M. Hudec: Městu chybí jednotící prvek

Verze pro tisk |

Druhým rozhovorem zveřejňovaným na i-novinách v rámci předvolebního setkání s lídry kandidátek je ten s člověkem, na kterého se mě spousta lidí ptá, zda je mým otcem. Odpověď je vždy stejná, není.

Miroslav Hudec je jednou ze stálic českolipské komunální politiky, s jedinou výjimkou v roce 2002 se vždy do zastupitelstva probojoval. Narodil se v Benešově u Prahy a vystudoval Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy. V roce 1976 se přestěhoval do České Lípy a začal zde pracovat v Pedagogicko-psychologické poradně. Od roku 1991 byl jejím ředitelem, a to až do předloňských krajských voleb, kdy byl zvolen krajským zastupitelem (v den rozhovoru vyklízel po 38 letech svou kancelář ve výše uvedené poradně a chystal se na novou profesní výzvu). Kromě svého aktivního přístupu v ochraně přírody se věnuje i publicistické činnosti. Ve svých kritických příspěvcích upozorňuje na společenské nešvary a je bojovníkem proti neonacismu. Za svůj úspěch považuje prosazení nové železniční zastávky v České Lípě – Holý vrch. Stejně jako ve dvou předešlých volebních obdobích je lídrem kandidátky Strany zelených.

Narodil jste se v Benešově u Prahy, což je relativně daleko od České Lípy. Byla to pouze práce, co Vás přivedlo na sever Čech, nebo jste měl k Českolipsku nějaké vazby?

Tím hlavním důvodem byl byt. Byl jsem krátce před koncem školy, ženil jsem se a čekali jsme rodinu. V minulém režimu to bylo relativně složité s přidělováním bytů a já dostal na výběr mezi Českou Lípou a Rakovníkem. Mě už zaujalo samo jméno města a k tomu okolní Máchův kraj. Také jsme ale hodně tíhli ke středním Čechám a říkali jsme si, že tu rok dva vydržíme a pak se vrátíme zpátky do středních Čech.

Neměl jste chuť jako mladý člověk, který bydlí kousek od Prahy, studuje tam, prosadit se v takovém velkém městě?

Ano. Cítil jsem se tam už téměř rodákem. Ale když jsem se zeptal na možnost místa asistenta na vysoké škole, dostal jsem protiotázku, zda jsem aspoň členem SSM, když už ne KSČ. Tím to bylo vyřešeno.

Pokud se řekne Česká Lípa, co se Vám vybaví?

To bych mohl začít vyprávět román. Když jsme se sem stěhovali, tak já jsem v tom názvu hrozně moc vnímal to slovo Lípa a znělo to strašně pěkně. Již dříve jsem měl vztah k ochraně přírody, tak asi proto. To se ale nyní už trochu setřelo a už ten název vnímám spíše neutrálně. Asi to bude tím, kolik už toho o městě vím, ať už v kladném nebo záporném smyslu.

Když se dnes podíváte na uplynulé čtyři roky, a to kam se Česká Lípa jako město i úřad posunuly. Myslíte, že se něco vyloženě podařilo?

Musel bych trochu přemýšlet. Ty čtyři roky to šlo trochu ztuha, protože zastupitelstvo je přeci jenom politicky dost roztříštěné, což efektivitu jeho práce hodně brzdí. Ale něco přece – podařilo se například dokončit cyklostezku.

Vám osobně?

Ve volebním programu jsme měli obnovení farmářských trhů, a to se nám podařilo dostat i do toho „koaličního nekoaličního“ programu a také se to podařilo realizovat. Myslím, že to veřejnost uvítala. Zrovna dnes jsem se byl podívat a zájem o ně stále je, lidí tam bylo dost.

Vy byste se dal po zhlédnutí některých záznamů ze zastupitelstva nazvat jako ochránce stromů, aktuální kauza s regenerací městského parku je vlastně vaší největší „záchranářskou akcí“. Myslíte, že vás takto vnímá i veřejnost?

Já za sebe vnímám jako úspěch cosi obecnějšího. Když se ještě před několika lety prodávaly na zastupitelstvu pozemky, nebyly pro rozhodování zastupitelů k dispozici potřebné podklady, nějaká mapka nebo fotografie toho pozemku. Na internetu nebyl ani katastr nemovitostí. Takže já jsem jezdil na kole po těch pozemcích a ty informace zjišťoval a pořizoval fotky, abych věděl, co na těch pozemcích je a co tedy vlastně prodáváme, včetně těch stromů, které mnohdy po prodeji byly vykáceny. A soustavně jsem kritizoval nedostatečnost podkladů. A ten tlak zřejmě nakonec způsobil, že když dnes dostanete na zastupitelstvu třeba jen záměr prodeje, tak tam všechny tyto informace máte. A na stromy na prodávaných pozemcích nejednou upozorňují už i kolegové zastupitelé. Já to osobně vnímám jako úspěch, protože i kdybych se do zastupitelstva nedostal, tak tohle to už tam zůstane a nikdo to nezmění.

