Novoborské volby 2014

Verze pro tisk |

Zajímám se o budoucnost, protože v ní hodlám strávit zbytek života, řekl prý kdysi Chaplin. Proto se stejně jako vy probírám předvolebními letáky a programy. (Kdo k volbám nechodí, budoucnost města nijak neovlivní, ale stejně v ní bude muset žít.)

17 současných zastupitelů je na kandidátkách znova, 4 skončili
Za Starosty pro LK kandiduje 7 zastupitelů: starosta Mgr. Jaromír Dvořák, Ing. Otakar Válek, MUDr. Zita Hodečková, Bc. Zora Šepsová, Ing. arch. Boris Rýdl, Bc. Břetislav Chlup a Ing. Jan Vojta (ten ale stranu podporuje na nevolitelném místě).

Za Nový Nový Bor 4: místostarostka Ing. Stanislava Silná, Viktor Novotný, na nevolitelných místech Petr Novotný a Mgr. Miroslav Šeps.

Za ČSSD 3: Mgr. Stanislav Valdman, Josef Chittussi a Mgr. Jiří Janás.

Za přejmenované hnutí Fair play – HNPD kandidují 2 bývalí starostové: Ing. Radek Nastič a Ladislav Džavík.

Za ODS 1: Josef Doškář (je to překvapení: ještě nedávno prohlašoval, že znovu kandidovat nebude).

Protože volební subjekty zanikají, a vznikají nové, někteří zastupitelé mění stranický dres. Může to být i proto, že o ně jejich bývalá strana už neprojevila zájem.

Jen 4 zastupitelé letos definitivně končí: Dana Kuglerová (zvolená za KSČM), Jindřich Mareš (ODS), MUDr. Eva Hladká (Věci veřejné) a MUDr. Miroslav Coufal (Unie pro sport a zdraví), který by se chtěl vrátit do senátu, ale tentokrát za Zemanovce. V zastupitelstvu měl bez konkurence nejslabší docházku: zameškal 30 ze 44 zasedání (viz přehled v Novoborském měsíčníku).

Neúplné kandidátní listiny
Vzpomenete si ještě na volby 1994? Tehdy nezávislá kandidátka Zdeňka Hanzelínová získala rekordních 2 046 hlasů, ale do zastupitelstva nepostoupila, protože kandidovala sama! Po dvaceti letech podobnou chybu dělají dvě strany: Strana zelených staví 6 kandidátů, Strana rovných příležitostí dokonce jen 3. Kdyby si prostudovali volební zákon a postup při zpracování výsledků, věděli by (jako všichni ostatní), že je žádoucí obsadit i nevolitelná místa. Volba kandidátky s třemi jmény totiž znamená 3 „kandidátské body“, volba plně obsazené kandidátky ale 21 bodů! SRP by musela získat sedmkrát víc voličů, aby se ve výsledku vyrovnala ostatním, Zelení třiapůlkrát. Obě strany tedy podstoupí nerovný a asi marný boj...

A další průšvih: ačkoli zastupitelstvo nabídlo všem půlstránku v říjnovém měsíčníku zdarma, stejné dvě strany toho vůbec nevyužily. Přehlédly tu možnost? Propásly uzávěrku? Jak chtějí oslovit voliče? Nechápu to. Ani propagační materiál SRP jsme zatím ve schránkách neobjevili (text píšu v pondělí před volbami).

Propagace stran: srozumitelný a splnitelný program?
O ANO 2011 (volební číslo 1) slyšíme v Boru poprvé. Několik kandidátů znám, ne ale z veřejného nebo politického života ve městě. Půlstránkový inzerát v měsíčníku obsahuje tři obecné věty, které podepíše každý. Teprve na internetovém odkazu je podrobnější volební program a další aktuality. Jak se k nim ale dostane volič, který přístup k internetu nemá? Vadí taky nedostatečné údaje o kandidátech (jen titul – věk – povolání), chybí jejich fotografie. Teprve uvidíme, jak se místní pobočce povede využít celostátní popularitu Babišova hnutí.

