Malý průvodce po životě obyčejného člověka

Verze pro tisk |

Obyčejný člověk by zavedl trest smrti, zpřísnil by všechny ostatní tresty, zrušil by milost a televize ve věznicích. Není rasista, zná i slušné Romy, ale hnal by je zpátky do Indie. Obamovi říká opičák a na fotbale hučí na černochy huhuhu. Tvrdí, že to není rasismus, ale velká legrace.Každému, komu vadí betonizace země, říká ekoterorista nebo žabičkář. Pohrdá Člověkem v tísni. Také si i myslí, že je u nás příliš mnoho vědátorů, kteří jsou zbyteční a že hodnoty tvoří hlavně pracující lid. Je pro vládu silné ruky. Byl by proto, aby se minimální mzda zvýšila alespoň na mzdu průměrnou, když ne o trochu víc. Tvrdí, že máme zlaté české ručičky, že co Čech, to muzikant, ale neví, že to o sobě říkáme sami a už na Zinwaldu to nikdo nikdy neslyšel. Stejně tak je přesvědčen, že náš humor je laskavější a lepší, než ostatní humory. 

Obyčejný člověk je nejvhodnější živnou půdou pro konspirační teorie – je přesvědčen o tom, že v roce 1989 bylo vše domluveno a že si Amíci ty baráky sundali sami. O tom, že nás řídí Bildenberg Group vůbec nepochybuje. Pohrdá těmi blbečky, kteří to neví. Je to přece tak jasné, to jste všichni slepí?!? Psali o tom přeci v novinách (a přidá odkaz na Britské listy, Zvědavce nebo Adama Bartoše). Naprosto důvěřuje hoaxům o Romech neplatících v lékárně a o sociálních dávkách přes 50 000 na romskou rodinu.

Odporní jsou mu emigranti, považuje je za zrádce a nemakačenka. Nesnáší Havla, říká mu vtipně Veškrna. Stejnou nenávist cítí i ke Schwarzenbergovi, kterému za břicho se popadaje říká Šláffenberg nebo Šišla. Oba dohromady jsou pro něj zloději, kteří po revoluci chtěli jediné – majetky svých rodin. Zásadně je proti církevním restitucím, protože je církve namamonily na nevolnících. Evropská unie a NATO jsou největší zlo.

Obyčejný člověk nezná cizí země - snad jen chorvatské pobřeží - a tam je draho. S cizinci mluví zásadně česky (nic jiného mu nezbývá) – „když tady jsou, ať se naučej česky.“ Tvrdí, že čeština je nádherný jazyk, ale jiný nezná a češtinu przní a nedokáže napsat příspěvek na net bez chyby. Na chytřejší oponenty křičí v internetových diskusích “abi si o tom něco přečetly“ nebo „měly by jste kupovat České výrobky.“ Píše to buď CAPSLOCKEM nebo s přehršlí vykřičníků či smajlíků, jakože důležité, nebo vtip.. Přesto používá dávno zapomenuté fráze typu vykořisťující kapitalismus, vojensko-průmyslový komplex nebo žoldácký groš.

Považuje Ukrajince na západě za Banderovce a fašisty. Považuje Američany za blby, směje se jim, že se neorientují na mapě Evropy, ale u státu Washington se splete o tisíce kilometrů, pokud vůbec trefí kontinent. Kritizuje americkou kinematografii, ale béčkovou hollywoodskou produkci konzumuje právě jen obyčejný člověk (ke Kameňáku a Babovřeskám, samozřejmě). Poslouchá staré dobré české písničky – rozuměj normalizační sračky. Nadává na reklamu, ale je jejím nejvěrnějším divákem. Obdivuje Ženu za pultem a Nemocnici na kraji města, protože to byly moc pěkný seriály a dobrý hercí, ne jako teď… Major Zeman byl muž na správném místě a moc pěkně jim to nandal.