V roce 2012 jste v koalici se Změnou dokázali dosáhnout výborného výsledku v krajských volbách, v celém kraji jste skončili na třetím místě s necelými 17 procenty. Naproti předpokladům ale zasáhnete do boje pouze jako Strana zelených s nezávislými kandidáty. Není škoda nevyužít tohoto potenciálu relativně silné značky?

Na podzim byly volby parlamentní, kde kandidovali Zelení i Změna, a Změna ten výsledek nezopakovala.

Myslíte si tedy, že to je regionálně silná značka, která ale nemá ten potenciál například v České Lípě?

Ano, mám ten pocit. Myslím si, že jako Změna bychom zde lidi neoslovili. Naproti tomu v Liberci ta strana má nějaké jméno a ty lidi oslovuje.

Jaké jsou Vaše ambice v letošních komunálních volbách?

Podle mého bude nové zastupitelstvo zase hodně rozdrobené. Řekl bych, že voliči budou trochu v rozpacích z toho počtu volebních stran a budou volit jména. Pokud k někomu známému na kandidátkách nebudou mít větší výhrady, tak mu dají hlas. Já jsem si osobně myslel, že například v parlamentních volbách v levicovém okrese, jakým Česká Lípa je, vyhraje ČSSD, a prásk!, vyhrálo ANO. Nevím, jestli to nadšení ještě vydrží a stane se, že větší část zastupitelů bude za hnutí ANO. Myslím si, že málokterá partaj zde získá více než pět mandátů. Za nás osobně vidím, pokud se do zastupitelstva dostaneme, tak jeden až dva mandáty. Ale třeba se mýlím.

Pokud byste měl jmenovat největší problém tohoto města, jaký by to byl?

Kdybych měl popsat hlavní problém České Lípy, tak je to ten, že Česká Lípa je dvacetitisícové město s pětatřiceti tisíci obyvateli. To je hlavní příčina všech problémů. Třeba s parkováním, ale obecně to, že na spoustu věcí nejsou peníze. Nyní se vylidňují sídliště, vznikají místa se sociálními problémy. Naopak se nám město rozšiřuje takzvanými sídlišti naležato, což není dobře. Rozšiřování by mělo probíhat v hranicích toho města, nikoliv do okolní krajiny.

V uplynulých letech město výrazně investovalo zejména do vzniku nových sportovišť případně do regenerace stávajících – kupříkladu nová sportovní hala, hřiště u ZŠ 28. října nebo umělý trávník na městském stadionu. Pokud byste mohl být ten, kdo rozhoduje o městských investicích, kam by ty peníze směřovaly?

Určitě, podívejte se na divadlo. Městu chybí nějaký jednotící prvek, a to může být právě to divadlo. To není jenom to, že tam lidé budou chodit na kulturní programy. Podívejte se, co dělá s Nový Borem jeho divadlo. Já, a to je můj sen, který se asi neuskuteční, bych si představoval to divadlo nové. Věděl bych i o vhodných pozemcích, třeba v proluce vedle spořitelny, nebo na místě parkoviště u Banca. Bylo by to v příjemném prostředí u secesní Unionky a parkování by se dalo vyřešit podzemními garážemi.

A není to také o tom, že ten sport má lepší lobbing v zastupitelstvu a pak ta podpora sport versus kultura je ve velkém nepoměru?

Určitě, a třeba v případě festivalu Lípa Musica, mám-li uvést příklad jednoho z nejznámějších zdejších kulturních podniků, se to projevuje místy až nepochopitelným odporem a odmítáním. Přitom právě tento festival činí Českou Lípu známou. Kolik jen sem dnes jezdí i světově známých umělců! A když se pak projednává příspěvek města, to je řečí, že je to osobní podnik pana Prokeše. Ale na umělý trávník se pak dá třeba desetkrát tolik, a čí je to podnik, se vůbec neřeší.

Město dlouhodobě řešilo problém s byty na sídlišti Sever, tam se ta situace relativně uklidnila díky tlaku na současného vlastníka a jeho následným investičním aktivitám. Nicméně problematické se dle mého stávají objekty ve vlastnictví města. Zejména domy na Ladech – ulice Pražská, Komenského začínají připomínat ghetta, je patrný rozdíl mezi domy spravovanými soukromými bytovými družstvy a těmi vlastněnými městem. Jak lze tuto záležitost řešit a vnímáte to také jako možný budoucí problém?

Přiznám se, že o tom se na zastupitelstvu moc nemluví. Chtělo by to spočítat, jaký tam je dluh na té údržbě. Bude se s tím muset něco dělat, když ne, vynutí si to tlak ze strany veřejnosti.

