O maximální turbulenci letošních voleb

Verze pro tisk |

Uplynulý týden mnoho nového v pravdě nepřinesl. Jedinou masovou událostí, která už o sobě dává silně vědět, jsou parlamentní volby. V pondělí jsem se po víkendu na rodné hroudě vracel do České Lípy a na semaforech u obchodního domu Andy se ke mně staženým okénkem linula dixielandová hudba. To asi někde nedaleko má mítink ODS, řekl jsem si. A skutečně. V průběhu odpoledne jsem potkával staré i mladé s modrými balónky a nadšenými obličeji.

Možná, že den či pár na to chodili po České Lípě stejně nadšeně stejní voliči s nafukovacími balonky jiných stran. Své koně na Českolipsko už nejedni vyslali. Českou Lípu navštívil Radek John z Věcí veřejných a během své návštěvy Stvolínek, Kravař a Holan rozdával pozitivní vibrace hejtman Libereckého kraje Stanislav Eichler.

Kampaň, která provází letošní volby, je ale jinak poměrně nechutná jako vždy a možná i o trochu více a teď nemluvím jenom o tom, že si ČSSD na kampaň najala jako předskokana svých stálých politických es skupiny Elán a Maxim Turbulenc. Proti tomu je rozdávání propagačních balonků jenom málo společensky nebezpečným lovebombingem.

Bráním se tendenčnosti a módnímu nadávání na české socialisty. Proto přidávám něco k dobrému z druhého tábora. Pane bože, jak je to možné, řekl jsem si, když na mě před pár měsíci poprvé vyskočila z internetu předvolební upoutávka ODS, na které je fotografie tří skinheadů rozhořčujících se v jakémsi baru, herně nad tím, že musí vydělávat na povaleče, kterým levice štědře rozdává sociální dávky. Co tím ODS myslí, chce snad nepřímo oslovit voliče zrušené Dělnické strany? Chce jím tím nabídnout své hodnoty a tak trochu jim je přešít na míru, zaručit jim, že oni jsou vlajková loď konzervatismu, ke které by měli přirazit?

Od té doby se tento plakát objevuje se stupňující se periodicitou v tištěných médiích i na internetu. Ale možná jenom vidím nácky všude. Možná, že ODS myslí těmi povaleči právě ony urostlé krátce střižené hromotluky, kteří sedí v baru namísto toho, aby byli v práci a vydělávali jak na své živobytí, tak na chod státu. Těžko říci. Pravdou je to, že svůj podíl na moci extrémisté nevybojovávají jen ve své zrušené a následně nepatrně obměněné straně. Server parlamentnilisty.cz k tomu přinesl v tomto týdnu článek s názvem Na mítincích ČSSD i ODS se objevují neonacisté všech úrovní. Tak si vyberte.

Já jsem si vybral. Nevyhrál ani dixieland ani Maxim Turbulenc. Vyrážím dnes večer do Luxoru na Tleskače. Plzeňská ska kapela zde od devíti hodin zajisté rozptýlí mé předvolební chmury. Budiž to i tip pro vás.

Pro ty, které neuklidní ska, nýbrž procházka po plážích Máchova Jezera tu mám ještě jednu nabídku. Minulý týden Vlastivědné muzeum a galerie v České Lípě otevřela v Galerii jídelna výstavu fotografa Richarda Homoly nesoucí název Máchovo jezero. Jde o soubor černobílých fotografií, které autor pořídil v bezprostředním okolí Máchova jezera v době mimo turistickou sezónu. Ve vedlejší galerii je pak čerstvě instalována výstava obrazů Wilhelma Reichelta, který byl českolipským rodákem a na svých plátnech zachycoval na přelomu devatenáctého a dvacátého století zákoutí České Lípy, z nichž mnohá ustoupila urbanthrillerovým úpravám města v průběhu dvacátého století. Obojí můžu vřele doporučit.

Nahoru