Vandalové zdevastovali hřbitov

Černá kronika
Verze pro tisk |

V časovém úseku mezi 10. a 21. dubnem navštívili hřbitov v Novém Boru Arnultovicích neznámí vandalové, kteří tu zpustošili 25 hrobů. U nich vyvrátili náhrobky a přitom většinou i poškodili pamětní skleněné náhrobní desky nesoucí jména zesnulých a vzkazy pro ně.

Kdo se na místě posledního odpočinku dokáže chovat takto cynicky a hrubě, to nyní mají zjistit policisté místního obvodního oddělení policie. Pokud budou úspěšní, obviní pachatele z přečinů poškození cizí věci a výtržnictví, za což je soud může poslat až na dva roky do vězení. Níže přikládáme autentickou fotografii toho, v jakém stavu byl hřbitov po návštěvě vandalů.

Další z černé kroniky

Pro agresora si přijeli policisté

23.5.2017 18:05 | Ivana Baláková

V sobotu 20. května kolem půl deváté ráno vyvolal v baru v Jižní ulici v České Lípě pozdvižení 29letý opilý muž, který sem přišel za svou družkou pro klíče od jejich společného bytu, protože ty své nemohl najít. Jejich rozhovor nedopadl dobře, pohádali se a on svou mladší partnerku nejen slovně urážel, ale také ji fyzicky napadl.

Podle svědků ji několikrát udeřil pěstí do obličeje, a když upadla na zem, ještě do ní kopal. Na její obranu vystoupili dva z hostů, na které rovněž zaútočil údery pěstí. Kromě toho úmyslně rozbil skleněnou výplň vchodových dveří baru a sklo výkladu firmy Procon-Czech v Jižní ulici, kde zanechal desetitisícové škody.

Přivolaní policisté ho zadrželi na autobusové zastávce v ulici Jižní. V této souvislosti se nevyhne trestnímu stíhání pro přečiny výtržnictví a poškození cizí věci. Vzhledem k tomu, že jeho přítelkyně ale po napadení tvrdila, že je naprosto v pořádku a odmítla lékařské ošetření, nemohou policisté zjistit, zda jí nějak zdravotně ublížil. Kvůli jejímu mlčení se násilník své odpovědnosti za případné ublížení na zdraví vyhne. To, že s policisty žena nespolupracuje, ji ale bohužel před příští partnerovou agresí neochrání.

Policisté zachránili život seniorovi, který zkolaboval

16.5.2017 17:38 | Ivana Baláková

V letošním roce Zdravotnická záchranná služba Libereckého kraje ve spolupráci s Libereckým krajem spustila projekt "AED pro Liberecký kraj", v rámci kterého nyní disponují policisté, ale také dobrovolní nebo profesionální hasiči v kraji celkem 36 automatickými externími defibrilátory (AED). Jedná se o život zachraňující přístroje nezbytné pro obnovu srdeční činnosti. Zdravotníci policisty i hasiče připravili na to, jak s přístroji zacházet. V některých lokalitách se totiž právě oni dostanou k člověku, kterému selhává srdeční činnost, dříve než profesionální zdravotníci.

A právě taková situace nastala například v pátek 12. května krátce po 12. hodině v Mimoni, kde u táboráku na zahradě rodinného domu zkolaboval 75 letý muž. Ačkoliv mu jeho příbuzní poskytli okamžitě první pomoc a byli v kontaktu s dispečerem zdravotnické záchranné služby na tísňové lince 155, stav seniora se nelepšil. V rámci zmíněného projektu se dispečink zdravotnické záchranné služby spojil s operačním střediskem Krajského ředitelství policie Libereckého kraje, které k muži v bezvědomí okamžitě vyslalo dvoučlennou hlídku vybavenou defibrilátorem. Jednalo se o policisty z obvodního oddělení policie v Mimoni.