Způsob správy bytového fondu v České Lípě vyvolává otázky i u nových bytových domů na Ladech postavených z části z dotací a dále úvěru, který město bude splácet ještě další tři volební období. Byla to opravdu účelná investice? Na jednom z největších realitních serverů je dnes v nabídce přes 200 unikátních bytů k prodeji a další desítky k pronájmu. Patnáct miliónů ročně by se dalo jistě využít jinak.

Jestli si dobře vzpomínám, tak to měly původně být startovní byty pro mladá manželství, pro lidi, kteří nejsou příliš majetní a potřebují alespoň nějaké bydlení po určitou dobu, než se postaví na nohy a pořídí si něco vlastního. Potom jsem tedy zíral, že se jedná vlastně o byty, které patří k té dražší kategorii. Nechápu, jak se to takhle proměnilo z těch startovacích bytů. Navíc tam byly nějaké chyby ve správě a město podávalo na bývalého správce trestní oznámení.

Otázka bezpečnosti je aktuální i kvůli aktuálnímu tématu městské policie. Velká část českolipské veřejnosti vnímá policisty pouze jako udělovače pokut za špatné parkování. Jakou máte zkušenost s městskou policií vy a co byste na její činnosti změnil?

Já s ní moc do kontaktu nepřijdu. Tu a tam na městskou policii volám, například nedávno jsem upozorňoval na člověka, který brzy ráno ležel bezvládně na chodníku. Pravděpodobně byl mírně připitý a vyspával, ale protože nikdy nevíte, jestli nejde i o nějaký zdravotní problém, tak jsem raději zavolal. Byli celkem ochotní a řekli, že se tam přijedou podívat. Že nemám větší připomínky, je možná tím, že nejsem motorista, to bych byl třeba kritičtější. Ono jde možná o širší problém, jsou určitá neoblíbená slova, neoblíbené instituce. Policie, ať už městská nebo státní, mezi ně patří. Já nevylučuji, že policie občas udělá botu včetně toho, že dá zbytečně botičku. Určitě není bez chyby. Ale kdo je?

S bezpečností souvisí i otázka regulace hazardu ve městě. Město zavedlo v posledních čtyřech letech zóny, ve kterých hazard být nesmí. Je to dostatečné a dá se hazard vůbec z města vymýtit? Pokud ano, zda to jen nenahrává vzniku nelegálních heren?

Já bych se tohoto strašení příliš neobával. Ono by se nejednalo o příliš mnoho lidí, které by služby nelegálních heren využívalo. Dokonce si myslím, že výrazně méně než těch legálních, a podnikatelé s hazardem by logicky měli méně výdělků. Proto asi straší.

Pokud byste měl jmenovat tři priority, které byste si vzal za své ve vedení města?

Jedním z nich je problematika farmářských trhů, které se pořádají hlavně v sezóně. V zimě to nejde, ale nejenom kvůli čerstvosti ovoce a zeleniny. Můžou se prodávat vajíčka nebo maso. Takže jedna z priorit by byla třeba pokusit se otevřít prodejnu, kde by se tyto produkty mohly prodávat celoročně.
V loňském roce se nám podařilo uskutečnit část projektu mobilního měření ovzduší. Další peníze jsme již nedostali a komentovalo se to slovy, že je zde ovzduší bez problémů. Problém zde ale je, a to v podobě prachových částic menších než pět mikrometrů, jejichž koncentrace překračuje povolené hygienické limity. A to je ten největší zabiják, největší ničitel lidského zdraví. My bychom chtěli prosadit, aby se na Severu, kde je automatický imisní monitoring (AIM), prosadilo pravidelné měření i těchto částic. Protože se prokázalo, že výsledky jak při mobilním měření, tak na AIM Severu, se shodují. Z výsledků těchto měření by pak měla být vyvozena příslušná opatření. Kruhem se tak také vracíme k té pro někoho až nepochopitelné paličaté snaze o uchování co nejvíce zeleně ve městě včetně centra a o její další rozšiřování. Hygienická stanice a Český hydrometeorologický ústav, instituce, které prováděly mobilní měření ovzduší v České Lípě, totiž jako jedno z ozdravných opatření doporučily právě rozšiřování množství zeleně ve městě.
Poslední prioritou by bylo vyřešení situace okolo knihovny a divadla.


