Prohlášení neolympijských sportů v České Lípě

Vážené vedení města Česká Lípa,

dovolte nám se vyjádřit k současné sportovní situaci ve městě. Českolipský sport za posledních pár let urazil velký kus cesty a i díky finanční podpoře radnice dokáže konkurovat i na celostátní úrovni, kde již několik let sbírá řadu úspěchů. Za každým sportovním úspěchem se skrývá mravenčí práce s českolipskou mládeží, která je právě základem pozdějšího úspěchu u dospělých.

Velmi nás proto znepokojuje diskriminační klíč při rozdělování sportovních grantů. Dělení českolipského sportu na olympijské a neolympijské sporty vnímáme jako jednoznačné a neopodstatněné znevýhodnění neolympijských sportů v České Lípě. Vedení města by si mělo uvědomit, že mládežnický sport je pouze jeden a měl by být proto podporován jako celek. Základ sportování u mládeže je návyk ke zdravému životnímu stylu a bezproblémovému začlenění do společnosti. Až po něm přichází výsledky a úspěchy, jež by měly být u mládeže až na druhém místě a velmi často se k nim mládežnický sportovec během své kariéry ani nepřiblíží. Podstata mládežnického sportu je totiž zcela někde jinde. Vedení města, místo toho aby podpořilo všechny oddíly vyzkoušenými kritérii, zavádí nová pravidla, která přibližně třetinu českolipského (a velmi úspěšného) sportu posílá uměle k zemi. V čem je lepší desetiletý krasobruslař či plavec oproti desetiletému florbalistovi, karatistovi nebo tanečníkovi?

Olympijské sporty mají díky členství v ČOV a dalších institucí možnost čerpat dotace i z jiných zdrojů, než jsou místní samosprávy. Omezení podpory pro neolympijské sporty vnímáme jako silný zásah do rozpočtů těchto obecně prospěšných institucí. V budoucnu může každá investovaná koruna do sportu představovat deset korun, které pak ušetříme ve zdravotnictví.

V případě, že tyto zásady projdou hlasováním zastupitelstva města Česká Lípa, vedení města dá zcela jasně a zřetelně najevo, které sporty plánuje v budoucnu podporovat a které sporty naopak ne. Tímto zásahem by také zcela popřelo své předvolební plány na podporu a rozvoj mládeže v České Lípě. Jestliže se zastupitelstvo touto cestou opravdu vydá, vrátí se českolipský sport o dvacet let nazpátek a vyhloubí příkopy mezi jednotlivými odvětvími. Místo toho, aby sportovní kluby táhly za jeden provaz, přijde doba sporů o tom, jaký sport je víc.

Nadále věříme, že Česká Lípa chce být i v budoucnu městem zdravého života a rovných příležitostí pro ty, kteří k němu systematicky a kvalitně přispívají, a vyzýváme tímto vedení města k další diskusi před rozhodnutím o dalším vývoji.

Štěpán Slaný, FBC Česká Lípa
Pavel Znamenáček, Karate Sport Relax
Michal Šrámek, kanoista
Josef Polák, SSC Karate Polák
Jaroslav Hochmut, atletika
Jan Duben, házená
Karel Řídel, TS Duha
Radek Procházka, Viper club Česká Lípa
Lenka Jiráňová, Enliven centre

Zásadní navrhované změny v programu pro poskytování sportovních dotací:

kategorie olympijského sportu:
a) olympijský sport 20 bodů
b) neolympijský sport 0 bodů

kategorie nákladovosti a popularity jednotlivých druhů sportů:
a) 60 bodů – hokej
b) 45 bodů – fotbal, plavání, krasobruslení,
c) 30 bodů – kanoistika, bojové umění, gymnastika, cyklistika, střelectví, florbal, házená, tenis, futsal, judo, volejbal, basketbal, atletika
d) 15 bodů – další sporty

Nahoru

Komentáře

Re: Prohlášení neolympijských sportů v České Lípě

Ani se nedivím, že panové Slaný a Znamenáček jsou nas*aný, když je dotace z města živí.
Každý by chtěl mít restauraci někde v Rumunsku placenou z městských peněz určených původně na mládež. Pan Slaný dělal a dělá všem naschvály, viz démoni atd. Prosím chytněte se za rypáky a furt nebrečte, že DOSTÁVÁTE málo peněz.
Hezký den

Nahoru

Re: Prohlášení neolympijských sportů v České Lípě

Možná máte s panem Slaným nějaké nevyřízené účty, to je váš problém, ale tady jde spíše o princip. A ten v tom návrhu nevidím.
Jinak si za sebe myslím, že dotace od města se musí dost vyúčtovávat, takže si neumím představit, jak by šly ulít někam do Rumunska.

Nahoru

Re: Prohlášení neolympijských sportů v České Lípě

Pane Bárto, k druhému odstavci - jedná se o velmi jednoduchou finanční operaci ...

Nahoru

Re: Prohlášení neolympijských sportů v České Lípě

Máte nějaké indicie, že se tak opravdu stalo? 

Nahoru

Re: Prohlášení neolympijských sportů v České Lípě

Princip považuji za zásadní. Osobní antipatii - viz komentář od Buddy Holly - za trapnou a vůči těm hlavním, zapojeným sportovcům, za nefér. Se způsobem vyúčtování vůči městu mám zkušenosti, možnost "ulití" peněz reálně vylučuji.

Podle zdroje "Českolipská drbna" se prý dnes na radnici konala narychlo svolaná koaliční schůzka, na které se dohodlo stažení materiálu z jednání. https://www.facebook.com/Českolipská-drbna-538056536344365/?fref=nf

Nahoru

Re: Prohlášení neolympijských sportů v České Lípě

Ale Buddy Holly má - alespoň pro mě - pěkný nick.
Hned si jdu něco od Hollyho pustit.

Nahoru