Výsledky voleb v Libereckém kraji

Verze pro tisk |

Po šesté hodině byly definitivně spočítány výsledky voleb v Libereckém kraji. Z takřka 351 tisíc voličů se k volbám dostavilo 215 504, což je 61,41 procenta. Českolipsko bude mít zřejmě tři poslance.


Vítězem v kraji je pravicová ODS s 20,47 procenty hlasů. Velký boj o druhé místo svedla TOP 09 s ČSSD. Nakonec TOPka zvítězila o necelou stovku hlasů. Na čtvrtém místě skončila další z nových stran - Věci veřejné. Získala 12,79 % hlasů. Lehce přes deset procent se dostala KSČM. Žádná další strana by se z Libereckého kraje do poslanecké sněmovny nedostala. Nejlepší z poražených je Suverenita Jany Bobošíkové (4,52 %). Přes tři procenta se dostala ještě Strana Práv Občanů - Zemanovci. Velkým zklamáním musejí být volby pro doposud parlamentní stranu - Zelené. Ti u nás získali jen 2,60 % hlasů a oproti minulým volbám ztratili naprostou většinu voličů.
Volební výsledky ještě nejsou zcela spočítány, ale neoficiálně lze očekávat, že mandáty za náš kraj získají tito kandidáty: Jan Farský (TOP 09), Václav Horáček (TOP 09), Marie Nedvědová (KSČM), Vít Němeček (ODS),  Pavel Ploc (ČSSD), Petr Skokan, (VV), Ivana Weberová (ODS), Cyril Zapletal (ČSSD). Českolipsko tak bude mít nakonec v parlamentu tři poslance. Naopak Liberec žádného.

Nahoru