V České Lípě je řada problémů, které město a jeho obyvatele dlouhodobě trápí. O spoustě věcí politici řadu let jen mluví, ale nikdy nebyly dotáhnuty. Do dvou investičních akcí politická reprezentace našeho města „narvala“ miliony korun, i tak nemají obyvatelé České Lípy jinou možnost, než se kvůli venkovnímu koupání přemístit do okolních měst anebo „skousnout“ krytý plavecký bazén. Českolipská kultura je další popelkou, můžeme si vybrat mezi neuchopitelným kulturním domem, kde si lze honosnou kulturní akci představit jen stěží. Další možností je bývalá městská tělocvična, která je dnes honosně zvaná Jiráskovým divadlem, jen se všichni bojí, aby budova brzo nespadla. Městský obchvat už přeci částečně máme, vede přes průmyslovou zónu do kovošrotu. Ano, není to položka v rozpočtu města, a tak může každá politická reprezentace města jednoduše ukazovat „tam nahoru“. Zeptal jsem se proto lídrů kandidátek na to, jak by tuto problémy České Lípy řešili oni. Zde jsou jejich odpovědi:

Poptávka obyvatel po venkovním koupališti

Pokud by šlo vyčistit vodu v Dubici, tak by to bylo docela ideální místo. Na zastupitelstvu jsme řešili návrh, jak s lidmi, kteří se ještě nepřipojili do nově vybudované kanalizace. Myslím si, že pokud by se to podařilo vyřešit, tak by zde koupaliště být mohlo.

Nové divadlo

Už jsem řekl, že ideální by bylo postavit nové divadlo, ale peníze na ně se holt přešíbovaly na něco jiného, tak asi nezbude než ho umístit jako součást multikulturního centra do KD Crystal. Současný záměr modernizace ve stávajícím prostoru totiž začínají komplikovat spory s majitelem sousedního pozemku.

Obchvat města

Aktuálně je připravováno územní řízení na úsek z Dubice na Horní Libchavu s tím, že původní projekt byl upraven, zjednodušen, nyní bez drahých a komplikovaných mimoúrovňových křižovatek. Takže je naděje, že by se mohla realizovat tato část. Může se ale stát, že výstavbou obchvatu se ten problém nevyřeší, jen nahrne o kus dále. Mnoho bydlících je z těch velkých domkářských satelitů na jihu města a většina nákupních možností naopak na severu. Nejkratší spojnicí je stávající silnice I/9. A také by se po zprovoznění části obchvatu mohlo stát, že když skončí pracovní směna v průmyslových podnicích v Dubici, tak všichni nasednou do aut, přejedou na obchvat za Libchavu a odtud pojedou v kolonách přes Slovanku a Sever do obchodů na borské silnici.  

Nahoru

Komentáře

Re: M. Hudec: Městu chybí jednotící prvek

Zaujala mne část o bytech na Ladech. A že p. Hudec zíral... To je jediné, co jste s tím dělal? A copak říkáte na ceny tepla od bývalé ČLT, která se prodala firmě, známé tím, že vždy byla je nejdražší v okruhu 150km? Co říkáte na odpojování dalších bytů od teplárny MVV, kdy zisky matce musí plynout a tak se zdraží a platit budou ti, kdo se odpojit nemohou? Copak jste říkal na prodej ČLT a na námitky, že to takto skončí? Nějak mám dojem, že se tváříte, pane Hudec, že jste tady vlastně nebyl, nic neovlivňoval a vše špatné se dělo bez vaší účasti, nebo dokonce viny. A že díky vám se vše podaří napravit. Ale nikde nevidím, co chcete udělat a jak to chcete udělat. A také za co... O divadle se ani nechci zmiňovat. Je to stejná pobídka pro úzkou skupinu VIP, jako tenisové kurty, atletická hala a Lípa Musica. Jen si každá skupina dělá hezky separátně a za peníze města, ergo obyvatel, kteří z toho nic nemají :-(. Tento rozhovor mne jen ujistil, že můj názor na p. Hudce je neměnný.

Nahoru

Re: M. Hudec: Městu chybí jednotící prvek

A co jste celou tu dobu dělal vy, Pavle? Podle projevu tipuji, že vaší celoživotní náplní je míchat hrušky s jablky, a ještě se tím chlubit. Podobných hospodských kecalů znám po Lípě stovky. Jen doufám, že většina z nich k volbám nedorazí.

Nahoru

Re: M. Hudec: Městu chybí jednotící prvek

Vždyť má pravdu. Člověk, který sedí v zastupitelstvu a spolupodílí se na rozhodování města je obrovsky překvapený, co se vlastně ve městě děje...

Nahoru

Re: M. Hudec: Městu chybí jednotící prvek

Pokud vím, tak třeba problém na Ladech řešil kontrolní výbor a stále nedořešil. Jednoduché to asi nebude. Že je celé to družstvo Lada podvod, psaly i-noviny od začátku, ale vám to asi bylo zřejmě fuck. A Hudec v té době nebyl v koalici, stejně jako tam nebyl v době, kdy se prodávala ČLT, tak proč to sem někdo tahá.
Řadový zastupitel nemá o moc více informací než řadový občan. Fackujete veřejně i sebe?

Nahoru