Muzeum představuje potiskovací dřevěné formy

Verze pro tisk |

Kartounářství na Českolipsku, to je slavná historie našeho regionu, která zde zanechala nesmazatelné stopy. Ve městě stojí několik bývalých kartounek a vil jejich majitelů, ve kterých dnes sídlí různé instituce a firmy.

Ve vlastivědném muzeu a galerii v České Lípě se nachází dvě pozoruhodné sbírky vztahující se k tomuto tématu. Tou první je sbírka textilních vzorníků pocházejících z místních kartounek, tou druhou je rozsáhlá sbírka různých druhů potiskovacích forem. Ty chceme postupně návštěvníkům muzea v rámci exponátu měsíce představit.

Nejstarší formy, které se používaly k potiskování látek, byly celodřevěné. Tiskly se jimi větší vzory s barevnou výplní. Mají nepravidelné tvary a připomínají nám razítko.
Dřevěné formy jsou vyrobené ručně a řemeslně velmi dobře zpracované. Formíř, tento vysoce odborný řemeslník, do nich vtiskl svoji trpělivost, zručnost, umělecké cítění, které je při pohledu na ně znát. Ovládal řezbářské umění, celkové zpracování formy vyžadovalo truhlářské znalosti.

Květnový exponát měsíce je i pozvánkou na Mezinárodní den muzeí, který věnujeme nejdůležitějším profesím v kartounce, tedy formířům a tiskařům. Ve středu 18. května nám formíři Jaroslav Bartoš a Jaroslav Plucha předvedou, jak se formy vyrábí. Pracovníci muzea Vám ukáží různé druhy starých forem a předvedou jimi tisk na bavlněnou látku. Pro návštěvníky, kteří mají tento den vstup do muzea zdarma, připravili také ukázky vzorů z textilních vzorníků a představí obnovenou expozici Kartounářství na Českolipsku s dílničkou pro děti.
 

alt
alt
alt
alt
alt
Nahoru