Strana zelených (2) má kvalitní kandidáty i očekávatelný a sympaticky stručný program (i když nevyužila inzerci v měsíčníku). Je jich ale málo, jak už jsem napsal. Pokud strana nedokáže ve městě získat ani dvacítku sympatizantů pro nevolitelná místa kandidátky, vypovídá to o její nejisté pozici už předem.

Sdružení Nový Nový Bor (3) předkládá profesionálně zpracovanou 16stránkovou brožuru, ve které kromě programu podrobně představuje své kandidáty. Pokud je osobně neznáme, dozvíme se základní fakta jejich životní i profesní historie, a navíc nám každého z nich přiblíží jeho osobní vyznání, s kterým se rozhodl kandidátku podpořit. Nepřehlédněte výzvu, jak společně čelit předvolebním fámám, pomluvám a populismu!

24stránková brožura Starostů pro LK (4) představuje kandidáty podobně. Uvedené programové priority navazují v pěti klíčových oblastech na inzerát v měsíčníku. Kromě úvodního slova starosty si přečteme taky doporučení našeho hejtmana Martina Půty. Je to jediná strana, která oslovila voliče už v prázdninovém měsíčníku. Nebudu skrývat střet zájmů: budu starosty volit znova, protože jsem přesvědčen, že mají slušný potenciál i do dalšího období.

Strana soukromníků ČR (5) je specifický případ. Lídr a budoucí „poctivý starosta“ Pavel Danys minule neúspěšně kandidoval za Zemanovce, je prezidentem spolku Boráci Borákům, ustavil prakticky neviditelnou česko-romskou komisi, založil hnutí Hrdobci 2012, dnes už taky neviditelné – a teď za účelem voleb ustavil místní pobočku SsČR. Typická volební strana jednoho muže, kterému chybí špetka sebereflexe: vydává kritické Danysoviny, podává – většinou neúspěšné – stížnosti a žaloby (i na předsedu vlády!), pravidelně vystupuje na zasedáních zastupitelstva, viz videozáznamy. Budou ho volit asi jen voliči, kteří by chtěli mít v zastupitelstvu cosi jako neřízenou střelu.

KSČM (6) má navzdory dávnému tvrzení prognostika Zemana svůj stabilní elektorát, který neodradí ani průšvihy soudružky Semelové nebo ostudné hlasování prof. Kellera v Evropském parlamentu. Je třeba přiznat, že novoborští soudruzi nic srovnatelného na triku nemají, takže své tradiční příznivce pravděpodobně opět najdou.

Strana rovných příležitostí (má šťastné číslo 7) zatím nepředvedla vůbec nic. Koncept „jednotné“ strany Romů se ale neosvědčil ani celostátně. I Romové přece mají různou politickou orientaci! Umíte si představit jednotnou stranu borských Čechů nebo třeba Ukrajinců? Své zástupce prosadí na radnici teprve tehdy, až ostatní strany na své kandidátky zařadí několik Romů s přirozenou autoritou a charismatem. I pro ně bude přece výhodné získat třeba stovku romských voličů. (Jako příklad se nabízí Nikola Tancošová z Rodiny v centru.)

Místní znovuvzkříšená ODS (8) slibuje zrušení poplatků za odpad, oddlužení města, nový model sociálního bydlení aj. Pěkné. Její případný zastupitel to všechno sice může navrhnout, ale pak bude muset získat pro každou změnu nadpoloviční podporu v ostatních stranách. To ostatně platí o všech předvolebních slibech. Kromě toho je snadné slibovat individuální příspěvky 2 000 Kč nebo pastelkovné 500 Kč – a přitom „pozapomenout“, že někde jinde by se muselo škrtat...

Strana Fair play (9) propagaci taky podcenila, ačkoli v čele stojí zkušený politik Ing. Nastič, bývalý starosta. I když nenápadný čtvrtstránkový inzerát hasičů v měsíčníku pozorně přečtete, nedozvíte se volební číslo strany ani jména kandidátů. Pouze neurčitý slib, že program „bude doručován do Vašich domácností“... Tak uvidíme.