Jakmile na místo během velmi krátké doby dorazili, jeden z nich u pacienta zahájil nepřímou masáž srdce a druhý aktivoval defibrilátor. Podle pokynů přístroje pak opakovaně policisté aplikovali pacientovi defibrilační výboj, který střídali s nepřímou srdeční masáží až do příjezdu lékaře zdravotnické záchranné služby. Zatím co lékař pacienta ještě na místě stabilizoval, policisté i nadále pomáhali zdravotníkům při nepřímé srdeční masáži. Z místa zdravotníci pacienta odváželi v bezvědomí, ale ještě před příjezdem sanity do nemocnice otevřel oči. To znamenalo, že snaha obou policistů o záchranu jeho života nebyla marná, i když se po 55 minutách oživování zdála být naděje na zlepšení jeho stavu zcela minimální. Za kvalitu poskytnuté první pomoci i za jejich vysoké osobní nasazení zdravotníci policistům poděkovali a ocení je také vedení libereckého krajského ředitelství.

Pod vlivem řídí muži i ženy

10.5.2017 20:51 | Ivana Baláková

Z přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky se zodpovídají 20letý mladík a stejně stará slečna, oba jsou z Českolipska. Prvně jmenovaného přistihli policisté v závěru dubna v pozdních nočních hodinách v Mikanově ulici v České Lípě za volantem osobního vozidla značky Renault Scénic s 2,19 promile v krvi.

Stejný problém má i 20letá řidička osobního vozidla značky Ford Focus, kterou policisté v neděli kolem čtvrté hodiny nad ránem zkontrolovali na silnici I/13 poblíž benzinové čerpací stanice ONO ve u Cvikova. Ta do přístroje drager nadýchala 1,44 promile alkoholu. Oběma nyní hrozí kromě soudního zákazu řízení všech motorových vozidel i odnětí svobody v trvání 12 měsíců.

Motorkář nezvládl zatáčku

2.5.2017 21:00 | Ivana Baláková

V pondělí 1. května kolem 14.20 projížděl od Velenic na Lindavu po silnici III. třídy 30letý řidič motocyklu tovární značky Yamaha YZF R6 se svou 21letou spolujezdkyní. Vzhledem k tomu, že ostrou pravotočivou zatáčku projel příliš rychle, neudržel motorku na silnici, vyjel mimo ni a naboural do stromu.

Muž za řidítky motocyklu přitom utrpěl vážné zranění, se kterým ho zdravotníci zdravotnické záchranné služby letecky transportovali do liberecké nemocnice. Jeho spolujezdkyně skončila se spíše lehčím zraněním v péči lékařů českolipské nemocnice. V letošním roce tak jde o dvanáctou nehodu motorkářů. Dobrou zprávou je, že u nich nikdo nezemřel.

Útočí na svého soka

30.4.2017 20:02 | Ivana Baláková

Škodu ve výši 61 400 korun měl muž způsobit ze žárlivosti. Trestní oznámení pro přečin poškození cizí věci podal na svého 34letého soka o rok starší muž. Oba jsou spolu ve sporu kvůli manželce podezřelého, která má v současné době vztah s oznamovatelem.

Ten policistům sdělil, že mu manžel této ženy úmyslně rozbil mobilní telefon značky Huawey P9, který před ním hodil na zem, rozstříhal mu značkovou bundu a rozbil kladivem jeho náramkové hodinky. Tento první incident přešel s jistým nadhledem, ale trpělivost mu došla poté, co mu podle jeho sdělení měl manžel jeho přítelkyně hodit tento týden do předního skla jeho osobního vozidla značky Volvo kus cihly, když projížděl Heroutovou ulicí v České Lípě. Bylo jen velké štěstí, že přitom nehavaroval. Vzhledem k tomu, že odhaduje opravu na vozidle na 20 000 korun, vyšplhala se celková způsobená škoda na 61 400 korun. 

Kriminalisté ukončili vyšetřování vraždy v Kvítkově

13.4.2017 21:44 | Vlasta Suchánková

Krajští kriminalisté ukončili vyšetřování smrti dvou osob nalezených v Kvítkově. Jednalo se o vraždu a sebevraždu. Pachatel si sám vzal život.

Policisté služby kriminální policie a vyšetřování Krajského ředitelství policie Libereckého kraje ukončili v těchto dnech vyšetřování případu, který se stal v listopadu loňského roku v obci Kvítkov na Českolipsku.