Obyčejný člověk zapomněl na komunistické fronty, devizové přísliby (kdo chtěl, ten přece mohl cestovat), donašeče, šmírování, povinné prvomájové průvody ve špinavých městech s rozpadajícími se domy. Říká, že za komunistů nebylo vše špatné a uvádí tehdejší ceny bez dnešních výplat. Když zmiňuje naší tehdejší potupnou závislost na SSSR, tak jenom proto, aby zdůraznil, že dnes jsme na USA mnohem víc závislí.

Obyčejný člověk je nebezpečný, protože tvoří kanonenfutrál všem totalitním ideologiím a případně i okupačním mocnostem. V kontextu současných událostí na východě od nás se opravdu není potřeba obyčejnému člověku smát, je třeba se ho bát.

---

Autor je středoškolský učitel, krajský a obecní zastupitel

Nahoru

Komentáře

Re: Malý průvodce po životě obyčejného člověka

Povrchní a na můj vkus až moc zjednodušený souhrn klišé...

Nahoru

Re: Malý průvodce po životě obyčejného člověka

Naopak - výstižná ironie! Připomnělo mi to nápis na zdi pražské galerie DOX, který před pár lety uvozoval výstavu skupiny Pode-Bal: „Jsem českej srab, kterej čuměl, když nakládali Židy, hajloval náckům, mával komoušům a pak chtěl jistotu desetinásobku.“

Nahoru

Re: Malý průvodce po životě obyčejného člověka

Tak narozdíl od toho nápisu na DOXu, který kromě toho, že sebe (nás všechny) označí za sraba, což je IMHO pravda, tak v tomto pokusu o "pravdoláskařskou" úvahu, kde je spousta předsudků a zjednodušování, je mimo jiné objekt této úvahy považován za nebezpečí a to je dle mého přehnané - zjednodušené a né ironické a svědčí o dosti omezeném, nekritickém úhlu pohledu pisatele, ač se jedná o názor...

Nahoru

Re: Malý průvodce po životě obyčejného člověka

Když jsem došel ke větě ....Poslouchá staré dobré české písničky – rozuměj normalizační sračky...., tak jsem to přestal číst.

Nahoru

Re: Malý průvodce po životě obyčejného člověka

Já přesně tak.

Nahoru

Re: Malý průvodce po životě obyčejného člověka

A co je dle Vás ta stará dobrá česká písnička?

Nahoru

Re: Malý průvodce po životě obyčejného člověka

Doufejme růženíne, že Vám to autor článku snad napíše.

Nahoru

Re: Malý průvodce po životě obyčejného člověka

Koukám že zdejší Výbor pro nekapitalistickou činnost má pohotovost.

Nahoru

Re: Malý průvodce po životě obyčejného člověka

Pane Řehák...vy chcete přez držku?? :-P

Nahoru

Re: Malý průvodce po životě obyčejného člověka

No, tento web je soukromý, takže my, co nesouhlasíme s názory pana Řeháka můžeme být rádi, že nám majitel příspěvky nesmaže.
Jinak se přiznám, že mi není úplně jasné - ale to je zcela jistě chyba na mojí straně, proč je zde zveřejněna zrovna úvaha/názor pana Mgr. Řeháka z Teplic. Zde, na regionálním zpravodajském serveru, který si klade za cíl přesně a úplně informovat o dění v regionu Českolipska a blízkého okolí. Jak uvádím: jasně moje chyba.
Snad jediné spojení, či spíše náhodný styčný bod, by bylo možno vidět v tom, že že pan Mgr. Řehák je zastupitelem Teplic a Ústeckého kraje, jednou (zastupitel města) jako nezávislý na kandidátce TOP09, a po druhé, jako krajský zastupitel, za hnutí Pro! kraj - navržený stranou zelených.
Vzhledem k dlouhodobě a otevřeně vyjadřovaným preferencím pana Mgr. Bárty by to mohl být ten styčný bod. Blíží se nejen volby do Evropského parlamentu, ale za půl roku budou i volby komunální ...