ČSSD (10) působí ve vedení města dlouhodobě, v právě končícím období jako slušná a konstruktivní opozice. Škoda, že propagační leták na první stránce jen kopíruje inzerci z měsíčníku: podrobný volební program je pak trochu nepřehledný. Dočetli jste ho pozorně až do konce? Mimochodem: tvrzení, že „máme velice blízko k našim ministrům a premiérovi“ a že „nás to proti jiným zvýhodňuje“, není snad v komunálních podmínkách nejvhodnější argument. Ministři mají na celostátní úrovni jistě úplně jiné starosti, než jsou priority jednoho malého města.

Křížkování není jednoznačné
Pozor: křížkování (nikoli kroužkování!) se uplatní jen tehdy, když počet křížků překročí 10 % vnitrostranického průměru na jednoho kandidáta. Politolog Tomáš Lebeda v té souvislosti upozorňuje na problém hlavně ve větších zastupitelstvech. Volíte-li kandidáta, kterému důvěřujete, ale na kandidátce strany, kterou byste jinak nevolili, a jejíž lídr vám je nesympatický, tak ve skutečnosti můžete pomoci zvolit právě tohoto lídra. Politolog navrhuje hranici zrušit a jednoduše kandidáty na listině seřadit podle počtu hlasů, které ve volbách získali. Zatím to je ovšem jen jeho návrh (viz LN ze 4. října).

Je tedy rozumnější volit jediným křížkem preferovanou stranu. I volební komise vám bude vděčná, protože jí zjednodušíte (zčásti nakonec zbytečné!) čárkování kandidátů :o)

Volba senátora
O volbě do Senátu ČR zde píše opakovaně kolega Bárta. Tak jen poznamenám, že v oblasti, která opakovaně odolává oranžové tsunami, je (i můj) favorit jasný.

Pokud se ve schránkách objeví nějaké další předvolební podklady, budu o nich informovat v diskuzi pod článkem.

Nahoru

Komentáře

Re: Novoborské volby 2014

Oprava: soudruha prof. Kellera jsem - docela pochopitelně, ale mylně! - zařadil mezi proslulé komunisty.
Ve skutečnosti v Evropském parlamentu dělá ostudu vládní ČSSD.
(Smysl odstavce to nemění, protože s ním komunisté jistě souhlasí. A každému čtenáři se vybaví další vhodné příklady, např. stále nerudnější europoslanec Ransdorf...)

PS: Snad je užitečné znovu připomenout i toto starší počtení -
http://www.i-noviny.cz/nazor/historky-z-volebni-komise

Nahoru

Re: Novoborské volby 2014

Brožurku SLK, o níž se zmiňuje pan Tichý, poštovní doručovatelé, bohužel, zdaleka nedoručili do všech schránek. Jsme z toho velmi zklamaní a roztrpčení, neboť nás stála nemalé úsilí a náklady. Uvítáme informace od ctěných diskutujících, bydlících v NB, zda brožurku, jež měla být distribuována v pátek, dostali do schránky.

Nahoru

Re: Novoborské volby 2014

Ti, kteří nedostali brožurku SLK, si ji mohou prohlédnout alespoň zde
http://1drv.ms/1t13AeF

Nahoru

Re: Novoborské volby 2014

V Lípě je hrazen z domovní daně, z doby když se s ní celostátně houpalo. Ale co je pozitivní redukce administrativy a "výroba" dlužníků.
Kdo má domek, či byt a je tam dva a více obyvatel, pak na tom vydělá, kdo bydlí sám ve velkém, pak pár set ročně prodělá.

Nahoru

Re: Novoborské volby 2014

500 : 12 = 41.67 Kč měsíčně, tj. 1.39 Kč za den - to je tak 1/3 cigarety :o)))
Už teď ale město část nákladů za odpady doplácí.

Neexistující Holý sice předstírá, jako by s manželkou a dvěma dětmi bydlel v Boru, a překvapivě najednou propaguje "pravici". Je ale úplně jasné, do které líhně skutečně patří.

Nahoru

Re: Novoborské volby 2014

Nesedí ten Holý.Heran atd.často vedle Danyse? Nevede tu ODS jeho sekretářka?Že je tak propaguje?Já jsem četl o jakýchsi polibcích smrti jednoho pána,který to u slušných lidí nevyhrává.
S pastelkama přišel Paroubek,nekritizovala to náhodou urputně ODS?Zřejmě ta novoborská ODS bude nějaká paroubkovsko-zemanovská buňka.

