Konvoj americké armády zavítá přes Harrachov i do Liberce

Verze pro tisk |

Téměř 120 vozidel a 520 amerických vojáků projede ve dnech 29. března až 1. dubna 2015 přes české území. Jedná se o přesun amerického 2. mechanizovaného pluku z Pobaltí do Německa přes Českou republiku.

Kolony překročí hranice 29. března 2015 na třech místech – v Bohumíně, Náchodě a Harrachově. Zde bude přítomen na hraničním přechodu při průjezdu první části kolony v cca 15 hodin hejtman LK Martin Půta a starostka města Eva Zbrojová. Příjezd do Liberce se očekává kolem 18 hodiny.

Trasy přesunu
Všechny kolony se budou přesunovat po pozemních komunikacích za doprovodu české Vojenské policie, v důležitých uzlech ve spolupráci s Policií ČR. Kolony se budou pohybovat po pozemních komunikacích maximální rychlostí 50 km/h. Aby se kolony vyhnuly dopravním komplikacím, bude kolona rozdělena nejen na tři hlavní proudy (trasy přes Bohumín, Náchod a Harrachov), ale také na menší podkolony v počtu 10 do 15 vozidel. Jednotlivé podkolony budou vyjíždět v 30minutových intervalech, aby měli řidiči možnost vojenskou techniku předjet. Pouze poslední den, tj. 1. dubna, se bude americký konvoj pohybovat na jedné trase Praha-Plzeň, a to ve třech kolonách, mezi kterými bude hodinový interval.

Jednotlivé kolony
První kolona se bude přesouvat po trase Ostrava – Vyškov, kde američtí vojáci v areálu Vojenské akademie – Velitelství výcviku přenocují. Druhá kolona pojede po trase Náchod – Pardubice se zázemím pro přenocování v areálu 14. pluku logistické podpory. Třetí kolona, překročí hranice v Harrachově a k přenocování se zastaví v Liberci v kasárnách 31. pluku radiační, chemické a biologické ochrany. (V libereckých kasárnách budou mít vojáci zabezpečeno ubytování, prostory pro parkování, možnost doplnit PHM a provést základní údržbu techniky). V pondělí 30. března 2015 bude přesun pokračovat z výše uvedených posádek do Prahy, kde se jednotlivé kolony shromáždí v areálu kasáren v Praze-Ruzyni. Na úterý 31. března 2015 je naplánována technická přestávka k údržbě vozidel a odpočinku řidičů. Tentýž den vyrazí někteří američtí vojáci do Plzně, aby se zde v rámci připomínky 70. výročí konce 2. světové války poklonili u památníku obětí z řad americké armády. 
Prahu kolona US ARMY opustí opět v několika časově oddělených proudech ve středu 1. dubna 2015. Po ose přesunu Praha – Plzeň – Rozvadov bude pokračovat do Německa, do své domovské posádky Rose Barracks ve Vilsecku.

Typy vozidel
Kromě kolových obrněných vozidel Stryker budou v kolonách i další (zejména logistická) vozidla, tedy nákladní vozy, vyprošťovací a odsunové prostředky a také vozidla HMMWV. Všechna tato vozidla jsou kolová, v žádném případě tedy nemůže dojít k poškození povrchu komunikací.

Nejde o výjimečnou situaci
Loni se na území ČR uskutečnilo 131 podobných přesunů, celkem se jich účastnilo 1631 zahraničních vojáků s 601 kusy techniky. Z tohoto počtu se 11 silničních přesunů týkalo příslušníků armády USA, konkrétně šlo o 632 osob a 316 kusů techniky. 

Nahoru