S lupou do voleb

Verze pro tisk |

Nejlepší argument proti demokracii je pětiminutový rozhovor s průměrným voličem...

Zas nemám koho volit? Jen výmluva a racionalizace občanské pasivity. Jde přece o to, v jaké zemi budeme dalších několik let žít. Typický ne-volič si pak po hospodách stěžuje na poměry, které – prý? – nemůže nijak ovlivnit. Může! Kdo zůstane doma, jen posílí výsledky extrémistů i těch „ostatních“, které by v čele státu nechtěl.

Nejdřív trochu statistiky: Volební účet si založilo 31 stran a hnutí, v našem kraji jich kandiduje 24. Vylosovaná čísla 5, 6, 11, 16, 17, 18 a 31 v obálkách MěÚ nenajdete. Nevadí. Slyšeli jste někdy třeba o stranách- raději ale nebudu ani naznačovat, protože parlamentní agitace není v radničních zpravodajích povolena. Tři jiné strany nedokázaly v rámci kraje získat ani 17 aktivistů (= maximální možný počet) a nabízejí jen neúplný seznam. To se vážně chtějí podílet na řízení státu? Jak by sestavovali vládu?

Zastoupení Českolipanů? Milan Bárta v denících č. 34-36 v i-novinách nabídl regionální analýzu kandidátek včetně povzdechnutí, že v současném parlamentu pochází z Českolipska jen jeden poslanec.Ano, jistě je výhoda znát minulost a morální integritu kandidáta z komunální politiky. Rozhodně by to však nemělo být hlavní, natož jediné kritérium. Parlament řeší celostátní problémy a nemá se chovat jako lobby baráčníků.

Všeci kradnú – souhlasíte? Zkuste si tedy jen tak pro sebe vyjmenovat aktivní politiky-zloděje. Máte 5 jmen? O pár víc? Ale známých politiků jsou stovky, na radnicích další tisíce. Jedinec, který podlehne pokušení, se může objevit v kterékoli straně. Rozhodující je, že zdravě fungující organizace ho rychle donutí složit funkci a rozhodně si ho nenapíše na kandidátku.

Co patří do koše: I zákazník prý propadá panice, má-li si vybrat z příliš početné nabídky zboží. Proto vyhodíme bizarní subjekty, o kterých jsme nikdy neslyšeli (a po volbách už zase neuslyšíme). Nejspíš chtějí jen dosáhnout na státní příspěvek, při dosažení 1,5 % je to stovka za každý hlas. Když vyloučíme taky extrémisty a tři kandidátky s neúplnou nabídkou (zmínka ve druhém odstavci), zbývá jen asi třetina lístků.

Volební programy: Občas se medituje o krizi demokracie a o volbě „menšího zla“. Nesouhlasím. Co chceme, to je vždycky důležitější než to, co nechceme. Zásadní témata pro každého občana jsou daně a odvody, zdravotnictví, školství, důchodová reforma a zahraniční orientace, tedy vztah k EU a NATO. Podle svého přesvědčení si mezi nimi vybíráme napravo, nalevo, nebo ve středu. (Někteří populisti si vystačí s jediným sloganem a dají si ho třeba i do názvu. Proti čemu budou bojovat za rok nebo za pět let?)

Konečná volba: Pokud jste postupovali jako já, zbyly vám jen dva tři volební lístky. Uplatňuje strana demokratické principy a nezametá průšvihy pod koberec (viz čtvrtý odstavec)? Jsou navrhovaní poslanci důvěryhodní? Pokud se chystáte i kroužkovat: máte mezi nimi své favority? Důležitým kritériem je i tzv. koaliční potenciál a schopnost vyjednat kompromisy: nikdo neprosadí svůj program bez podpory ostatních. Bojovníci proti všem a všemu sami sebe předem odsuzují do opozice bez vlivu na věci veřejné. Přeji nám všem občanskou rozvahu a šťastnou ruku. Jak budeme úspěšní, ukáže už povolební vyjednávání vítězů.

Ještě jednou Winston Churchill (a na rozdíl od sporného úvodního je tento výrok autentický): V tomto hříšném a žalostném světě se zkoušely a budou zkoušet mnohé způsoby vlády. Nikdo nepředstírá, že demokracie je dokonalá nebo samospasitelná. Říká se dokonce, že demokracie je nejhorší způsob vlády, s výjimkou všech ostatních způsobů, které jsme vyzkoušeli.

(vyšlo v říjnovém Novoborském měsíčníku)

Nahoru

Komentáře

Re: S lupou do voleb

Nejdůvěryhodnější politici dle Čechů Zeman a Okamura. Co dodat?

