Zářijové kulturní tipy

Verze pro tisk |

Requiem za růžový měsíc
Zahájení festivalu Lípa Musica tentokrát v komorním, leč tradičně silném duchu. Původem americký loutnista a pěvec Joel Frederiksen oplývající neobyčejně sametovým hlasem přiveze do srdce festivalu úchvatnou alžbětinskou poctu folkovému písničkáři Nicku Drakeovi a jeho desce Pink Moon z roku 1972. Podmanivé melodie písní dotýkajících se lidské duše opatřil Frederiksen doprovodem renesančních nástrojů a vytvořil jedinečné předivo kombinující vlastní písňově pojatou mši za zemřelé s písněmi Drakea a renesančních mistrů.
15. 9., bazilika Všech svatých Česká Lípa

Robert Balzar Trio
Doo Bop Union je nový prostor v 1. patře secesní chlouby České Lípy, v tzv. Unionce. Křest nového hudebního prostoru, za kterým stojí provozovatel klubu U bílýho černocha Pavel Šmíd, obstará skvělé trio pod vedením předního českého jazzového kontrabasisty a skladatele Roberta Balzara, známého mimo jiné také spoluprací s Danem Bártou, J.A.R. nebo Johnem Abercrombiem. Kromě něho se můžete těšit na piano, bicí, vlastní tvorbu i jazzové standardy a rozhodně fantastický koncert.
26. 9., Doo Bop Union Česká Lípa

Elisabeth Lohninger
Mnoha cenami ověnčená americká zpěvačka je provázena přívlastky jako emotivní, vzrušující, oslnivá či inspirující. Již více jak 15 let spolupracuje s pianistou Walterem Phishbacherem a kromě pravidelného vystupování v prestižních newyorských klubech a dalších místech východního pobřeží USA navštěvuje často i střední Evropu. Walter již ví, že koncerty v Lípě stojí za to. Nedivíme se, že doporučil stávající jazzovou mekku posturanového kraje i této pop soulové krásce. Zvláště když se koncert odehraje v nejkrásnější stavbě města.
29. 9., Doo Bob Union

Tcheichan
Jsou dva, ale svou druhou desku Obzory vydávají v aranžích celé kapely. Některé z těchto aranží si budete moci užít na křtu v stále ještě letní atmosféře na vodním hradě. Autor hravých a chytlavých textů, zpěvák a kytarista Matěj pocházející z Jičína a multiinstrumentalista Pavel z České Lípy představí moderní folk, kytaru podpořenou pianem, basou či cajonem a smyčcovým kvartetem. Přijďte si užít blížící se konec léta s hudbou, která není českolipskému posluchači úplně neznámá.
8. 9., vodní hrad Lipý

Land art v parku
Podzimní oživení českolipského městského parku nejen formou workshopů pro všechny věkové kategorie. Po celé odpoledne na vás čekají lekce fotografování, stone balancingu, oživování stromů, výroby přírodních uměleckých děl, zážitkové hry či dendrologické hrátky. Krom jiného se můžete těšit na komentovanou prohlídku parku i vytvořených děl, výstavu fotografií a koncert pěveckého sboru.
30. 9., českolipský městský park

Válka Roseových
Legendární mašinérie rozvodového řízení, při němž ani jeden z manželů nechce přijít o krásný dům. Vzájemně si likvidují osobní věci, zabíjejí domácí zvířata, připravují ty nejdrsnější naschvály. Drama, a přesto mrazivá komedie. Předlohou je americký román Warrena Adlera, podle nějž natočil Danny DeVito neméně slavný stejnojmenný film s Kathleen Turner a Michaelem Douglasem. V režii Ondřeje Sokola se v příbramské inscenaci představí Michal Dlouhý a Kateřina Lojdová.
20. 9., Jiráskovo divadlo Česká Lípa


 

Nahoru