Případem, na jehož počátku bylo nejprve oznámení matky o pohřešování 26leté dcery, se po jejím vypátrání a nalezení začali okamžitě zabývat krajští kriminalisté. Ženu nalezli policisté v rámci pátrací akce následující den po oznámení, tedy 19. listopadu 2016, v odstaveném autě poblíž lesa v Kvítkově bez známek života. Současně byl v lese nalezen i 51letý muž, bývalý partner mladé ženy, rovněž mrtvý.

V rámci vyšetřování nařídili kriminalisté na Ordinariátu soudního lékařství Krajské nemocnice Liberec soudní pitvu, která měla objasnit příčinu úmrtí. Z výsledků vyplynulo, že mladá žena zemřela následkem uškrcení, u 51letého muže došlo ke smrti v důsledku oběšení. Kromě soudní pitvy byla prováděna i další znalecká zkoumání, například z oboru genetiky, a souběžně probíhalo
i vyšetřování okolností smrti muže a ženy. V rámci něho kriminalisté detailně zmapovali veškeré události, které předcházely nálezu obou mrtvých.

Na základě vyšetřování a z výsledků znaleckých zkoumání kriminalisté zjistili, že 51letý muž svou bývalou partnerku v odstaveném autě usmrtil, a poté sám spáchal sebevraždu v nedalekém lese. Případ kriminalisté odložili, neboť muž, který byl zodpovědný za usmrcení 26leté ženy, se sám připravil o život. Vzhledem k tomu, že nelze trestně stíhat osobu, která zemřela, kriminalisté případ kvalifikovaný jako zločin vraždy podle § 140 odst. 1 tr. zákoníku, odložili. 

Městští strážníci dopadli žháře krátce po činu

31.3.2017 12:31 | Ivana Baláková

V úterý 28. března kolem třetí hodiny nad ránem zadrželi městští strážníci na sídlišti Sever v České Lípě mladíka, kterého podezřívali z úmyslného zapálení kontejnerů na domovní opad. Krátce před tím totiž hořelo hned na několika místech na sídlišti Špičák a Sever.

Konkrétně se jednalo o požár tří plastových kontejnerů na tříděný odpad na sídlišti Špičák a jednoho kontejneru na komunální odpad na sídlišti Sever. Ty si vyžádaly nejen výjezd příslušníků Hasičského záchranného sboru, ale také škodu 28 000 korun. 

Mladík, který se po městě v inkriminované době potuloval, u sebe neměl žádný průkaz totožnosti a to, že se zdržoval v blízkosti kontejnerů, vysvětloval tím, že v nich hledal jídlo. Strážníci mu neuvěřili a vzhledem ke všem okolnostem ho předvedli na služebnu místního obvodního oddělení policie. Zde se policistům přiznal nejen k úmyslnému zapálení všech kontejnerů, které hořely v úterý nad ránem, ale také k založení požáru šesti plastových kontejnerů na domovní odpad na českolipském sídlišti Sever dne 31. prosince loňského roku. Tehdy způsobil společnosti Marius Pedersen a. s. škodu za 31 000 korun. Policisté mu již v této souvislosti ve zkráceném přípravném řízení sdělili podezření ze spáchání přečinu poškození cizí věci.

Dobré skutky se nevyplácejí

30.3.2017 18:29 | Ivana Baláková

V neděli 26. března kolem 23. hodiny oslovil místního muže v Zoubkově ulici v České Lípě u jeho dodávkového vozidla neznámý cizinec a lámanou češtinou se ho dotazoval na cestu do Prahy. Českolipan mu chtěl pomoci, přičemž při tom pro lepší názornost potřeboval mapu, pro kterou si došel do zadní části vozidla.

Cizinec u něj chvíli postával jako, když neumí do pěti počítat, pak se ale osmělil, popadl mobilní telefon, který ve vozidle uviděl a utekl s ním. Hned na to oznamovatel uslyšel, jak se za rohem rozjelo nějaké auto tak rychle, že mu hvízdaly gumy. S ním nejspíš cizinec i s jeho mobilem za 5 500 korun ujel. Jednalo se o telefon značky Huawei P 9. V tomto případě se skutečně potvrzuje pravdivost starého českého přísloví : "Za dobrotu na žebrotu".