Nahoru

Re: Malý průvodce po životě obyčejného člověka

Tak to jsem se ho ani neptal, jestli kandiduje. To ten styčný bod nebude. Je to asi stejné, pane Chote, jako kdyby mě někdo podezíral z podpory komunismu, protože jsem nabídl publikování v i-novinách i vám.

Nahoru

Re: Malý průvodce po životě obyčejného člověka

Já jsem rád za každý nový článek na i-noviny.cz, ať už je od kohokoliv. Bylo by zajímavé, jestli by pan Chot byl schopen takové společenské reflexe, o jakou se pokouší tento článek. Možná by to zvádl lépe, možná hůře, ale to se asi nikdy nedozvíme...

IMHO: Komentáře slouží k tomu, aby se mohl článek komentovat. Pokud nejsou v komentářích vulgarismy či výhružky, nevidím důvod, proč by měl redaktor/redaktorka komentáře mazat. Nikdy jsem se zde na i-noviny.cz s takovou praxi nesetkal.

Nahoru

Re: Malý průvodce po životě obyčejného člověka

Gratuluji Jirkovi Řehákovi, že přesně zasáhl cíl. To soudě podle reakcí od "obyčejných lidí". Nebo od slušných Čechů?
PS: Kádrování Jirky Řeháka od pana z KSČM je pěkným doslovem článku.

Nahoru

Re: Malý průvodce po životě obyčejného člověka

Pan Chot se soustředí na trochu jiná témata, to ale nemyslím jako odsudek:
http://www.i-noviny.cz/autori/frantisek-chot (13 jeho článků z poslední doby)

Úvahy o tom, za koho pan Řehák (možná) kandiduje a odkud je, jsou ale mimo mísu (pane Chote). Podstatné je, že názor je už teď nejčtenější, má odezvu, a dost lidí se (možná) zamyslí třeba nad definicí "normalizačních sraček" v popíku nebo v TV.

Nahoru

Re: Malý průvodce po životě obyčejného člověka

Krásný článek! Autor nám nastavil nemilosrdné zrcadlo. Jsem optimista a proto věřím, že zde popsaný exemplář se mezi obyčejnými lidmi nevyskytuje většinově.

Nahoru

Re: Malý průvodce po životě obyčejného člověka

Mohu se podepsat pod příspěvek pana Válka k trefnému článku pana Řeháka. Slušná diskuse bez urážek nás všechny může posouvat dopředu.

Nahoru

Re: Malý průvodce po životě obyčejného člověka

Takže 13 článků od Chota, jeden od Řeháka, Bárta je komunista. Možná to takhle nějak bylo se Slaným, ne?

Nahoru

Re: Malý průvodce po životě obyčejného člověka

Nerozumím tomu, proč je v článku tak koncentrované pohrdání a výsměch generaci rodičů a jejich smýšlení. Je to jako by právě učitel říkal mládeži : Do starých a blbých se u nás normálně kope . A to jen proto, že mají jiné názory , vkus, zkušenosti , smýšlení , preference , potřeby a priority atd.
Nebo jsou snad autor článku i někteří diskutující skutečně přesvědčeni, že na kteroukoliv světovou stranu od nás obyčejní lidé uvažují jinak , než tady s přezíravým výsměchem popsal ty obyčejné u nás ? Nebo
neposlouchají snad zase svoje "sračky " , třeba šlágry 30let staré , protože se jim prostě jen mohou líbit ?
Na rozdíl od p.Válka si myslím, že se exemplář obyčejného člověka vyskytuje většinově všude, ale pan Válek se s ním nestýká. Pan Řehák se nad obyčejného člověka postavil velmi vysoko a šmahem ho ve všem odsoudil. Jak se takový postoj v člověku (p.Řehákovi) vylíhne , to by mě skutečně zajímalo.