Nahoru

Re: Novoborské volby 2014

Z čeho se bude po zrušení poplatků za odpad svoz platit? Program ODS o tom nehovoří.
ODS je polomrtvá strana. Celostátně i na komunální úrovni. Pan Doškář prý už kandidovat nechtěl. Najednou odskok od sukní Jany Bobošíkové k modrému ptáku.

Nahoru

Re: Novoborské volby 2014

Docela jsem dnes zůstal překvapen, že na poště (státní budova a podnik) je umístěna pí.Silná na bilbordu. Toto je povoleno?

Nahoru

Re: Novoborské volby 2014

Ano,je to povoleno,pane Bláho.Pro slušné lidi.Těm neslušným je vyhrazena pastouška, kde mohou vystřídat pasoucího se osla a kozy.

Nahoru

Re: Novoborské volby 2014

Stěžujte si na tu poštu. Nejlépe u Putina.

Nahoru

Re: Novoborské volby 2014

Ještě k tomu bilboardu. Pokud se nemýlím, je vyvěšen v místě,kde sídlí Lasvit. To je slušná , velmi pracovitá a úspěšná firma. Tak se jich zeptejte, zdali mají bumážku a povolenku.

Nahoru

Re: Novoborské volby 2014

Tak mi vychází, že současná koalice tady má jen dva vážné odpůrce: holého Berana a Jiřího Bláhu.
To je tedy docela nadějné :o)))

Nahoru

Re: Novoborské volby 2014

Jak to je s těmi odpady v ČL, viz 8. říjen 2014 - 10:33 | Karel Tejnora.
Ale holý Beran jiné příspěvky zásadně nečte (nebo nechápe?). Jinak by se takhle neblamoval.

Náš prvorozený je už dávno plnoletej. Rozhoduje se sám za sebe, a vůbec mě k tomu nepotřebuje. A naopak!
O jeho kandidování jsem se dozvěděl až z volebních materiálů.
Škoda, že si hB dodnes neuvědomil, že jeho nutkavé kádrování rodinných příslušníků je už jenom směšné...

Nahoru

Re: Novoborské volby 2014

Pane Tichý musím se omluvit, ale vy jste fakt trouba. Já se jen zeptal, zda je možné umístím soukromou reklamu na státní budovu, nic víc. Ptám se z důvodu dohadů mezi p.Danysem a starostou města p.Dvořákem při umístění peticí a dalších věcí. Jinak jak vy jste Tichý, tak já jsem Bláha a bydlím v Boru. Divné co....

Nahoru

Re: Novoborské volby 2014

Tak sorry, už jsem to opravil.

Nahoru

Re: Novoborské volby 2014

Jiří Holý píše , že demokracie je vláda lidu a ne vláda politických stran.Nedostatek základního vzdělání se nedá zjevně dohnat. Takový Roger Scruton svému synátorovi předčítal filosofy před spaním již v útlém věku. Tak si na začátek vezměte do postele třeba Platona.
Jakékoliv zastupitelstvo bude granty rozdělovat podle nějakého klíče,jsem přesvědčen.A pokud bude chtět prosadit,aby každé dítě v N.Boru a přilehlých vesnicích mělo nárok na finance na své volnočasové aktivity, kteréžto finance mu drazí rodičové neprokouří a jinak nerozfrcají, tak to vezměte přímou demokracií,referendem. Nechť se vyhlásí,zaplatí a vůle lidu,hlas boží.O nějaké zastupitelské demokracii, na jejímž principu volíme i v obcích, ani slůvko!

Nahoru

Re: Novoborské volby 2014

Holý Berane,Cvikov vzkvétal i za mne,jinak bych nevyhrál počtem hlasů našich občanů čtyřikrát po sobě volby.A navíc začínal jsem -100 000 Kč a končil s přebytkem 30 mil. účelově vázaných na dotace EU,které se připravovaly.Takže následně bylo z čeho "budovat"
A o vašem "přehledu" cituji...V České lípě skutečně lidé neplatí nic za odpad od té doby co se dvojnásobně zvedla daň s nemovitostí.
Pěkná spravedlnost.Majitelé nemovitostí platí odpadky těm,co nic nevlastní.
Jinak pomluva od vás je pochvalou.V opačném případě je to polibek smrti,jak jsem se dočet.

