aukce,“ uvádí Marek Pieter, náměstek hejtmana pověřený řízením rezortu dopravy, investic a veřejných zakázek, který převzal nad akcí záštitu.

Program zahrnoval praktické ukázky jednotlivých fází přípravy, průběhu a vyhodnocení výběrových a zadávacích řízení na dodavatele vybraných komodit, prací a služeb. V rámci setkání se řešilo, jaké povinnosti přinese elektronická komunikace pro zadavatele a dodavatele po 18. říjnu 2018 a jak se na tyto změny efektivně připravit. 

Dalším tématem byl způsob hodnocení nabídek a vhodnost použití jiných hodnotících kritérií než je nejnižší nabídková cena. V této části byla prezentována veřejná zakázka Libereckého kraje na nákup profi myček. „Jednalo se o centrální veřejnou zakázku na nákup 8 myček do domovů důchodců Libereckého kraje, kde bylo zvoleno hodnotící kritérium náklady životního cyklu přístroje. Náklady byly vypočítány ze součtu konečné ceny, která zahrnovala cenu za položku, dopravu, demontáže, instalace, zprovoznění a zaškolení obsluhy a dále nákladů na spotřebu vody a elektrické energie,“ dodává náměstek Pieter.

Závěr workshopu byl věnován možnostem efektivního zhodnocení obecního majetku formou prodeje nebo pronájmu prostřednictvím elektronické aukce. Informace k akci jsou dostupné na webu: http://proebiz.com/kalendar-akci/323

Českolipská nemocnice zažila týden dvojčat

22.2.2018 21:51 | Kateřina Amrichová

Českolipská nemocnice zažila „týden dvojčat.“ Během čtyř dnů, od pondělí, se zde narodila celkem čtyři dvojčata. Tři dvojčata jsou páreček holka a kluk, jedny dvojčata jsou dva kluci. Není bez zajímavostí, že troje dvojčata se narodila přirozenou cestou. Za celý loňský rok se zde přitom narodilo pouze 7 dvojčat.

V roce 2017 se v českolipské porodnici uskutečnilo celkem 1105 porodů, narodilo se 1112 dětí. V letošním roce se k  22. únoru uskutečnilo celkem 168 porodů.
 

V budově krajského úřadu proběhlo školení k GDPR

22.2.2018 21:48 | Filip Trdla

GDPR – Obecné nařízení o ochraně osobních údajů – je nově vzniklá legislativa Evropské unie. Jejím cílem je zvýšit ochranu osobních dat občanů členských zemí. V pátek 16. února 2018 proběhlo k dané problematice v multimediálním sálu krajského úřadu vstupní školení pro starosty, tajemníky, ekonomy a správce informačních technologií. Cílem semináře bylo usnadnit zejména obcím 1. a 2. stupně kraje orientaci v dané oblasti a zajistit jim metodickou pomoc.

„Jsem rád, že vznikla pracovní skupina, která vysvětluje postupy v problematice Obecného nařízení o ochraně osobních údajů. Zejména obce 1. a 2. stupně Libereckého kraje budou potřebovat největší pomoc,“ uvedl hejtman Libereckého kraje Martin Půta.

Obecné nařízení o ochraně osobních údajů (dále GDPR) je závazná legislativa Evropské unie. V členských státech bude platit jednotně od 25. května 2018. Jedná se o zatím nejucelenější soubor pravidel, který se týká ochrany osobních dat firem, institucí i jednotlivců. V praxi se GDPR dotkne všech, kteří nějakým způsobem zacházejí s osobními údaji, ať už se jedná o zaměstnance, zákazníky, klienty, dodavatele apod. Zasáhne i ty, kteří sledují či analyzují chování uživatelů na webu, při používání aplikací nebo chytrých technologií. Cílem GDPR je chránit digitální práva občanů Evropské unie.

Z výše zmíněných důvodů vznikají pro občany nejen nová práva, ale i povinnosti. Mezi ně patří například zavedení principu tzv. zodpovědnosti. Ti, kteří pracují s osobními údaji, musí podniknout četné administrativní a technické kroky – jako je vedení záznamu při jakémkoliv kontaktu s osobními údaji či zavedení tzv. pseudonymizace a anonymizace dat. Obce, firmy a další instituce v praxi musí zachovávat soukromí všech osob. To je podle nového nařízení tzv. nedotknutelné a údaje mohou být jakkoliv zpracovávány dále jen s jejich souhlasem.