Nahoru

Re: Malý průvodce po životě obyčejného člověka

V tomto s Vámi pane Zahradníku souhlasím. První,co mě při čtení Řehákova pojednání napadlo, byli moji rodiče. Oni ty písničky poslouchali, líbili se jim,a když to nebyl můj žánr, nikdy by mě nenapadlo jim říct, že poslouchají sračky. Sledovali Nemocnici na kraji města, neuměli cizí jazyky a jejich čeština nebyla asi příliš spisovná. Dokonce i říkali, že za komunistů nebylo vše špatné. To neznamená, že komunismus označovali za dobrý. A teď jsou najednou v jednom pytli s rasisty, xenofoby, nevzdělanci a jako obyčejní lidé jsou nebezpeční. Myslel jsem si, že pedagog by měl kromě jiného vést své žáky k toleranci. Ale s tím zřejmě souvisí i dnešní klesající úroveň našeho školství.

Nahoru

Re: Malý průvodce po životě obyčejného člověka

Píše se rok 2014 ,25 l,et po změně režimu.Generace ovlivněná komunismem,řekl bych od 35 let výše prostě nějak formována režimem byla.Děda měl objednánu Práci,táta Dikobraz.
Na Dikobraz jsem se těšil,sem tam tam byl dobrý vtip,ale vzpomeňte na Jestřáby z Wall střít sedící na jaderných raketách,mrzkou církev atd.Z televize se valila další masáž typu Muž na radnici a spousta dalších.Televizní noviny začaly radostným životem v socialismu-reportáže typu-nový kravín,BSP splnila na 120%,hrdiní kombajnéři bojují o úrodu a na závěr/dnes jsou to zvířátka/,radostný život dětiček v nové MŠ.
A pak ze světa násilí a bezpráví...
K tomu Obč. výchova ve škole,kterou měl politicky spolehlivý soudruh ředitel.A dějepis,kde to co kroutili obrozenci.,dokroutil Nejedlý.
A teď chtějte po těch obyčejných,aby schvalovali církevní restituce,vstup do NATO,EU a pod.
Sračky to byly taky proto,že nebyla jiná volba.
Dnes mohu koukat na Schwarzeneegra ale taky na Americké filmové léto.Mohu poslouchat Michala Davida,ale také spousty jiné hudby,bez obav,že budu pronásledován..
S baťohem na zádech mohu vyrazit nejen do Tater,ale klidně po celém světě.
Ale je to něčím vykoupeno.Nestará se o mne Strana a vláda,ale jsem zodpovědný sám za sebe.A s tím se spousta lidí 40+ nedovede vyrovnat.

Nahoru

Re: Malý průvodce po životě obyčejného člověka

Ale růženíne, stejně jako před 25 lety tak i teď má každý svou svobodu názoru ( nebo vkusu, chcete-li ) jen ve své hlavě a poslouchá nebo sleduje v televizi , co se mu líbí. Nebo ji vůbec nemá , za komunistů ani teď jako já. Je hloupé, aby se nějaký chytrolín někomu proto posmíval anebo ho umravňoval.

Nahoru

Re: Malý průvodce po životě obyčejného člověka

No, tak to je ubohé. Za komunistů stejné možnosti jako dnes? Jasně, v roce 1988 jsem si v televizi mohl poslechnou Psí vojáky nebo Plastiky, zajít na výstavu Vladimíra Boudníka, koncert Karla Kryla, v knihovně si půjčit Nesnesitelnou lehkost bytí od Kundery... buďto jste byl normalizační establishment, nebo si nevidíte do pusy, ale stejné to fakt nebylo... obyčejný člověče (pro vás - člověku).

Nahoru

Re: Malý průvodce po životě obyčejného člověka

Přehlédl jste, že píšu svobodu ve své hlavě, každý ve své vy i já, tehdy i teď.