Jelen překvapil v borském kopci řidičku renaultu

22.3.2017 18:55 | Ivana Baláková

V pondělí 20. března kolem 18.45 projížděla 60letá řidička osobního vozidla značky Renault Megane Scenic z Práchně do Nového Boru po silnici I/13, když jí na přímém úseku silnice v klesání vběhl do jízdní dráhy statný jelen.

Zaskočená řidička nemohla na tak krátkou vzdálenost nehodě zabránit a střetla se s ním. Jelen srážku nepřežil, ovšem posádka renaultu vyvázla z dramatické nehody bez zranění. Hmotnou škodu na vozidle odhadli policisté na 40 000 korun.

Zloděj se vloudil mezi filmaře

9.3.2017 20:43 | Ivana Baláková

V sobotu. března  natáčela Česká televize u Dolanského rybníku ve Stvolínkách pohádku o vodníkovi a na pomocných pracech se podílel i 40letý potápěč, který pro film připravoval zázemí pro scény pod vodou. Když byl s touto prací hotov kolem 16.15, vylezl z vody a svůj potápěčský oblek si nechal odkapat na zábradlí na hrázi rybníku.

Protože tu bylo v tu dobu stále hodně lidí od filmu, vzdálil se pracovně asi na 45 minut od hráze, a předpokládal, že mu zde oblek nikdo neukradne. Mýlil se, v 17. hodin už ho tu nenašel. Jedná se o potápěčskou kombinézu sytě červené barvy s černými chrániči kolen a hýždí, opatřenou tmavě zelenými holinkami. Na zádech má nápis RESCUE a majitel si ji cení na 30 000 korun.

Pokud by se policistům obvodního oddělení policie v Žandově podařilo krádež objasnit a zloděje potápěčského obleku vypátrat, může ho soud poslat až na dva roky do vězení.

Hosta restaurace uhodil lahví do hlavy

28.2.2017 19:03 | Ivana Baláková

V pátek 24. února večer se postarali o pořádné pozdvižení v restauraci v Jablonném v Podještědí dva 34letí hosté. Jeden z nich měl slovně urazit servírku, což druhého muže natolik rozčílilo, že ho praštil prázdnou lahví od piva do hlavy a způsobil mu tím tržnou ránu. Potom se ještě spolu poměrně surově poprali.

Svou roli v incidentu nepochybně sehrál i vypitý alkohol. Host, který se choval neslušně k servírce, do policejního protokolu uvedl důvod svého chování, nad kterým zůstává rozum stát. Podle jeho vyjádření si před incidentem koupil k pivu slané brambůrky, které si odložil na výherní automat. Potom z resturace odešel, a když si na ně vzpomněl, vrátil se pro ně zpátky. Protože je tu už nenašel, domáhal se jich u servírky.

To, co následovalo, jsme už popsali. Policisté nyní v této souvislosti vyslýchají nejen oba aktéry incidentu, ale také svědky, kteří mu byli přítomni. Vzhledem k tomu, že při útoku nikomu nevzniklo vážné zranění, budou se oba nejspíš zodpovídat jen z přečinu výtržnictví.

Prodala školákům tvrdý alkohol

20.2.2017 21:05 | Ivana Baláková

Z přečinu podání alkoholu dítěti se zodpovídá 32letá obchodnice z Českolipska. Ta v závěru měsíce ledna letošního roku prodala ve své večerce dvěma nezletilým školákům v průběhu jednoho odpoledne celkem tři půllitrové lahve vodky. Dvě z nich vypili společně s dalšími dvěma vrstevníky během krátké doby, a proto se vrátili do obchodu pro třetí lahev, kterou už dopít nezvládli.

Jednomu z nich se totiž náhle udělalo natolik nevolno, že upadl na zem a přestal je vnímat. Kluci se naštěstí zachovali v této situaci velmi rozumně. Nic netajili a okamžitě informovali o špatném zdravotním stavu svého kamaráda jednoho z rodičů, který pak zajistil chlapcův odvoz do nemocnice. Laboratorní vyšetření jeho krve potvrdilo, že měl v sobě 2,4 promile alkoholu. Díky včasné pomoci je nyní v pořádku. Obchodnici, která mu přístup k tvrdému alkoholu umožnila, hrozí odnětí svobody až na jeden rok.