Nahoru

Re: Novoborské volby 2014

Ještě přidám zásadní poznámku, která se do článku už nehodila:

Zastupitelstvo často rozhoduje MEZI NĚKOLIKA vhodnými návrhy, občas musí dokonce hledat menší ZE DVOU ZEL.
"Revolucionáři", kteří tvrdí, že doteď všechno bylo špatně, a že jen oni zavedou ten jediný správný pořádek, do zastupitelstva nepatří - protože se nedokážou s nikým slušně domluvit na nezbytných kompromisech a spolupracovat s ostatními pro dobro města!

Pro ilustraci se podívejte na diskuze pod články o NB v ČL-deníku.
A totéž tady předvádí virtuální Beran, když propaguje Soukromníky a ODS proti všem.

Nahoru

Re: Novoborské volby 2014 - dodatek A

Dnes jsme dostali do schránek leták hnutí Fair play (9 - ale číslo na letáku chybí):
K přesnější identifikaci kandidátů si musíte vzít na pomoc hlasovací lístek (věk).
Program je až moc stručný, přitom obecné úvodní i závěrečné odstavce jsou zde nadbytečné.
Hnutí nechce voliče "obtěžovat pouhými sliby" a zdůrazňuje odstraňování nedostatků a problémů ovlivňujících kvalitu našeho života, využití všech získaných zkušeností, soustředění na rozpočet 2015 a rozpočtový výhled 2016-2020. Vzhledem k tomu, že za hnutí kandidují dva bývalí starostové, můžeme snad jejich zkušenostem věřit.
Leták končí výzvou dát "preferenční hlasy 21 vyvoleným zastupitelům" (tzv. panašování).

Nahoru

Re: Novoborské volby 2014

Honzo, je nějaký rozdíl mezi křížem pro stranu resp. hnutí a zakroužkováním všech kandidátů?

Nahoru

Re: Novoborské volby 2014

Pane Válku,
v Informacích o způsobu hlasování, které jste obdržel s volebními lístky máte podrobně popsán způsob úpravy hlasovacího lístku. Nechce se mi věřit, že jste to nečetl a nevíte, že se jen křížkuje. Proč se ptáte na kroužkování, snad nechcete labilní voliče nějak poplést ?

Nahoru

Re: Novoborské volby 2014

Možná, že tomu nebudete věřit, pane Z., ale ani já nejsem neomylný a proto jsem nesprávně užil dříve zažitý termín kroužkování, za což se omlouvám. Jsem rád, že jste se tím nenechal poplést, nerad bych přišel o váš hlas:) Tuším, že mne dobře znáte a proto víte, že se k nečestným praktikám zásadně neuchyluji.

Nahoru

Re: Novoborské volby 2014

Pokud, Oto, myslíš ZAKŘÍŽKOVÁNÍ všech JEJÍCH kandidátů, je to totéž. Volební komise ve výsledkovém archu v obou případech přidělí čárky všem 21 kandidátům.
Hnidopich by možná namítal, že ten druhý postup není popsán v metodické příručce, a je proto neplatný. Jako člen volební komise bych ale hlasoval pro jeho uznání, protože záměr voliče je zřejmý. Jen by si přidělal práci.
Kroužkování by skutečně bylo neplatné!

Nahoru

Re: Novoborské volby 2014

Dnešní MFD věnuje celou stránku problematice křížkování pod titulkem "Past na voliče: křížky nefungují, stejně volíte stranu."
Klíčový odstavec: "Hlasy, které obdrží strana jako celek, se pak sčítají s těmi, které voliči dali jednotlivým kandidátům. A na základě tohoto součtu strana získá určitý počet mandátů. K tomu, aby někdo přeskočil na vyšší místo, však potřebuje získat o deset procent více křížků než průměrný kandidát. Nestačí být tedy o trochu lepší než někteří z těch, kteří jsou na listině výše. Kandidát musí být výrazně lepší v porovnání se všemi. Takový přepočet znamená, že díky křížkům mohou přeskakovat konkurenty spíše jen kandidáti v menších obcích. Ve větších městech je téměř nemožné, aby voliči změnili stranami navržené pořadí. Svými křížky naopak mimoděk pomáhají i těm, které v zastupitelstvu vůbec nechtějí." (kráceno)
MFD uvádí i názorné příklady.
Doporučuju důkladně prostudovat dřív, než půjdete volit.