GDPR však přinese i některá pozitiva: „Mezi práva občanů na základě nového nařízení GDPR patří kupříkladu tzv. právo na přístup. To umožňuje občanům zjistit si informace o svém zdravotním stavu či výsledcích vyšetření. Dále budou informováni o tom, kde a za jakým účelem se jejich osobní údaje zpracovávají. Budou mít tak přehled, kdo konkrétně a na jak dlouho s jejich daty zachází,“ upřesnila Jitka Volfová, statutární náměstkyně pro resort ekonomiky, správy majetku a informatiky.

Vstupní školení pro zástupce obcí, které proběhlo v budově Krajského úřadu Libereckého kraje, mělo právě za úkol pomoci v přechodu na tuto novou legislativu. Zúčastnilo se jej cca 225 zástupců z Libereckého kraje. Další seminář je naplánován na 3. dubna 2018. Z každé obce může na školení přijít jedna osoba, která bude zodpovědná za implementaci povinností plynoucích z GDPR. „Poskytujeme obcím metodickou pomoc v oblasti GDPR, aby se zavedení nařízení Evropské unie obešlo bez větších komplikací,“ dodal René Havlík, ředitel Krajského úřadu Libereckého kraje, který se školení obcí osobně zúčastnil.
 

Seminář pro žadatele o sportovní dotace přilákal více než sto zástupců tělovýchovných organizací

20.2.2018 21:06 | Filip Trdla

Jednou z priorit Libereckého kraje je již dlouhodobě podpora sportu. Z tohoto důvodu se v úterý 13. února 2018 konal v multimediálním sále budovy krajského úřadu seminář pro potencionální žadatele o dotace z vyhlášených programů Libereckého kraje. Celkový objem finančních prostředků připravených k rozdělení mezi sportovní organizace činí 23.000.000 Kč.

Pro letošní rok byly 31. ledna 2018 vyhlášeny pro oblast sportu dva dotační programy. V prvním dotačním „balíčku“ je na sportovní akce vyčleněno celkem 5.000.000 Kč, ve druhém, který je určen na podporu sportovní činnosti dětí a mládeže ve sportovních organizacích, je připraveno 18.000.000 Kč. Celková investice pro letošní rok tedy činí zmíněných 23.000.000 Kč.

„Lhůta pro podání žádosti začíná 3. března a končí 19. března 2018,“ upřesnil důležité termíny náměstek hejtmana pro resort školství, mládeže, zaměstnanosti, tělovýchovy a sportu Petr Tulpa. „Projekty bude hodnotit Výbor pro tělovýchovu a sport Zastupitelstva Libereckého kraje a rozhodovat o poskytnutí dotací pak bude Zastupitelstvo Libereckého kraje na svém zasedání 29. května 2018,“ dodal k procesu udělování žádostí Tulpa.

Před odesláním žádosti je možné další postup konzultovat se zaměstnanci odboru školství, jejichž kontakty jsou uvedeny níže:

Pro Program 4.23 Sportovní akce:
Lucie Sviatková 485 226 634, 778 724 117, lucie.sviatkova@kraj-lbc.cz

Pro Program 4.26 Podpora sportovní činnosti dětí a mládeže ve sportovních organizacích:
Lucie Hlavsová 485 226 638, 778 543 214, lucie.hlavsova@kraj-lbc.cz

Další informace k dotačním programům včetně prezentací z úterního semináře naleznete na dotačním webu Libereckého kraje https://dotace.kraj-lbc.cz/telovychova-a-sport.

Vyšel nový kalendář ekovýchovných a zemědělských akcí

19.2.2018 20:55 | Markéta Žitná

Ve zcela novém formátu je letošní Kalendář akcí vydaný rezortem životního prostředí, zemědělství a rozvoje venkova Libereckého kraje. Čtenáři v něm najdou přehled ekovýchovných a zemědělských programů, které se v roce 2018 uskuteční na území kraje. Určený je nejen odborníkům, pedagogům, ale i rodinám s dětmi. K dispozici je zdarma a vychází už po sedmnácté.

