O hudebním všudybytí a netradičních fúzích

Verze pro tisk |

Nu, začínají se dnes v kultuře odehrávat velké věci. Pro lidi okolo Progresu vrcholí několikaměsíční přípravy a doslova za pár hodin vypukne v klášterní zahradě letošní ročník hudebního festivalu Všudybud. Odvedli jste svoji práci, přeji Vám dobré počasí a hlavně slušnou návštěvnost.

V klášterní zahradě se Všudybud odehraje již podruhé. Budou zde tři scény a na jedné z nich má vystoupit i údajná nejhorší kapela Českolipska. Zkuste si odhadnout, která to bude. Nebojte se ale, budou zde i lepší jména, co takoví Ty syčáci nebo Záviš, na jehož pornofolkovou poezii se už těším a určitě nejsem sám.

Je dobře, že areál klášterní zahrady má svůj život a po muzejní noci minulého týdne znovu ožívá. Betonový amfiteátr, který by sice potřeboval rekonstrukci, i když, co po ní nevolá, pak bude hlavní scénou festivalu.

Amfiteátr je vlastně univerzální stavbou pro konání veřejných akcí už po více jak dva tisíce let. Má zpravidla dobrou akustiku a ze všech míst je dobře vidět na pódium. Antičtí stavitelé se obešli bez betonu, antičtí herci se obešli bez ozvučovací techniky, funkčnost stavby však trvá dodneška. Amfiteátr láká a jistě i pro účinkující samotné je do země zapuštěná scéna něčím novým. Konec konců i pro nedávno oslavující maturanty byly prostory amfiteátru tím pravým místem na kontemplaci.

Všudybudem však regionální festivalové vření neutichá, nýbrž právě začíná. Prvního července začíná RealBeat festival v Žízníkově a veliký dárek dostanou hudební fanoušci třetího července na státním zámku Sychrov, kde vystoupí Sinéad O´Conner, což je skvělá zpráva a organizátorům patří velká dávka uznání za to, že se jim sem tuto vynikající zpěvačku povedlo přivézt.

Osobně si její hudby a jejího originálního přístupu velmi vážím. Zvukové a instrumentální aranžmá dělá z poslechu jejích písní plný zážitek podobné závažnosti, jako přináší klasická hudba. Sinéad O´Connor je pro mě jednoznačně královnou popu a zároveň její hudba dokazuje, že pop může být nezávislý.

Rozpaky ohledně koncertu Sinéad O´Connor budí snad jen jméno special guesta, kterým je Petr Kolář. To mi přijde jako poměrně bizarní spojení a marně si lámu hlavu, jak se může dramaturgicky doplňovat. Nebo se snad organizátoři báli, že by Sinnéad O´Connor nenalákala dost návštěvníků, a proto se rozhodli pozvat ještě jedno jméno, také bombu, která na koncert přivede fanynky Pojišťovny štěstí ze širokého okolí.

Možná se ale mýlím, nastala doba hudebních fúzí, Metallica i Čechomor už hráli se symfonickým orchestrem, tak proč by společný koncert Sinnéad O´Connor nemohl končit duetem Thank you for hearing me a Ještě že tě, lásko, mám.

Nahoru