10. výročí od povodní

Malba bratří Vašíčků v Galerii jídelna

Verze pro tisk |

Již druhou mimořádnou malířskou událost má za sebou tento týden Vlastivědné muzeum a galerie v České Lípě. Po středeční vernisáži Vladimíra Franze byla v pátek odpoledne v Galerii jídelna slavnostně otevřena výstava bratří Petra a Pavla Vašíčkových.

Oba bratři-dvojčata vystudovali nejdříve obor brusiče kamenů na Střední umělecko průmyslové škole v Turnově. Po krátkém působení na Vyšší odborné škole sklářské vystudovali oba, Pavel pod vedením profesora Berana a Petr v ateliéru profesora Knížáka, malbu na pražské Akademii výtvarných umění.

Osobně byl přítomen na vernisáži pouze Pavel Vašíček, který zároveň pracuje jako vedoucí oddělení propagace a výstav v českolipském muzeu. Petr Vašíček v současnosti žije a tvoří v belgických Antverpách, a proto se osobně vernisáže zúčastnit nemohl. Přítomen však byl alespoň svými plátny, která expresivně vyjadřovala tíhu, vážnosti i radosti okolního světa.

Dílo Pavla Vašíčka zase zpracovává látky týkající se dnešní doby nezměrného pluralismu, napětí a nejistoty. To vše je zpracováno nadčasovou technikou, v níž si podávají ruku barokní postupy a naléhavá exprese současnosti.

Díla obou bratří Vašíčkových jsou zastoupena v soukromých sbírkách v České republice i v zahraničí a jsou také součástí sbírky moderního a současného umění Národní galerie v Praze.

Pokud chcete vidět, kudy se ubírá současná česká malba, návštěvu Galerie jídelna v prostorách Vlastivědného muzea a galerie v České Lípě lze jen doporučit. Obrazy bratři Vašíčků budou na zdech Galerie jídelna viset až do dvaadvacátého srpna. Zde je několik obrázků z páteční vernisáže.

Nahoru