Nahoru

Re: S lupou do voleb - názor odjinud:

"... Ti, co bojují za Nové pořádky, jsou cílevědomí a dobře zorganizovaní. Ti co jsou proti nim, se zatím většinou nedokázali ani pořádně vymáčknout. V mnoha ohledech selhali. Připomínám, že otázka přitom zní: Chceme jít cestou revoluce, nebo cestou reforem? Chceme demokracii skutečnou, nebo zjednodušenou?
Zvolit „toho správného“ není lehké. Čtvrtina dosud nerozhodnutých voličů tomu nasvědčuje. Nesedíme v luxusní restauraci, ale v hospodě čtvrté cenové kategorie. Vinu na tom máme všichni dohromady. Pořád si však ještě můžeme svobodně vybírat. Je to obtížné, není to nemožné. Važme si toho.
Nejde o to jít do voleb s rozvinutými prapory. Jde o to překonat nechuť a jít volit – i když třeba s touto tichou výhradou: Moc jste se nepředvedli. Přesto Vám dáváme příležitost. Pokuste se o reparát. Za ztížených podmínek."

http://www.bohumildolezal.cz/texty/rs3631.html

Nahoru

Re: S lupou do voleb

Léta býval nejdůvěryhodnější či nejpopulárnějším politikem Vladimír Dlouhý. Dnes je mimo politiku a nic bych za to nedal,že i spousta těch, co ho za nejpopulárnějšího označovali, už si dnes nevzpomene, kdo to je. Podobně to bude za pár let i s Okamurou a Zemanem. Kdo je či byl Václav Havel, ví každý, ať už je jeho vztah k němu jakýkoliv. I lidi prověřuje čas. Buďme tedy opatrní, když zvažujeme momentálně populární jména. A ZEJMÉNA BACHA NA TY, KDO NÁM PODKUŘUJI, KDO ŘÍKAJÍ, CO CHCEME SLYŠET, KDO NÁS PŘÍJEMNĚ ŠIMRAJÍ POD BRADIČKOU. Zejména když jsme naštvaní na všechno a na všechny. Za tu malou psychoterapii, kterou nám poskytnou, jsme schopni pochodovat za nimi jako za krysařovou píšťalkou. Kdo pověst zná, ví, kde ten pochod končí.

Nahoru

Re: S lupou do voleb

Já hlavně úplně nechápu, proč jsou lidi na všechno a všechny naštvaný. Žádná generace se neměla tak dobře jako tam moje nebo ta po mně. Možná jen moc vidíme, jak jiný se má ještě lépe, a nechceme vidět, co jiných se má hůře. No a média na tom mají svou vinu.

Nahoru

Re: S lupou do voleb

Dostal jsem do schránky leták KSČM. Když ptáčka lapají hezky mu zpívají.
Ale podívejme se, co skutečně chtějí. Třeba takový Zdenek Ludka, hlásící se sem jako Nebeský pluk.
Komunista z České Lípy. A z jeho facebookového profilu.
Prezentuje se znakem KGB , označuje se za stoupence Agentů Kremlu a píše...Já jsem pouze příslušník NKVD - KGB. Tomu dává lajk předseda OV KSČ Větrovec, mimochodem uvedený jako nejlepší přítel.
Priatelia.
Mnohí vojnoví štváči a lokaji Washingtonu i Bruselu ma označujú za agenta Kremľa.
Tak nech majú radosť.
Priznávam sa.
Som agent Kremľa.
Mám rád Rusov, Rusko, Slovanov, komunistov a všetkých slušných a pracovitých ľudí.
Tak si volím profilovú fotku "AGENT KREMĽA"
Pridajte sa, ktorí to cítite tak ako ja.

Tento odkaz sdílí Ludka a Větrovec

Hlavní úkoly Agentů Kremlu
1. Raduje se z destabilizace EU
2. Směje se sankcím proti Rusku
3. Podkopává důvěru lidí v NATO
4. Podporuje protiislámská hnutí atd.

K tomu Ludka...
Dozrál čas zformovat čsl. jednotku v Moskvě a po boku Rudé armády dojít do Prahy a osvobodit nás od EU a NATA.
To se líbí Václav Větrovec

Z posledních výplodů
Rusové znají co znamená a prožili na vlastní kůži co znamená když se pomatenci dostanou k moci.Souhlasím se vším co řekli i našemu národu přinesli svobodu,kterou by jsme si měli chránit a ne se přiklánět k pochybným spolkům jako je EU a NATO.Touha po moci a zrada přicházela vždy ze Západu a tak nebuďme sami sobě vlastizrádci pod protektorátem nebo kolonii někoho který nás chce zničit nebo ovládnout pro svůj vlastní prospěch.
To se líbí Václav Větrovec

Takže suma sumárum - myslíte, že to co nám poslali v Halonovinách je pravda? Že jenom lakujou a v případě uchopení moci by s námi opět po komunisticku zatočili.
Možná by se zdálo, že jsou to výplody pomateného člověka. Ale když s tím vším souhlasí i předseda OV KSČM Václav Větrovec?