„Kalendář je přehlednější a praktičtější. Základní informace o akcích jsou úzce propojeny s webovou aplikací Libereckého kraje www.kalendar-akci-lk.cz a také weby spolupracujících organizací. Pod odkazy najdete před vlastním konáním akcí plakáty, programy a bližší informace o místě konání,“ popisuje Jiří Löffelmann, krajský radní zodpovědný za životní prostředí, zemědělství a rozvoj venkova. „Prostřednictvím QR kódů u ilustračních fotografií je pak možné najít pestrou nabídku výletů do krásné přírody našeho kraje,“ pokračuje radní.

Co se týká ekologicko-výchovné oblasti, tak jsou připraveny především ekodny pro rodiny s dětmi. Ty probíhají v různých koutech kraje a jsou většinou spojeny s významným dnem, jako je například Den Země či Den stromů. Cílem zemědělské části je především propagace tohoto odvětví mezi širokou veřejností a seznamování s kvalitními potravinami, které v našem kraji vznikají. Mezi největší akce tradičně patří Krajské dožínky, které letos proběhnou v Bílém Kostele nad Nisou, či Den regionálních potravin před libereckou radnicí. V nabídce nechybí semináře pro včelaře, ekologická olympiáda pro studenty středních škol či ekovýchovný pobytový workshop pro pedagogy. „To své si najdete opravdu každý,“ dodává Jiří Löffelmann.

Kalendář je k dostání zdarma ve vestibulu krajského úřadu, na Regionální agrární radě Libereckého kraje, ve vybraných informačních centrech i při samotných akcích.

Karin Košíková má cenné zlato!

12.2.2018 21:03 | Pavel Znamenáček

V sobotu 10.2. 2018 se konalo celorepublikové kolo Národního poháru JKA seniorů a dorostu v Praze. Karin Košíková (reprezentantka ČR) skvěle zabojovala ve finálovém bloku a získala za odcvičenou kata vysokou známku, která zajistila pro SPORT RELAX zlatou medaili. Turnaj organizoval oddíl TJ KOVO Praha.

Foto Karin Košíková (SPORT RELAX ČL) s kolegou Adamem Zdobinským (SPORT RELAX Děčín)

Nový Bor vyhlásil konkurzy na ředitele školských zařízení

8.2.2018 22:06 | Radmila Pokorná

Město Nový Bor vyhlásilo konkurzy na místa ředitelů Základní školy nám. Míru, Základní školy U Lesa a Základní umělecké školy, jejichž je zřizovatelem. „Důvodem je končící šestileté funkční období dosavadních vedoucích pracovníků ke konci července letošního roku,“ vysvětluje starosta Nového Boru Jaromír Dvořák s tím, že výběrová řízení jsou v souladu s ustanovením školského zákona.

Do výběrového řízení se mohou hlásit zájemci, a to včetně stávajících ředitelů škol, kteří splňují kritéria výběrového řízení. Přihlášky je možné podávat do 20. března 2018 do 11:00 hod. na adresu Městský úřad Nový Bor, odbor školství, kultury a sportu, nám. Míru 1, 473 01 Nový Bor. Předpokládaný termín nástupu je 1. srpna 2018. Podrobné informace najdou případní uchazeči na webových stránkách města novy-bor.cz
 

Rada kraje rozdala více než 58 milionů korun na nové kotle

8.2.2018 21:53 | Markéta Žitná

Rada Libereckého kraje schválila na svém zasedání v úterý 6. února celkem 560 žádostí o kotlíkové dotace za více než 58 milionů korun. Jedná se o první várku žádostí, které byly přijaty prostřednictvím krajského dotačního portálu prvních pět minut po zahájení jejich příjmu dne 30. listopadu 2017 a prošly hodnocením formální a věcné přijatelnosti. Nové žádosti jsou stále přijímány.

