Karlsfried – zapomenutý celní hrad Karla IV.

Verze pro tisk |

Letošní 700. výročí narození krále Karla IV. si Vlastivědný spolek Českolipska připomene výlety ke třem hradům, které nechal panovník postavit. Při prvním výletu jsme v sobotu 23. dubna navštívili bývalý celní hrad Karlsfried. Cesta k němu i historie hradu je velmi zajímavá.

Abychom ho mohli navštívit, museli jsme se vydat vlakem do Žitavy a odtud autobusem do Hartau. Potom už nás čekala nenáročná lesní cesta k bývalému hradu. Karel IV. ho nechal postavit v roce 1357, na jeho stavbu pravděpodobně dohlížel purkrabí z hradu Bezděz Oldřich Tista. Tento nevelký hrad byl celní, tyčil se pod kupeckou cestou vedoucí z Prahy do Žitavy. Povozy jedoucí po této cestě musely projet dvěma branami. Úkolem obyvatel hradu bylo dohlížet na řádné placení cla a z věže hradu sledovat okolí a chránit vozy naplněné zbožím před lapky a zloději.

14. století bylo obdobím hospodářské prosperity, panovníkem velmi podporované. Branami tohoto hradu proudily povozy naplněné zbožím a vybrané clo mu vynášelo slušné zisky. Do Prahy se například vozilo žitavské pivo, v té době nejlepší české pivo (neboť Žitava byla královské české město). Hrad Karlsfried měl tři věže, dvě brány, z kamenů ohrazenou přístupovou cestu na hrad. Za necelých sto let v roce 1442 ho husité zpustošili. Poté byl znovu obnoven (neboť jeho strategická poloha se mu nedala upřít) ale v dnešní době má podobu stejnou jako po řádění husitů. Zůstal pouze kousek obvodové zdi, kousek věže a kameny na přístupové cestě k hradu. Hrad vlastnili Vartenberkové, později město Žitava. Poté, co celní hrady ztrácely význam, ho začali rozebírat žitavští měšťané na stavbu svých domů. Kameny z hradu Karlsfried je postaven i kostel v nedaleké obci Lückendorf.

Okolí hradu je protkáno různými stezkami a vyhlídkami. My jsme se šli podívat na vyhlídku Fuchkanzel (Liščí kazatelna) s krásným výhledem na Hrádek nad Nisou, Žitavu a Bogatyni. Zpět jsme se vydali po původní zachovalé obchodní stezce, podívali se na horu Hvozd a zastavili se u staré myslivny. Na dnes zpustošeném hradě nám pan Smejkal, historik Vlastivědného muzea a galerie v České Lípě, poskytl zajímavý výklad o historii Žitavy, hradu i obchodní stezce.

Další dva výlety se uskuteční na podzim. 10. září navštívíme hrad Bezděz, 8. října se vydáme opět do Žitavy na hrad Oybin. Průvodcem bude opět pan Smejkal. Zájemci jsou srdečně zváni. 

alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
Nahoru