Nahoru

Re: Malý průvodce po životě obyčejného člověka

Trochu mi to připomnělo mého dědu.Ten měl svobodu ve své hlavě a dobré zkušenosti s nacisty i komunisty.S titulem ing.házel lopatou a prodával bombičky na propanbutan do 75 letu a utobusáku v NB,aby vyžil z vyměřeného důchodu.Neměl co stratit.
Televizní noviny komentoval..nacisti a komunisti jedno jest.,koncentráky učil Hitlera Stalin,rok 68 komentoval ...Starý stroj a nová klika,to je naše republika apod.Ale máma byla na mrtvici a vždy to komentovala...chcete aby nás všechny zavřeli?

Nahoru

Re: Malý průvodce po životě obyčejného člověka

Možná by neškodilo přečíst si úvodní text znova a pozorněji. Není jen o pokleslém vkusu a neškodné nostalgii po starých časech, kdy jsme byli o desítky let mladší.
Jiří Řehák ironizuje celou řadu OBČANSKÝCH POSTOJŮ, které objektivně poškozují úroveň společnosti a demokracie (například v šíření nejrůznějších spikleneckých teorií a nesmyslů, ale i ve výsledcích voleb).
Nezažijete taky chvíle, kdy je dost těžké udržet si optimismus kolegy Válka?

Nahoru

Re: Malý průvodce po životě obyčejného člověka

Myslím,že jde o ten poslední odstavec.Stačí se třeba podívat na blogy na idnes.
Ta komunistická masáž totiž stála na nenávisti.Nenávidět církev,kapitalisty,západní styl života,...zkrátka vše jiné než nám tloukli do hlavy
Všimněte si,že i Rath na odposleších říká...je potřeba dát lidu nepřítele.
A mnozí z generace 40+ ho získala.Díky extremním názorům rádoby pravice/Klaus ,Bobošíková/,či kraje levice.. stále ty Němce a orientace na Rusy.Pravice již pokročila dále k EU.
Odpůrci Eurohujerů nám servírují nesmysly o Unijní směrnici o zakřivení okurek,zákazu nafukovacích balénků pro české děti,zákazu podpatků pro kadeřnice a pod.Spoléhají,že jejich užiteční idioti to bezmyšlenkovitě budou šířit dál a nepřečtou si skutečnost
Kupodivu spojenectví v nepřátelství k EU zákonitě vyvolává kontraprodukci k tomu,co hlásají.Např.k Husitskému odkazu.Co poselství Jiříka z Poděbrad ke sjednocení a spolupráci v Evropě?
Ale asi nejhorší je to,že tato nenávist EU nyní přetavená k obdivu k Rusům.U členů národa,který zažil strategii Německé říše na česko-německém pohraničí,ruskou invazi v r.1968 je to na pováženou.Tady už je to ohne sranda.

Nahoru

Re: Malý průvodce po životě obyčejného člověka

Proruské resp. protievropské blogy na idnes, týkající se konfliktu na Ukrajině, jsou skutečně otřesné. Doufám však, že nevyjadřují náladu ve společnosti. Někteří pisálkové papouškují Klausovy fantasmagorie, jiní jsou možná úkolováni agenturami na ovlivňování veřejného mínění. BIS ostatně ve veřejné části svých výročních zpráv pravidelně upozorňuje na masivní působení ruských tajných služeb na našem území.

Nahoru

Re: Malý průvodce po životě obyčejného člověka

Taky mi to přijde, že Klaus je agentem, anebo zcela zesenilněl. Ale, že tu jsou, to je jasné.

Nahoru

Re: Malý průvodce po životě obyčejného člověka

Při druhém zvolení Klause vyšla v celostátním ruském tisku stať Naš čelovek v Prage.Tam byly popisovány dlouhodobé vazby Klause na KGB naprosto bez skrupulí.Bohužel ten článek je již nedostupný.

