Do evropské sbírky přibylo 10. místo

Verze pro tisk |

1. Novoborský šachový klub se pod hlavičkou G-Team Nový Bor zúčastnil v termínu 11. – 18. října v izraelském Ejlatu nejprestižnější klubové soutěže starého kontinentu. První polovina turnaje vyšla novoborským šachistům na výbornou, v závěru však přeci jenom ztráceli body se silnými týmy.

V sedmi kolech nasbíral novoborský tým osm zápasových bodů za čtyři výhry, třikrát odešel poražen. Konečné desáté místo dokladuje pevné místo Nového Boru v evropském šachu.

Cestou turnajem nás prověřily tři super týmy. Ve druhém kole jsme nastoupili proti dvojnásobnému vítězi Evropského klubového poháru ruskému týmu Ekonomist Saratov, s kterým jsme sehráli více než důstojnou partičku v podobě těsné prohry 2,5:3,5. Šachovým svátkem byl pro náš klub los pátého kola, který nám přisoudil nasazenou jedničku a pozdějšího vítěze Socar Azerbajdžán. V zápase jsme se ujali vedení výhrou Zbyňka Hráčka na šesté šachovnici, ale dvě zbrkle sehrané partie nás připravily o senzační výsledek.

Výhra v následujícím kole vrátila novoborský tým opět mezi kluby, bojující o přední příčky. Jak bude úspěšné celkové umístění, rozhoduje obyčejně poslední kolo. Naším soupeřem byl silný sibiřský tým Jugra z první pětky startovního pole. Průběh zápasu byl velmi vyrovnaný. Jako klíčová se ukázala partie na 4. šachovnici, ve které narazil Krishnan Sasikiran, indická akvizice Nového Boru, na Ukrajince Korobova, mj. dvojnásobného vítěze turnaje Czech Open v Pardubicích. V zamotané pozici se lépe zorientoval druhý jmenovaný a Jugra se ujala vedení. Největší naději na srovnání zápasu nabízela pátá šachovnice, ale pro novoborského Bartela jako by byl letošní turnaj zakletý. G-Team Nový Bor utržil třetí porážku v nejtěsnějším poměru 2,5-3,5.

„V turnaji hrálo deset špičkových družstev, sjela se sem většina světové špičky, přesto jsme po loňském senzačním bronzu chtěli dosáhnout lepšího výsledku,“ neskrýval po zápase zklamání viceprezident klubu a předseda Šachového svazu ČR Viktor Novotný. „Z 42 partií jsme jich prohráli sice jen 6, vyhráli jsme 15 a plnou polovinu remizovali, ale proti těm nejsilnějším soupeřům jsme se nedokázali prosadit, ačkoliv zápasy to byly velmi vyrovnané a napínavé,“ doplňuje Novotný.

„Do Izraele se sjelo výrazně méně týmů, než obvykle, dopředu nám bylo jasné, že se utkáme s řadou z těch nejsilnějších soupeřů. Ze čtyř nejtěžších utkání jsme ale dokázali porazit jen domácí Beer Shebu, třikrát jsme z vyrovnaných zápasů odešli poraženi nejtěsnějším rozdílem,“ rekapituluje kapitán týmu Petr Boleslav: Celkem jasno je letos i ohledně nejslabšího článku týmu: „S formou se letos bohužel úplně nepotkal Mateusz Bartel, který byl vloni nejvýraznější oporou,“ konstatuje Boleslav a dodává: „Současně nikdo nepodal výjimečný výkon, který by rozhodoval zápasy v náš prospěch. Chyběl nám tahoun a to bylo rozhodující.“

Roli tahouna se nepodařilo převzít ani nejlepšímu českému hráči Davidu Navarovi, který se nedávno blýskl skvělým výkonem na Šachové olympiádě v Istanbulu. „Má forma má často výkyvy. Po Olympiádě se mi ještě zadařilo v Polsku, ale poté jsem v Chorvatsku vyhrál z 9 partií jen jedinou a osmkrát remizoval, což není dobrý výsledek. Zde jsem se hrubě přehlédl v partii s Rodshteinem, kterou jsem prohrál. Ke dvěma výhrám jsem přidal další čtyři remízy, což není nic oslnivého. Nevím čím to je,“ zhodnotil své vystoupení David Navara.

Umístění 1. Novoborského šachového klubu v minulých ročnících:
Evropský klubový pohár 2012 Ejlat – 10. místo
Evropský klubový pohár 2011 Rogška Slatina – 3. místo
Evropský klubový pohár 2010 Plovdiv – 13. místo
Evropský klubový pohár 2009 Ohrid – 14. místo
Evropský klubový pohár 2008 Halkidiki – 10. místo
Evropský klubový pohár 2007 Kemer – 14. místo

Nahoru