Tydlety cigára

Verze pro tisk |

Pět let nekouřím. Případným zájemcům bych chtěl sdělit tohle: fakt to nejde očůrat. Musí se to jednou provždy típnout, skončit natvrdo z minuty na minutu, naférovku protrpět. Není to zas tak strašný, ostatně hulil jsem krabku od denně skoro od 15 (byla to velká a vášnivá láska na první šluknutí), a pak už nikdy nezačít.

Hlavně si nemyslet, že se to „jakože“ omezí, půjde to postupně, s elektronickou cigaretou, náplastmi, žvýkačkami. Nesmysl, akorát zasponzorujete farmaceutický průmysl. Je to v hlavě a musí se chtít, ale opravdu chtít. Pomůže jenom silná vůle.

Až se vám to povede, tak samozřejmě ztloustnete, ne hned, zákeřně až tak za rok za dva, a půjde to blbě a hlavně pomalu dolů, zvlášť takhle k stáru, po čtyřicítce. To by jeden nevěřil, kolik se najde lidí, kteří Vám s trpitelským výrazem a více či méně hranou starostlivostí položí otázku, zda jste se trochu nespravili, ačkoliv dobře vidí, že jste tlustí jak prase a ptali se vás tento týden již čtyřikrát. 

Ale jednou takhle půjdete, ucítíte neznámou vůni, a zjistíte, jak krásně voní lípy a jasmín (pro puntičkáře, já vím, je to pustoryl), což jste možná cítili v dětství, ale to vám bylo tehdy šumafuk, nebo jak překvapivě chutné může být obyčejné jablko nebo čerstvý chleba s máslem, míněno opravdový chleba s opravdovým máslem. Po letech si už s nostalgií vybavíte ranní záchvaty kašle, kdy vám lezly oči z důlků, neboť jste si museli dát ihned nalačno, pokud jste rovnou nehodili šavli. Ty ušetřené dva, tři tisíce dá stranou měsíčně málokdo, ale fakt se neztratěj. Stojí to za to!
 

Nahoru

Komentáře

Re: Tydlety cigára

Naprostý souhlas! Chce to přestat ze dne na den.Mě se to podařilo o jednom Silvestru.Před půlnocí jsem si dal poslední cigaretu a od té doby konec.Člověk musí přestat i vnitřně.Musí chtít.Veškeré postupné omezování nebo náhražky,to opravdu nemá cenu.

Nahoru