Nahoru

Re: Malý průvodce po životě obyčejného člověka

Uklidňuje mne vědomí, že pan Tichý je taky obyčejný člověk, protože píše s CAPS LOCKEM. :-)

Přijde mi to jako plakat nad rozlitým mlékem... Ano, stav naší společnosti je neutěšený, ale tomu pomůže snad jen čas a vzory. Na to první musíme čekat, to druhé přichází zřídka.

IMHO: Říkat knížeti Šláffenberg nebo Šišla je roztomilé a pravdivé, stejně tak jako říkat Jandovi plešatá zpěvačka nebo Zemanovi medvěd z Vysočiny.

Nahoru

Re: Malý průvodce po životě obyčejného člověka

Jak jsem komentoval na facebooku, všichni v sobě nějaký ten symptom obyčejného člověka máme, ale někteří nadsázku pojali jako vážné obvinění sebe nebo někoho blízkého.

Nahoru

Re: Malý průvodce po životě obyčejného člověka

Panu Tichému otázka : Jak mohou obyčejní lidé svými postoji poškozovat úroveň společnosti , když společnost právě oni většinově tvoří ? Možná snížují její úroveň podle něčích měřítek.
Kolega Válek se s nimi nestýká, už jsem to psal a zřejmě proto je pro něj lehké si udržet optimismus. A naopak mě udivuje, jestli on skutečně věří tomu, že obyčejné lidi ovlivňují u nás působící ruské tajné služby. To je k smíchu ,vždyť ti lidé jsou denně masírováni českou televizí a ničím jiným. S růženínovou větou v posledním odstavci jeho příspěvku souhlasím. Nenávist lidí k EU je přetavena k obdivu k Rusům. A může se někdo divit ? To je výsledek působení zpravodajství a komentářů našich médií a ne ruských zpravodajských služeb.

Nahoru

Re: Malý průvodce po životě obyčejného člověka

Psal jsem pouze o tom, že mohou být ovlivňovány blogy na idnes a proto je nelze považovat za směrodatné v posuzování nálady a názorů veřejnosti.

Nahoru

Re: Malý průvodce po životě obyčejného člověka

Pořád doufám, že nemluvíme o většině, ale jen o těch, na které sedí úvodní text.

Je v zájmu (a možnostech) každého, aby např. dosáhl takové úrovně ekonomické gramotnosti, aby se nestal snadnou obětí nejrůznějších šmejdů - a následně i exekutorů.
Podobně by měl (a mohl) ovládat i jakési minimum znalostí z dějin, politologie a kritického posuzování médií a informací z internetu. Negativní příklad z poslední doby: "obyčejní lidé" si s nadšením zvolili myslitele Okamuru. Ten nejen že neprosadil (ani nenavrhl) nic rozumného (to viděl soudný člověk už před volbami), ale zbytečně blokuje křesla v parlamentu, kde mohl sedět někdo užitečnější, i kdyby to byla opozice.

Není to škoda pro všechny, kolego Zahradníku?

Nahoru

Re: Malý průvodce po životě obyčejného člověka

Pane Tichý, nepřeji Vám, aby Vás s přibývajícím věkem potkala demence, například ve formě Alzheimerovy choroby. To není demence vrozená, to je nemoc, která se vyskytuje poměrně často, zvláště nad 60 let věku.Potom by Vám byly získané duševní schopnosti, ekonomická gramotnost i minimum znalostí houby platné. Dojde k oslabení inteligence a spíše si toho první všimne okolí a často Vás zařadí mezi "obyčejné lidi", rozuměj jednodušší. Pokud Vás nepohlídají příbuzní nebo Vás nezbaví svéprávnosti, tak se stanete obětí šmejdů velmi rychle. I toho Okamury.

