Naši vandalové!

Verze pro tisk |

Vhodnější oslovení mě nenapadá, tak snad si tenhle otevřený dopis taky přečtete.

Jistý anonym v regionálním Deníku komentoval fotogalerii poničeného arnultovického hřbitova s neskrývanou zlomyslností: „Jak jste si svoje děti vychovali, takové je máte. Čest práci.“ Vydává se za komunistu, protože se řídí jejich tradičním heslem Čím hůř – tím líp. V něčem se vám – vandalům – podobá: K internetu obvykle sedá uprostřed noci a schovává se v anonymitě. Dobře ví, že ani jeho známí by ho moc nechválili.

Drtivá většina lidí totiž váš nesmyslný čin jednoznačně odsuzuje!

Je vás – vandalů – několik, sotva by se na hřbitově tak podivným způsobem vyžíval patologický samotář. Spíš jste se navzájem vytahovali a trumfovali: Kdo dokáže rozkopnout skleněnou desku, kdo porazí náhrobní kámen, kdo vyvrátí zábradlí kolem hrobu. Možná jste předtím popíjeli nebo fetovali a ten hloupý nápad dostal jeden z vás cestou domů.

Na podobné akce se obvykle nejezdí do cizího města. Takže jste z Boru, předpokládám, nejspíš i bydlíte někde poblíž v Arnultovicích. Tím hůř, protože některé poškozené rodiny znáte! Je v tom ale i naděje, že vás policie najde. Někdo si mohl všimnout, kudy a kam táhne skupinka hlasitých výtržníků.

Básník Jan Skácel kdysi napsal:
Stále jsou naši mrtví s námi
a nikdy vlastně nejsme sami
A přicházejí jako stíny
ve vlasech popel kusy hlíny
Tváře jakoby vymazané
a přece jen se poznáváme
Po chrpách které kvetly vloni
slabounce jejich ruce voní...

Umíte si to vůbec představit? Lidé přijdou s kyticí a svíčkami navštívit své mrtvé – a najdou tam úplnou zkázu. Možná jste se pár minut dobře bavili. Ale lidem, kterým hroby patří, jste způsobili zbytečnou bolest. A ta je úplně stejná, ať doma mluví česky nebo německy.

Ačkoli to ani vašim rodinám nepřeju, možná byste tu hrůzu pochopili, kdyby podobní „hrdinové“ zničili hrob vaší babičky, kterou jste měli moc rádi... Ve výjimečných případech se ozve svědomí a pachatel se přizná, omluví a pomůže napravit škody. Znamenalo by to i finanční účast vašich rodičů, protože sami sotva máte tisícové úspory.

Ale nedělám si zbytečné iluze. Proto s většinou Novoboráků držím palce policii, aby vás brzo dopadla. A pokud vedení města zorganizuje sbírku na opravu zničených hrobů, přispěju do ní mezi prvními.
 

Článek o vandalismu na hřbitově v Arnultovicích najdete ZDE

Nahoru