Agresor s baseballovou pálkou skončil ve vazební věznici

14.2.2017 22:16 | Ivana Baláková

V sobotu 11. února kolem 8. hodiny ranní přijel na školení do České Lípy 40letý živnostník ze středních Čech. Své vozidlo zaparkoval v Bulharské ulici u hotelu Olympia. Ve chvíli, kdy vystoupil z vozidla a chystal se auto zamknout, kolem něj projelo tmavé osobní vozidlo značky BMW, jehož nepozorný řidič mu málem přejel nohu. Muž na něj proto gestikuloval rukama, aby mu dal najevo, co se stalo. Z tmavého BMW však ihned po této drobné nepříjemnosti vyskočil spolujezdec s baseballovou pálkou v ruce a začal ho s ní mlátit. Napadený rány částečně vykrýval svojí taškou, kterou si chránil hlavu a obličej. Později mu na pomoc přiběhl jeho bratr, který od útočníka schytal také několik ran pálkou do hlavy a utrpěl přitom rovněž zranění.

Útočník se snažil z místa incidentu odjet se svým známým, v čemž mu zabránili další účastníci školení a přivolaní policisté. Policisté zjistili, že s baseballovou pálkou útočil 28letý muž s trvalým bydlištěm na Mimoňsku, který se už v minulosti opakovaně dopustil násilných trestných činů. Jeho sobotní incident kvalifikovali jako přečin výtržnictví a současně také jako pokus o zločin těžkého ublížení na zdraví, za který pachateli hrozí trest v rozpětí od pěti do dvanácti let odnětí svobody. Poté, co ho vyslechli jako obviněného, podali státnímu zástupci podnět na jeho vzetí do vazby. Důvodem byla obava, že by ve svém násilné trestné činnosti na svobodě pokračoval. Obviněný včera odpoledne na základě rozhodnutí soudu putoval do vazební věznice.

Muž chtěl pokousat strážníka

6.2.2017 19:34 | Ivana Baláková

Z násilí proti úřední osobě se zodpovídá 37letý Českolipan. Ve středu 1. února kolem půl šesté v podvečer kontrolovala dvoučlenná hlídka strážníků v Hrnčířské ulici v České Lípě veřejný pořádek, který zde před tím měli podle telefonátů místních občanů narušovat dva opilí muži.

Než ale stačili na místě cokoliv zjistit, "nalepil" se na ně 37letý opilý Českolipan, který se s nimi chtěl za každou cenu konfrontovat. Nejprve je slovně napadal a po chvilce do nich začal i strkat, přičemž jeho agresivita slovní i fyzická rychle narůstala. Nakonec jednoho ze střážníků napadl úderem pěstí do obličeje a ještě se ho snažil kousnout do ruky, to se mu naštěstí nepodařilo. Když ho hlídka zpacifikovala a provedla u něj dechovou zkoušku na alkohol, uzázalo se, že má v sobě přes dvě promile alkoholu. Českolipan si již včera ve zkráceném přípravném řízení převzal záznam o podezření ze spáchání přečinů násilí proti úřední osobě a výtržnictví, za což mu nyní hrozí až čtyřletý pobyt za mřížemi. 

Vydával se za svého bratra

1.2.2017 18:45 | Ivana Baláková

V září loňského roku pokutovali policisté v Novém Boru v ulici T. G. Masaryka 56letého řidiče osobního vozidla za to, že během jízdy nebyl připoután bezpečnostním pásem. Šofér svůj přestupek uznal a převzal od si nich složenku na pokutu na místě nezaplacenou, ale protože u sebe neměl potřebné doklady, žádali od něj policisté jeho identifikační údaje.

V té chvíli jim nahlásil jméno, příjmení a datum narození svého o tři roky staršího bratra, kterému je podobný. Složenku nikdy nezaplatil a proto pokutu po jeho bratrovi Městský úřad v České Lípě začal vymáhat. Teprve potom vyšel najevo podvod 56letého muže a policisté mu v této souvislosti již předali ve zkráceném přípravném řízení záznam pro důvodné podezření ze spáchání přečinu poškození cizích práv, kterého se na svém blízkém příbuzném dopustil.