Další Regionální produkty Jizerských hor

Verze pro tisk |

Jste příznivcem místních potravin, přemýšlíte o zajímavých a originálních vánočních dárcích pro své blízké nebo si chcete zachovat památku na návštěvu Jizerských hor v podobě výjimečného suvenýru? Pak vás jistě zaujmou výrobky se značkou Regionální produkt Jizerské hory, kterou dlouhodobě podporuje Liberecký kraj. Jejím nositelem je aktuálně přes 60 výrobků.

„Regionální produkce je jednou z podstatných atrakcí našeho kraje. Ať už návštěvník ochutná místní typický sýr, seznámí se s výrobky sklářů nebo jiných řemeslníků, vždy v něm zůstane motivace k návratu do našeho kraje,“ říká na adresu regionálních produktů Květa Vinklátová, radní pověřená řízením resortu kultury, památkové péče a cestovního ruchu.

V roce 2016 byla vyhlášena pátá výzva pro výrobce, kteří chtějí označit původ svých produktů ve vztahu k Jizerským horám. Na výběru přihlášených produktů se podíleli zástupci partnerů, jimiž jsou Turistický region Jizerské hory, město Smržovka a Liberecký kraj a také zástupci samotných výrobců. Hodnotili originalitu původu i kvalitu odrážející typické rysy krajiny Jizerských hor např. v používaných surovinách nebo výrobních postupech. Smysl značky spočívá v podpoře marketingu místních firem a zároveň v podpoře cestovního ruchu a propagaci území.

Na dvouleté období 2017–2018 získalo značku Regionální produkt Jizerské hory 63 originálních výrobků ze severu Čech. Obdrželi certifikát, který je vytištěn na originálním ručním papíře jednoho z nositelů značky, dílny Papyrea.

Mezi nositeli značky najdete potraviny – Jizerskou klobásu, ovčí sýry nebo Jizerský uzený sýr, balíčkové maso či svatomartinskou husu, výběr medů, sladké pečivo i široký sortiment nápojů. Novinkou jsou lahodné pochoutky z libereckého Zmrzlinářství LEDA. Novou kategorii bylo třeba vytvořit pro ovocné zavařeniny a nominovali se do ní dva výrobci s Naivními marmeládami z Janova a Dobrotami od tetičky z Proseče. Netradiční a velmi zajímavá je kávová limonáda liberecké firmy Double Brew.

Kategorie řemeslných výrobků jsou odvozeny od surovin původu. Snad největším překvapením jsou v novém ročníku originální dřevěné hračky sdružení Pol Eno z Jablonce. Jako dozvuk Lucemburského roku pak překvapily historické oděvy a doplňky z ateliéru Na křídlech snů z Huti. Největší počet nových přihlášek zaznamenala kategorie Sklo, a to v podobě tradičních skleněných perliček a výrobků z nich – bižuterie, šperků a ozdob, ale také sad k domácímu tvoření.

Informace o všech nositelích značky najdete na www.jizerske-vyrobky.cz. Vyšla také mapa s kontakty a výběrem profilů výrobků. Podle ní si můžete do Jizerských hor naplánovat i zajímavé a nevšední výlety. Najdete ji v turistických informačních centrech i u samotných výrobců.

„Když soutěž vznikla, zapojilo se pouze několik výrobců, postupně ale jejich počet výrazně vzrostl. Značka si získává prestiž a stále větší zájem vyvolává i mezi výrobci, kteří o její získání usilují. Podporovat regionální produkty se vytrvale snaží i Liberecký kraj, který je dává např. návštěvám jako dárky a upomínku na náš kraj a zručnost místních řemeslníků či farmářů. Výrobky místních výrobců využíváme také pro propagaci kraje na veletrzích cestovního ruchu u nás i v zahraniční,“ zdůrazňuje Květa Vinklátová.

Značka vznikla v roce 2010 z podnětu koordinátora – MAS Frýdlantsko. Od začátku se na všech aktivitách kolem ní podílí také partneři – Turistický region Jizerské hory a město Smržovka. Dlouhodobou podporu jim poskytuje Liberecký kraj.

TZ vznikla s přispěním MAS Frýdlantsko. 

Nahoru