PS: V našich podmínkách se popsaný jev projevil u "malých" stran (výsledky 2010): Jen ve 4 jednomandátových stranách si voliči vykřížkovali jiného lídra, ve 2 postoupil lídr původní. Křížky ve dvou dalších stranách propadly, protože se strany do ZM neprobojovaly.

Nahoru

Re: Novoborské volby 2014 - pokus o prognózu

Už před několika týdny kolega Bárta konstatoval, že v Boru nelze očekávat žádné politické zemětřesení. Taky věřím, že o většinu hlasů se zase podělí zavedené strany: Starostové, kteří mají v rámci celého kraje punc spolehlivosti, jejich koaliční partner Nový NB, a slušná opoziční ČSSD.
Netroufnu si předpovědět, které ze zbývajících malých stran prosadí do zastupitelstva svého sólistu, výjimečně možná i dvojici (s výjimkou těch, které si to vlastní vinou znemožnily předem). Překvapit může nováček ANO, pokud paradoxně získá protestní hlasy díky dlouhodobé odpuzující kampani "našich opozičních občanů". (Přečtěte si v Hydeparku o diametrálně jiné předvolební atmosféře ve Cvikově!)

Znovu připomenu "záhadně poztrácenou" brožuru Starostů: http://1drv.ms/1t13AeF
Lze ji tam i stáhnout, načtení je rychlejší.
Příznačné je, že pod článkem v ČLD nejodporněji hýkají anonymové z profláknuté série IP adres 37.188.xxx Že by se pošetile ožral na oslavu předem?
http://ceskolipsky.denik.cz/zpravy_region/letaky-starostu-z-noveho-boru-se-vyparily-20141009.html

Nahoru

Re: Novoborské volby 2014

Osobně si myslím,že ta,byť hanebná kampaň,přinese své ovoce.Pokud je tu vedení města nazýváno zloději,korupčníky,mafianskými klany,okradači občanů atd., s halasem je na ně podáváno jedno trestní oznámení za druhým a oni mlčí a přihlíží,pak si ten český obyčejný člověk řekne-no něco za tím bude.Že se tu dere někdo prostřednictvím svých figurek k moci neodhalí.Jejich chyba,zlu se nemá ustupovat.Uvidíme,zda bohorovná taktika přehlížení neustálých pomluv se vyplatí.

Nahoru

Re: Novoborské volby 2014

Nebuďte takovej pesimista. Jedno (bezvýsledné) trestní oznámení za druhým?
Lidi nejsou hloupí. Lidi nejsou hloupí. Nepodceňovat, pánové, ty lidi. (Hoří, má panenko)

Nahoru

Re: Novoborské volby 2014

Ještě citát pro tento den:

Podle Babišovy MfD prohlásil kdesi kandidát ČSSD na pražského primátora Miloslav Ludvík: „Komunální politika by měla být o tom, jestli je město uklizené, jezdí hromadná doprava, teče voda a město je k žití. To není o tom, jestli jste pravicový, nebo levicový.“ To je, obecně vzato, babišismus.
V politice nakonec vždycky jde o ideje, ne o pouhá prakticko-technická opatření, od nichž se dá ideologie odseparovat. Chyba české politiky nebyla v tom, že byla pravicová a levicová, ale že pravice a levice spolu nedokázaly pořádně vyjít. Demokracie je systém, kde spolu zásadní protivníci dokážou komunikovat, protože kromě rozdílů mají ještě taky něco společného. Kde i nepřítel je bližní. V cynické politice, která nedbá na ideje, je konsensus ještě obtížnější než tam, kde se střetávají vyhraněné názory.

Autora zatajím, můžete hádat.

Nahoru

Re: Novoborské volby 2014

Složení našeho nového zastupitelstva:
http://www.volby.cz/pls/kv2014/kv21111?xjazyk=CZ&xid=1&xv=23&xdz=2&xnumnuts=5101&xobec=561860&xstrana=0&xodkaz=1

Nahoru