Nahoru

Re: S lupou do voleb

Určitě se nemají všichni nejlíp - myslím na bezdomovce, na chudé lidi v sociálních ghettech, na matky samoživitelky někde v Johnsonu nebo za kasou supermarketu. Ale nejsou to oni, kdo hulákají, jak je všechno špatně, nejsou to oni, kdo se zavázanýma očima pochodují za Okamurovou píšťalkou směr utopení. Nejvíc řvou právě ti, kdo k tomu mají nejmenší důvod.

Nahoru

Re: S lupou do voleb

K těm naštvaným a hulákajícím...co svět světem stojí, problém nebyl nasytit chudé, ale bohaté. Mimochodem...jak odhadujete volební účast na Českolipsku? Já osobně maximálně do 30 procent. Ve víc nemůžou politické sekty doufat. Ani náhodou.

Nahoru

Re: S lupou do voleb

V roce 2013 byla volební účast na okrese Česká Lípa něco přes 50%, přímo ve městě lehce pod 50%. Byla to nejslabší účast v Libereckém kraji, přičemž v Libereckém byla druhá nejhorší v republice (po Karlovarském kraji). Jakýsi stále přetrvávající "sudetský" fenomén? Odhaduju, že letos to bude podobné.

Nahoru

Re: S lupou do voleb - jak dopadly volby 2013 v okrese ČL

Tady to máte:
https://volby.cz/pls/ps2013/ps311?xjazyk=CZ&xkraj=7&xnumnuts=5101

PS:
"Pod ohromným tlakem manipulativní propagandy jsou nyní zejména voliči demokratických stran.
Tyto strany jsou Babišovou propagandou neustále prezentovány jako viníci všeho možného i nemožného. Přitom útok na demokratické strany je ve skutečnosti útokem na samotnou demokracii.
Cílem této propagandy bude také ukázat, že tradiční demokratické strany jsou slabé a nemá smysl je volit. Budou nám především ukazovat, že nemá smysl volit jasně proevropskou stranu TOP 09, a to se zřejmým úmyslem ji odstranit z politické scény. Podobné situaci čelí nyní už i KDU-ČSL, která rovněž zastává proevropskou politiku.
Proti Občanské demokratické straně zase vystupují uměle vyrobené projekty, zejména Realisté a ODA. Tyto nově vzniklé subjekty s nejasným pozadím předstírají autentickou pravici a snaží se poškodit ODS odebráním hlasů.
Demokratické strany potřebují naši podporu i navzdory propagandě autoritářů, populistů a proruských manipulátorů. Nevěřme dílčím průzkumům, které dostanou velký mediální prostor proto, aby nám vnutily, co si máme myslet. Věřme sami sobě."

http://forum24.cz/vyzva-volicum-nenechte-se-zmast-nesmyslnymi-pruzkumy-a-volte-demokraticke-strany/

Nahoru

Re: S lupou do voleb - měli byste vědět:

http://reportermagazin.cz/a/ijDxF/exkluzivni-posudek-a-babisova-capi-mura

Nahoru

Re: S lupou do voleb - výzva KODu:

"Nerezignujte na své právo přispět svým hlasem k tomu, jak bude vypadat budoucí politické uspořádání České republiky. A mějte přitom na mysli:
Za prvé, že z nynější volební nabídky je možné si po zralé úvaze vybrat.
Za druhé, že volba bude v posledku vždy volbou mezi „Starými“ a „Novými“ pořádky.
A za třetí, že neúčast v těchto volbách a za těchto okolností by byla neodpustitelná občanská nezodpovědnost."

http://www.bohumildolezal.cz/pdf/je-mozne-si-vybrat.pdf

Nahoru

Re: S lupou do voleb / ještě miniopáčko

= 2 starší články, bohužel stále aktuální:

http://www.i-noviny.cz/zaostreno/nejen-o-kratke-pameti-nekterych-volicu#.WedofFJrz1I

http://www.i-noviny.cz/nazor/historky-z-volebni-komise#.WedmL1Jrz1I

Nahoru