Orquestrina aneb když hvězdy hrají a tančí

Verze pro tisk |

V sobotu 28. října bude 16. ročník MHF Lípa Musica pokračovat hudebně-tanečním večerem v režii uměleckého garanta hornisty Radka Baboráka. Ten do Městského divadla v Novém Boru přiveze svoji Orquestrinu obohacenou o taneční vložku ve spolupráci s tanečníky pořadu StarDance. Sršící hudební gejzír jménem Orquestrina nabídne výlet do temperamentního světa tanga a bolera, ale i bujarý klezmer, a to vše zabalené do kouzelné interpretace našeho špičkového hornisty, který si k sobě přizve neméně skvělé hráče a navíc i tanečníky. Příležitostný soubor Orquestrina, španělsky malý taneční orchestr, je v lecčems ojedinělý, neboť jeho pojetí vážné hudby je neotřelé a mnohdy se blíží až jazzu. „Posluchač se musí vznášet a hudba mluvit!,“ to je výzva Radka Baboráka…

Sedmý týden Lípy Musicy je ve znamení tance, legendární Pražský komorní balet představil své Mystérium času v Jiráskově divadle v České Lípě v úterý 24. října, na státní svátek Den vzniku samostatného čsl. státu vystoupí tradičně v Městském divadle v Novém Boru Radek Baborák se svým Baborák Ensemble a projektem Orquestrina, který navíc obohatí taneční vložka. Té se ujmou Anna Polívková, Michal Kurtiš, Tereza Bufková a Tomáš Slavíček.

„V Novém Boru představím projekt Baborák Ensemblu – Orquestrina v té podobě, jak jsem si ho vysnil před pár lety, kdy mě z nějakého neznámého důvodu začala fascinovat hudba argentinského skladatele Astora Piazzolli. Když jsem pak zjistil, že jsme se náhodou oba narodili 11.března, zesílil ještě můj pocit, že této hudbě rozumím a krom toho, že je opravdu strhující, jsem se projektu Piazzolla začal věnovat naplno. Což není pro hráče na lesní roh tak snadné, protože nemáme žádnou originální skladbu. A když se ukázalo, že Anna Polívková a její partner Michal Kurtiš mají také piazzollovskou obsesi a chystají projekt Tango ó tango, bylo prakticky jasné, že to musíme dát dohromady. Protože ono se lépe tancuje, když k tomu hraje živý taneční orchestr-neboli Orquestrina,“ upřesňuje umělecký garant festivalu Lípa Musica v letech 2017 a 2018 Radek Baborák.

V čem bude festivalové nastudování specifické? „Bude to právě ono spojení hudby a tance a divadelního představení které je o historii tanga. Představíme Orquestrinu v novém nástrojovém obsazení, přibude kytara, na kterou bude hrát Miriam Rodriguez Brüll, a zcela nové aranžmá známých i méně známých tang. Dojde i na nečekané scénky a myslím, že to bude večer, na kterém se diváci nebudou nudit,“ dodává Radek Baborák. Novoborský sváteční koncert je již zcela vyprodaný.

V osmém týdnu Lípa Musica nabídne tradiční projekt ve spolupráci se Základní uměleckou školou Česká Lípa, který nese název Má to smysl! a představuje největší talenty ZUŠ ve spolupráci s renomovaným umělcem. Letos jím bude světově proslulý klarinetista Milan Řeřicha, který navíc uspořádá pro žáky mistrovské kurzy. Koncert se uskuteční v pátek 3. listopadu v Jiráskově divadle. Vstupenky jsou stále v prodeji.

Více informací na www.lipamusica.cz

alt
alt
alt
alt
Nahoru