Předvolební dotazník: Česká pirátská strana

Verze pro tisk |

Oslovili jsme všech dvacet subjektů toužících po našich hlasech v říjnových krajských volbách. Zaslali jsme jim pro začátek stejný dotazník. Dnes vám nabízíme odpovědi miláčka mladých, České pirátské strany.

Co považujete za největší problém Libereckého kraje?  Jak byste tento problém chtěli řešit?

Kraj se potýká s řadou problémů. Piráti vidí jako jeden z klíčových problémů  netransparentní hospodaření kraje společně se zadáváním a přidělováním veřejných zakázek. Recept pirátů je jednoduchý a sami jej používají.  Kraj má hospodařit s finančními prostředky otevřeně, na transparentním účtu a zpřístupní účetnictví. Celý proces zadávání veřejných zakázek bude prezentován na webu kraje, stejně tak jako nabídky a smlouvy, které kraj na základě vysoutěžených zakázek uzavře. Z výběrových řízení budou vyloučeny firmy, které nemají jasnou vlastnickou strukturu nebo měly v dřívější době problém s plněním uzavřených smluv s krajem.

Naše noviny jsou určeny především čtenářům Českolipska. Co je podle vás největším problémem tohoto okresu? Jak byste tento problém chtěli řešit?

Za možná nejpalčivější a zároveň dlouhodobý problém lze považovat situaci okolo Nemocnice s poliklinikou v České Lípě. Zdravotní péče, stejně jako například základní vzdělání, má být v souladu s Listinou základních práv a svobod, která je součástí naší soustavy, bezplatná. Proto je velmi důležité, aby tak důležitá instituce, jakou je NsP, byla dobře a velmi transparentně spravována. Zadávání oprav téměř havarijního stavu budov, stejně jako nákupy léků, pomůcek, přístrojů a mnoha dalších věcí musí díky elektronické komunikaci dělat menší množství lidí s nepoměrně větší efektivitou.

Které oblasti, za něž zodpovídá krajské vedení, jsou podle vás podfinancované?

Jednou ze stěžejních oblastí pro rozvoj kraje je fungující doprava. To v sobě zahrnuje jak kvalitní silniční infrastrukturu, tak i dobře fungující veřejnou hromadnou dopravu. Podpora v této oblasti zajistí následně i vznik nových pracovních míst a obecně lepší mobilitu občanů na pracovním trhu.

Jaké jsou vaše investiční priority v následujícím volebním období?

Chceme se soustředit na celkovou obnovu a stabilizaci regionu po povodních.

Jaký postoj zaujímáte k optimalizaci školství?

Jsme pro zachování stávající sítě škol a bude-li to jen trochu možné, chceme se vyhnout i jejich případnému slučování. Pro překlenutí dočasného období slabších ročníků chceme školy motivovat k hledání alternativních zdrojů příjmu, například nabídkou celoživotního vzdělávání či rekvalifikačních kurzů. U odborných škol je pak nutná užší spolupráce s komerčním sektorem, tedy s budoucími zaměstnavateli absolventů.

V jakém stavu je podle vás zdravotnictví v kraji a jaké chcete provádět změny v jeho fungování?

U zdravotnických zařízení zřizovaných krajem bychom chtěli aplikovat obdobná opatření jako v případě kraje samotného. To znamená transparentní hospodaření a průhledné zadávání zakázek na nové vybavení a přístroje a to nejlépe online aukčním systémem.

Velkou část rozpočtu kraje odčerpává doprava. Chtěli byste v ní něco změnit?

V oblasti veřejné dopravy chceme podpořit konkurenci, která by umožnila stlačit ceny dolů. Opět zde ale jako stěžejní spatřujeme transparentní výběrová řízení, kterých se bude moci zůčastnit co nejširší počet uchazečů a vytvoří se tak tlak na konečnou cenu. To se pochopitelně týká i výstavby a oprav silniční sítě.

Velkým problémem Liberecka byly opakované záplavy a povodně. Jak se s nimi podle vás vypořádalo současné vedení kraje? Co byste udělali lépe?

Současné vedení dle našeho názoru nevyužilo všechny možnosti a především všechny finanční rezervy na rychlé zotavení kraje po povodních. Kraj by měl do budoucna vytvářet finanční rezervy přímo určené pro případ podobných živelných událostí.

Kdo je vaším potenciálním koaličním partnerem?

Ve věcné rovině nemáme problém podpořit jakýkoli návrh, který bude dle našeho názoru pro dobro občanů kraje. Hovořit smysluplně o koalicích před volbami je nereálné a zavání populismem. Nicméně při případném jednání o koalicích bychom se rádi vyhnuli stranám, jež mají z předchozích období máslo na hlavě a jejichž představitelé dluží kde komu nějakou tu službičku.

Autor otázek velmi negativně vnímá populistickou snahu současného i předchozího vedení kraje zviditelňovat se při stříhání pásek a jiných podobných akcích. Jde podle vás o legitimní jednání? Chystáte se tiskové oddělení kraje využívat podobným způsobem?

Stříhání pásek je přesně typ aktivity, kdy si politici dělají PR za peníze voličů. Nejsme příznivci opulentních stříhacích a otevíracích ceremoniálů a budeme se je snažit minimalizovat.

Podle Ústavy mají zastupitelstva kraje právo zákonodárné iniciativy. Chystáte se v případě volebního úspěchu předložit Parlamentu nějaký zákon?

Zcela jistě tohoto práva budeme chtít využít. Především v případě, že narazíme na legislativní  problém, který bude znemožňovat dostatečnou otevřenost veřejné správy. Jedním z našich cílů je i přímá demokracie, tedy větší zapojení občanů do rozhodování o dění v kraji a kontroly nad volenými zástupci. I v těchto oblastech bychom se pokusili využít možnosti předkládat návrhy zákonů.

Kdo za váš subjekt dotazník vyplňoval?

Petr Vyhnal

Jiří Štágl (problémy Českolipska)

Nahoru