V rámci 2. vlny kotlíkových dotací je po stornu duplicit evidováno přes 1000 žádostí, přičemž předmětem jednání Rady Libereckého kraje bylo prvních 600. „S žádostí o finanční příspěvek na výměnu starého zdroje tepla za nový uspělo celkem 560 žadatelů, dalších 28 žadatelů bylo vyřazeno kvůli nesplnění podmínek programu a zbývajících 12 bylo vyřazeno na vlastní žádost ještě před procesem hodnocení,“ uvádí krajská radní Radka Loučková Kotasová. Podle ní probíhá hodnocení ve dvou krocích. Nejdříve se posuzuje, zda žádost splňuje věcná kritéria, tedy zda je v souladu s vyhlášeným programem, a pokud ano, hodnotí se formální stránka žádosti. Jestliže žadatel nesplní některé z věcných kritérií či správně nedoplní formální nedostatky, je vyřazen. „Mezi věcné důvody pro vyřazení patří například to, že nemovitost je v exekuci, žadatel není jejím majitelem nebo původní kotel není či nemohl být hlavním zdrojem vytápění,“ upřesňuje Radka Loučková Kotasová.

Žadatelé se informaci o schválení dotace dozvědí nejprve e-mailem do konce tohoto týdne. Poté jim bude zaslán druhý, v němž budou vyzváni k podpisu smlouvy. „Teprve se smlouvou dostanou oficiální dopis o schválení dotace. K prvotní e-mailové komunikaci přistupujeme se snahou informovat žadatele co nejrychleji,“ upozorňuje radní.

Z celkového počtu přijatých žádostí (včetně těch, které ještě nebyly předloženy ke schválení či vyřazení Radě LK) vyplývá, že se zvýšil počet zájemců o instalaci tepelných čerpadel, oproti prvnímu kolu kotlíkových dotací dokonce téměř dvojnásobně. Zhruba 40 % žadatelů plánuje vyměnit starý kotel za tepelné čerpadlo, na jehož pořízení a instalaci mohou získat až 120 000 Kč. Lidé také stále stojí o kombinované kotle na uhlí a biomasu (30 % žadatelů), ačkoliv finanční podpora na tento zdroj tepla byla v rámci 2. kola kotlíkových dotací snížena na maximálně 75 000 Kč. Bonus navíc čeká pak na obyvatele žijící v obcích se zhoršenou kvalitou ovzduší, kteří jsou zvýhodněni částkou 7 500 Kč.

Případní další zájemci o finanční prostředky na výměnu starého zdroje vytápění za nový mohou stále své žádosti posílat. Částka 135 milionů korun alokovaná pro 2. kolo kotlíkových dotací není dosud vyčerpaná. Odhadem zbývají finance na 300 žádostí.
 

Českolipská nemocnice hostila soutěž "Českolipský laický záchranář"

7.2.2018 19:55 | Kateřina Amrichová

Nemocnice s poliklinikou Česká Lípa se stala partnerem Střední zdravotnické školy v Děčíně při pořádání soutěže s názvem „Českolipský laický záchranář.“ Akce se uskutečnila ve středu 7.2. dopoledne v prostorách nemocnice.

Celkem se soutěžního klání zúčastnilo na 20 dětí z místních základních škol v celkem 5 družstvech. Žáci se utkali v několika disciplínách. Na čtyřech stanovištích v praxi ukázali, jak si umí poradit s různými druhy zranění. Rozhodčími se zde za asistence studentů zdravotnické školy staly vrchní sestry českolipské nemocnice z Oddělení ARO, DIOP, z Centrálního příjmu a Plicního oddělení a staniční sestra z Oddělení chirurgie. Poslední stanoviště v testu shrnulo znalosti dětí v poskytování první pomoci. Výhercem soutěže se stali žáci z českolipské Základní školy 28. října, kterým i nemocnice připravila dárky v podobě drobných zdravotnických potřeb.

V letošním školním roce 2018/2019 se přímo v České Lípě otevírá nová střední zdravotnická škola, odloučené pracoviště SZŠ a VOŠ zdravotnické Liberec. Škola, která bude sídlit v budově místí Obchodní akademie, bude poskytovat vzdělávání pro zájemce o zdravotnická povolání ve vzdělávacích programech Praktická sestra/Zdravotnický asistent a Ošetřovatel.