Nahoru

Re: Malý průvodce po životě obyčejného člověka

Pane Tichý, souhlasím celým obsahem vašeho příspěvku. Dovolím si jej jen trochu doplnit a předesílám, že
se to týká obyčejných mladých. Kladu si často otázku, co se dnes asi ve školách učí. Proč je mezi "obyčejnými "mladými tolik ekonomicky i jinak negramotných ? Vždyť mají všichni základní vzdělání . Je
nereálné pro pedagogy učit praktickou matematiku třeba s jednoduchými slovními úlohami o půjčkách, procentech úroků, lhůtách atp .?
S těmi všeobecnými znalostmi to vidím vůbec bledě. Těžko u obyčejných lidí vzbudit zájem, když všude kolem se volně a jednoduše nabízí spousta zajímavějších (zábavnějších) informací a podnětů.
No a Okamura , ten mluví právě k obyčejným lidem, mluví jejich řečí, zjednodušeně , lehce se tak s ním ztotožní. Stačí porovnat jeho slovní projev a obsah např. s projevem J.Pospíšila , vybral jsem náhodně.
Nicméně, jednomu rozumí a druhému ne. Volí proto Okamuru, jsou dokonce schopni jeho hlášky si pamatovat a reprodukovat. V druhém případě těžko. Každý z nich má takové voliče, ke kterým se obrací a kteří mu uvěří, jinak to ani nejde. Výsledek sedí v parlamentu.
Dokud budeme mluvit o parlamentní demokracii, neměli bychom mluvit o škodě pro všechny, neboť je
to reálný stav poměru většiny obyčejných k menšině neobyčejných.

Nahoru

Re: Malý průvodce po životě obyčejného člověka

A tomu Okamurovi, kterému rozumí, je v české politice prokázáno bezkonkurenčně nejvíce lží či nepravd (demagog.cz). Říkáte-li "No a Okamura , ten ... mluví jejich řečí...", myslíte tím, že obyčejní lidé lžou?

Nahoru

Re: Malý průvodce po životě obyčejného člověka

Žádné žebříčky lží a nepravd politiků nesleduju, ale co vidím a je, že Okamurovy lži, chcete-li ,oproti
lžím jiných politiků lidem asi tolik nevadí a tak ho volí. Jak jinak si to vysvětlit ? Mě je Okamura šumafuk, jen to konstatuju. Oklamat se dají lidé od politika snad už jen jednou , možná se dočkáte toho, že už ho nezvolí.

Nahoru

Re: Malý průvodce po životě obyčejného člověka

Mě spíš zajímal Váš názor na lhaní v české kotlině obecně.

Nahoru

Re: Malý průvodce po životě obyčejného člověka

Takto to zobecnit nelze, příliš široké vymezení , resp. omezení pouze místem - českou kotlinou.

Nahoru

Re: Malý průvodce po životě obyčejného člověka

Dobře. Znovu - mě by zajímal Váš názor na lhaní, které má někomu přinést krátkodobou výhodu.

Nahoru

Re: Malý průvodce po životě obyčejného člověka

Kdo lže, do pekla se klouže. Kdo lže , ten krade. To jsou všem známý průpovídky už od dětství. No a příklad:
Když jsem jel jako malej kluk s tetou vlakem, řekla mi, že když se bude průvodčí ptát, kolik mi je, tak mi ještě pro tentokrát 6 nebylo, přestože bylo. Byl to takovej adrenalin , že mám lhát a ta výhoda od tety byla za ušetřené korunky eskymo . Byl jsem dost malej , průvodčí se ani nezeptal ,ale kdyby se zeptal asi by poznal, že lžu.

Nahoru

Re: Malý průvodce po životě obyčejného člověka

Alan/Radostovi: Nemluvíme tady přece o patologických případech, ale o normálních lidech, kteří se neumějí nebo nechtějí občansky angažovat.

Zahradníkovi: Kdyby to byl stabilní stav společnosti, šlo by to ještě brát s klidem. Jenomže v krizových dobách právě ti nespolehliví přibývají a mají i větší kuráž... viz Německo před rokem 1933, ČSR v pomnichovském půlroce nebo východní Ukrajina právě teď. Proto je třeba se jich bát!

