Reakce Miroslava Pröllera na článek o kapli v Manušicících

Verze pro tisk |

Vážený pane místostarosto, nevěřícně jsem si dnes přečetl příspěvek tiskové mluvčí městského úřadu s názvem "Kaple v Manušicích" na www.i-noviny.cz. Nejdříve několik skutečností:


 
- stav kaple, který je, jak se píše v článku, špatný, byl zapříčiněn dlouhodobou naprosto chybějící údržbou ze strany majitele kaple - tedy Města Česká Lípa
- několikrát jsem informoval vedení města o tom, že obyvatelé Manušic vybrali mezi sebou několik tisíc korun a že by je bylo dobré spolu s příspěvkem města použít na zahájení opravy kaple
- o kapli v Manušicích také několikrát jednal Výbor pro rozvoj města a památky a to mojí iniciativou - vždy bylo sděleno, že město peníze v rozpočtu zatím nemá

- naposledy jsem Vám psal před týdnem mail o tom, že zbylé finanční prostředky z nerozdělených grantů na nemovitosti v městské památkové zóně by bylo dobré použít právě na kapli v Manušicích, jak to podporuje i výše uvedený výbor (toto zůstalo z Vaší strany bez odpovědi!!)

- několikrát jsem se snažil s Vámi domluvit osobní schůzku ohledně památek města a žádal Vás, zda by to bylo možné v pondělí či ve středu po 15.30 hodině, tak abych to stihl po ukončení své pracovní doby, vždy jste navrhl nějaký termín dopoledne....

- na jaře jsme zaslali seznam nutných prací a rozpočet opravy kaple v Manušicích městu prostřednictvím realitní kanceláře, která nás k tomu vyzvala (doufám, že jste četl.. - viz. Vaše poznámky v článku o nenahlášeném upadlém hromosvodu a zatékání do kaple)

 

Je mi velmi líto, že město uveřejní na i-novinách článek, který nás napůl překroucenými údaji velmi poškozuje.

Pro památky na Českolipsku (a nejen zde) jsme za téměř 10 let své činnosti udělali možná více než tušíte, takže napadání z toho, že jen přihlížíme chátrání kaple je, vzhledem k výše uvedenému, absurdní.

Prosím pozorně si prohlédněte naše www.pamatky.ceskalipa.org, kde se přesvědčíte, co pro památky na Českolipsku děláme.

Samozřejmě Vás rádi přivítáme na některé naší brigádě, kde můžete pro záchranu českolipských památek přiložit ruku k dílu - vždyť posekat trávník a natřít dveře přece zvládne každý, jak píšete.

 

Protože příspěvek uvádí zavádějící informace o tom, jak nikdo z místních a z o.s. Drobné památky severních Čech pro opravu kaple nic nedělá (viz informace výše), žádám Vás o uvedení informací na pravou míru a to opět prostřednictvím i-novin.

Naše obč.sdružení se bude bránit a to uvedením pravdivých skutečností prostřednictvím článku v Městských novinách.

Poněkolikaté Vás také tedy znovu  žádám o osobní schůzku (v pondělí či ve středu mezi 15.45 - 17 hodinou), která by se týkala možnosti pomoci českolipským památkám - Bazilika Č.Lípa, kostel Dobranov, kaple Manušice. Snad už si konečně uděláte několik minut času.

 

Miroslav Pröller

člen Výboru pro rozvoj města a památky

předseda občanského sdružení Drobné památky severních Čech

Nahoru