Mistrovské dílo - Ladislav Pelc

Verze pro tisk |

V pátek 28. srpna bude v galerii Jídelna vernisáží zahájena výstava Ladislava Pelce.

LADISLAV PELC  -  malíř, grafik, nar. 15.9.1951
Svou výtvarnou kariéru zahájil v v šestnácti  letech ilustracemi knihy cestovatele a spisovatele F.A. Elstnera “Uzly a laso”. Následovala výtvarná a grafická práce pro gramofonovou firmu Panthon,  v roce 1971 vyhrál výtvarnou soutěž čs. rozhlasu. Vzdělání v oboru reprodukční grafiky uplatnil v pražských nakladatelstvích  Mladá Fronta, Lidová Demokracie a Melantrich. Od začátku sedmdesátých let se cílevědomě připravoval  k volné tvorbě, zejména soukromým studiem malby u akademického malíře Rudolfa Pucholta. V roce 1976 vytváří první sérii olejomaleb, vzápětí opouští Melantrich a věnuje se výhradně malbě. Pracuje pro Art Centrum a jeho díla v převážné většině opouštějí Československo.
Výstavy:
 1984 -  vystavuje v německém Ausburgu. Z této výstavy se zpět do republiky nevrací jediný obraz. Následuje práce pro Augsburskou radnici a tamní Museum balónového létání.  Motivy balónů, vzducholodí a plachtnic se v tvorbě Ladislava Pelce objevují dodnes.
1985 -  zúčastňuje se výstavy v Praze “Balón v českém výtvarném umění”,  následuje  výroční cena pražského Balon klubu a jmenování jeho čestným členem.
1989 -  zahajuje svou soubornou výstavu v Domě techniků v Praze a v tomtéž a dalším roce pracuje na výzdobě interiéru prestižního pražského restaurantu “U lípy”.
1991 – výstava v pražské galerii “U zlatého koníčka”. V témže roce začal spolupráci s právě vzniklou rozhlasovou stanicí “Country Radio”, které pomáhá v začátcích vysílání nejen svými rozsáhlými vědomostmi z oblasti hudby všech žánrů, ale především svým hudebním archivem, jedním z největších v naší republice. Netuší, že práce na vysílání se protáhne na téměř tři roky. K malování se vrací v roce 1994 prací pro interiéry předních pražských podniků.
1996 – vernisáž v galerii “Řásnovka” v Praze. Jeho tvorba, do této doby mírně surrealistická, se začíná přiklánět k realistickému romantismu a jeho dílo čím dál vice ovlivňuje příroda a krásy České země.
1999 -  další výstava v Domě techniků v Praze na Novotného lávce, tentokrát věnovaná tématům Prahy z přelomu 19. a 20. století.
V roce 2000 se Ladislav Pelc v souladu se svou láskou k přírodě a zvířatům stěhuje z Prahy do svých milovaných severních Čech. Opouští město a jeho tvorba se zaměřuje na přírodní krásy severního koutu naší země. Stává se mistrem “tušeného”.
2004 -   výstava olejomaleb ve Fričově knihkupectví v Liberci
2009  březen -  výstava olejomaleb na téma “Všechny krásy domova” v Židovské synagoze v Děčíně
2009  listopad – výstava olejomaleb na téma “Z Čech až na konec světa" v Americkém centru US velvyslanectví v Praze.
2010 květen – výstava v Domě techniků v Praze na téma “Svět fantazie”

28. 8. – 16. 9., vernisáž v pátek 27. 8. od 17.00  v galerii Jídelna

Nahoru