Nahoru

Re: Malý průvodce po životě obyčejného člověka

Těmi nespolehlivými, prosím, myslíte koho přesně ? A proč je podle vás třeba se jich bát ? Já se takových lidí vůbec nebojím, není proč. Připouštím, že povýšení šiřitelé výsměšné kritiky se jich bát mohou.

Nahoru

Re: Malý průvodce po životě obyčejného člověka

Úvodní článek je například i o anonymech, kteří po Mnichovu uštvali Karla Čapka. Copak jste o tom období nic nečetl ani neslyšel?

Nahoru

Re: Malý průvodce po životě obyčejného člověka

Vidíte pane Tichý, čteme stejný článek a vnímáme v něm každý úplně něco jiného. Já budu asi ten obyčejnější, asociace s Karlem Čapkem by mě při čtení článku ani vesnu nenapadla, přiznávám se.
Nevěřím v žádné konspirativní komploty a nebojím se , není třeba se bát , říkám na rozdíl od vás.

Nahoru

Re: Malý průvodce po životě obyčejného člověka

Přestože některé postřehy jsou, myslím, docela výstižné, za podstatnou vlastnost textu považuji něco jiného - z něj čišící namyšlenost a sebestřednost autora, středoškolského učitele, krajského a obecního zastupitele. A dodal bych nevšedního a jistě neobyčejného člověka, který má i v "normalizačních sračkách" (stejně jako asi ve všem ostatním) naprosto jasno.

Nahoru

Re: Malý průvodce po životě obyčejného člověka

Není to jinak?
Autor je vzdělaný jedinec s rozhledem, který se odhodlal angažovat v politice, a právem mu proto vadí přízemní postoje a pokřivený žebříček hodnot malého českého člověka.

Nahoru

Re: Malý průvodce po životě obyčejného člověka

Ten článek je evidentně určitou provokací,která má za cíl rozkejhat potrefené husy.
Osobně mi zásadně vadí označit někoho za "obyčejného člověka"
Slovo obyčejný má svá synonyma a označení všedním,tuctovým,jednoduchým,řadovým občanem bych bral jako urážku lidské důstojnosti.
A ještě se k tomu hlásit?Jistě,ta ztracená generace a Husákovy děti vychovaní v duchu jednotně poctivě pracujícího lidu musí být postižená.Na to pak cílili sociální demokrati.
Prosím Vás,ponechte si lidskou důstojnost.Každý je jiný.Každý má stinné stránky,ale každý v sobě skrývá um a jedinečnost,kterou se může ostatním chlubit.
I Vy pane Zahradníku.Kdo umí upéct poctivý domácí chléb?A i když mám státnice z biologie,jistě by jste mne dlouho mohl poučovat znalostmi o zahradničení.A jistě nejen tím

Nahoru

Re: Malý průvodce po životě obyčejného člověka

Vzdělaných jedinců s rozhledem, pane Tichý, kteří se angažují v politice, je u nás jistě více. Nemají, na rozdíl od p.Řeháka potřebu - třebaže ironicky - ponižovat snadno ty, kteří takové vzdělání a rozhled nemají . Nebo je to podle vás jinak ? Je pan Ŕehák proto , že je vzdělaný hodnotnější člověk ?
Celá diskuze je poměrně kultivovaná a přesto polarizovaná . Jedni se rychle přidali k autorovi a druzí brání z různých důvodů ty "obyčejné", kteří se v diskuzi vůbec nevyskytují ,neboť by na to argumentačně ani neměli . Proto se mi nezdá, růženíne, že by se rozkejhaly potrefené husy , to teda ne. Já si svou lidskou důstojnost uchovám, ale nelíbí se mi a nedá mi to, abych nepřipomněl respekt k lidské důstojnosti každého člověka povýšeným vzdělancům s rozhledem. A stejná otázka na konec : Znamená to snad , že prostí lidé s prostými názory jsou méně hodnotní než pan Řehák ?

Nahoru