Šachista Šimáček obhájil v Novém Boru

Verze pro tisk |

Třetí ročník mezinárodního šachového turnaje G-Team Open Nový Bor se stal kořistí obhájce prvenství a největšího favorita soutěže, mezinárodního mistra Pavla Šimáčka. Turnaj proběhl pod záštitou starosty města Mgr. Jaromíra Dvořáka v novoborském Grandhotelu Pražák od 11. do 18. února a účastnilo se ho 70 hráčů z 6 zemí.

Týden mezi 11. a 18. únorem patřil v Novém Boru šachistům. Již potřetí se zde konal mezinárodní šachový turnaj, který patří do prestižní série šachových turnajů Czech Tour. Krom tohoto hlavního turnaje se odehrály i doprovodné akce – turnaj v bleskovém šachu a rapid šachu či krajské kolo přeboru škol. Akce se během týdne zúčastnilo přes 150 hráčů.

Pro vítězství v hlavním turnaji si bezpečně došel mezinárodní mistr Pavel Šimáček, který hrál několik let za Nový Bor extraligu a rád se do města sklářů vrací. V průběhu 8 kol zaznamenal 6 vítězství a 2 remízy a první příčku si pojistil v posledním kole rychlou remízou s velmistrem Ivanovem z Ruska – 7,5 bodu mu zajišťovalo minimálně půlbodový náskok před svými soupeři. Na 7 bodů se nakonec dostal jen jediný z nich – ukrajinský mezinárodní mistr Jevgenij Piankov, který byl ve svých 70 letech zároveň nejlepším seniorem nad 60 let. Ten zahájil turnaj překvapivě dvěma prohrami s o mnoho slabšími hráči, což při používání švýcarského losovacího systému znamenalo, že se až do konce turnaje vyhnul střetům s největšími favority. Sedm výher v řadě mu dalo za pravdu. Nejlepší pomocné bodové hodnocení ze skupiny hráčů s 6,5 body vykázal nakonec domácí mistr FIDE Jan Vrána, který tak bere bronz.

Největším postrachem ostřílených hráčů se v turnaji stali mladí talenti. 6 bodů a 10. místo uhrál v Londýně žijící dvanáctiletý Rus Nikita Ayvazyan, který se může pyšnit titulem mistra Evropy. O půl bodu méně nasbíral polský Jan Pultorak, mimo jiné mezinárodní mistr ČR do 8 let z roku 2010. 5 bodů nasbíral desetiletý Thai Dai Van Nguyen z Prahy, který je mistrem EU do 10 let. Několik velmi hodnotných výsledků předvedl i domácí Jiří Liška (11 let), který nasbíral 3,5 bodu.     

Pořadatelé z agentury Ave-kontakt a domácího 1. Novoborského šachového klubu mohli žehrat pouze na nepřízeň počasí: „Doufali jsme letos v rekordní počet účastníků, na poslední chvíli se nám ale řada hráčů omluvila z důvodů extrémních mrazů, což zamrzelo především u početné alžírské výpravy,“ postěžoval si ředitel turnaje Viktor Novotný. „Vzrůstající problémy zaznamenáváme i ve vízovém styku, řada šachistů třeba z Ukrajiny vízum prostě nedostala, ačkoliv s nimi nikdy nebyly žádné problémy,“ doplnil ho hlavní rozhodčí Petr Laušman.

Kompletní výsledky hlavního turnaje:

http://chess-results.com/tnr65600.aspx?art=1&rd=9&lan=5&turdet=YES&flag=30

Nahoru