Starosta přijal kazašské studenty

Verze pro tisk |

Město Kamenický Šenov se následující čtyři roky stane novým domovem pro pět šestnáctiletých studentů z Alma Aty. Šinar, Nazerke, Saša, Peri a Nikita dorazili postupně tak, jak jim dovolilo vízové řízení. Přijeli v rámci spolupráce s Akademií jazykové a profesní přípravy.

Jejich původním snem byla Amerika či Německo, když se ale dozvěděli více o existenci a kvalitách nejstarší uměleckoprůmyslové školy sklářské v Kamenickém Šenově, rozhodnutí bylo jasné.

V úterý 13. 12. 2011 přijal studenty i starosta Bc. František Kučera, který vyjádřil potěšení z jejich pobytu. „Naše město bylo vždy důležitým světovým umělecko-kulturním centrem, přítomnost cizích umělců provází naše město již odedávna. My formujeme je, oni zase přinášejí něco nové k nám. To tvoří nezaměnitelnou uměleckou atmosféru města,“ uvedl starosta. Studenty obdaroval upomínkovými předměty a propagačními materiály.

Někteří kazašští studenti se touží stát designéry a po ukončení studia v Kamenickém Šenově plánují pokračovat ve studiu na vysokých školách s výtvarným zaměřením. „Pro naše studenty jsou pozitivní konkurencí a dobrým příkladem. Jsou talentovaní, cílevědomí a pracovití. To bude pracovnímu klimatu ve škole velmi prospívat,“ uvedl zástupce ředitele ak. mal. František Janák, který má se vzděláváním umělců z celého světa bohaté zkušenosti. Jeho vedením prošli Američané, Číňané, Turci i Japonci. V únoru 2012 v rámci pravidelné partnerské spolupráce v programu Leonardo SUPŠS opět navštíví studenti sklářské školy z německého Rheinbachu.

Kazašským studentům se v našem malém severočeském městečku moc líbí a mimo jiné se také učí jíst knedlíky. Českou stravu považují oproti jejich zvyklostem za chudší na maso. Těší je zájem učitelů a spolužáků, díky kterým mohou více poznávat české prostředí, kulturu, historii a památky. Vánoce prožijí v českých rodinách, kam byli pozváni. Vzhledem k jiné tradici, ve které vyrůstali, to bude jejich první zkušenost s podobnými svátky.

Nahoru

Komentáře

Starosta představil logo oslav 660 let Kamenického Šenova.

V roce 2012 oslaví Město Kamenický Šenov 660 let od první písemné zmínky. Oslavy budou probíhat celý rok a vyvrcholí 22.-24. června 2012.
http://www.czech-glass-school.com/novinka/484.html

Slovo na závěr roku 2011.
http://www.czech-glass-school.com/novinka/483.html

Nahoru