Ntjam Rosie: Chci šířit poselství o lásce a víře

Verze pro tisk |

Už tento týden vystoupí v rámci 12. ročníku MHF Lípa Musica vycházející hvězda světového jazzu Ntjam Rosie.

V sobotu 19. října přiveze do Městského divadla v Novém Boru svůj autorský program Elle, který v rámci její tvorby patří mezi jazzově orientované. Zpěvačka hledala inspiraci u George Duka, Stevieho Wondera, Patrice Rushen, Syreety Wright a Miriam Makeby. Jazz spojuje s prvky soulu a brazilských a afrických rytmů. Album dýchá stylem konce sedmdesátých let prostřednictvím chytlavých a jemných refrénů. V autorských textech sdílí Ntjam Rosie radost ze života. Ntjam Rosie v tomto projektu vypráví příběhy jiných lidí, popisuje svět, jak jej vnímá coby spirituálně založená bytost. S tímto projektem se dostala s úspěchem do mnoha zemí světa a právě za toto album byla nominována na prestižní cenu Edison. Skvělé kritiky jí vynesly na obrazovku holandských televizí i na rádio BBC. S Elle vycestovala na klubové turné a vystoupila i na prestižním North Sea Jazz festivalu. A již tuto sobotu vystoupí poprvé v České republice.

Vaše kariérní cesta z malé kamerunské vesničky na přední příčky světových hitparád vypadá jako splněný sen. Jak to vnímáte vy? Co bylo pro vás v cestě na vrchol nejtěžší?

Je skvělé plnit si sny a o to lepší pocit z toho mám, když se podívám nazpět – ta cesta byla opravdu velmi dlouhá. Rozvoj sebe sama jako umělce není jednoduchá záležitost a chce to čas. Do své práce jsem dala mnoho ze sebe a ze svého zázemí. Moje africké kořeny jsou pro mě velice důležité. Co bylo asi nejtěžší na mé cestě za splněním snu, bylo udržení důvěry a naděje, že to zvládnu, i když doby byly krušné. Jsem nezávislou umělkyní a to není nic jednoduchého. Ale miluji svoji práci a je to ohromné štěstí moci zpívat vlastní písničky a jezdit s nimi po celém světě.

Jak byste popsala svůj vlastní hudební styl? Kde čerpáte inspiraci a co jsou podle vás základní prvky vašeho hudebního jazyka?

Myslím, že jsem typem crossoverového umělce. Moje kořeny jsou v africké hudbě, gospelech a popu. Později jsem se zamilovala do jazzu a brazilské hudby. Skutečnost, že píšu a zpívám v různých jazycích, to je asi to klíčové pro zvuk mé hudby. Je to všestranné. Ale jedna věc je jistá, moje hudba je jazzová a cítím se nejlépe, pokud má obsah, který se dotýká témat víry.
 
Jakou hudbu sama osobně posloucháte, třeba když relaxujete… Máte nějaké vzory či oblíbené muzikanty?

Mám ráda mnoho hudebních stylů a kapel. Odjakživa miluji kapelu Sade a Mahalii Jackson. Miluji gospely a zejména ty, které mají jazzové a bluesové ladění. Obdivuji například skvělého crossoverového soudobého skladatele a gospelového zpěváka Israële Houghtona. Mám ráda ale třeba i umělce, jako Miles Davis, Jewel, Floru Purim, George Duka, Stevieho Wondera, Kinga, Siu Fuller, Yolandu Adams, Miriam Makebu, Rocharda Noma, Erykah Badu, Jill Scotta, Lizz Wright, Djavan, Joseho Gonzalese, The Arctic Monkeys, Deniece Williams a mnoho a mnoho dalších!

Můžete nám blíže představit Váš program Elle, který přivážíte do Nového Boru?

Elle je dobrodružné album, které má ladění pozdních 70. let. Je to o lidech, zejména ženách, které mě inspirovaly a díky nimž jsem tím, kým dnes jsem. Moje matka, přítelkyně, teta, sousedka a další a další. Silné krásné ženy. V tomto albu také přemýšlím o hledání podobností mezi námi, spíše než poukazování na rozdíly. Všechny chceme být milován na konci našich dní. Je to zkrátka tak trochu filozofické album, co se obsahu týká. Hudebně kombinuji soul, jazz a etnické prvky z Afriky a Brazílie.

Máte nějakou zkušenost s českou hudbou, byla jste vůbec někdy v ČR?

Ne, bude to moje „poprvé“, takže se moc těším. Vždycky ráda zkouším místní jídlo a pití, když jsem někde v novém prostředí. Už se do Čech i s kapelou moc těšíme!

Řekněte nám, jak vypadá váš běžný den. Je plný hudby od rána do noci, nebo se také věnujete jiným aktivitám? A co váš volný čas?

V první řadě jsem nahrávající umělec, zpěvačka a písničkářka. Mimo to působím také jako hlasový kouč, takže učím a moc si to užívám! Věřím, že výuka v této oblasti je velmi důležitá a jsem šťastná, že mám příležitost předat své zkušenosti také dalším generacím zpěváků. To je všechno hudba, ale zabývám se také módou, kreativním procesem jejího navrhování a lidmi, kteří se tomu věnují. Miluji umění, dobré jídlo a chvíle, které mohu věnovat svému duševnímu rozvoji. Takže mám pořád co dělat, ale vždy si najdu čas na svoji rodinu, přátele a víru v Boha. To mě udržuje duševně zdravou, šťastnou a na zemi.

Prozradíte nám, jaké jsou vaše umělecké plány do budoucna?

Ráda bych šířila svoji hudbou dál poselství o lásce a víře. Chtěla bych se více angažovat v pomoci potřebným, kteří nemají v životě takové štěstí jako já. Bůh mi dal talent a já s ním chci dobře nakládat. Není to o mně. Doufám, že sloužím lidem kolem sebe a mohu jim skrze svoji hudbu přinést mír a klid.

Nenechte si ujít koncert Ntjam Rosie a její nujazzové kapely a vyrazte v sobotu do Nového Boru. Poslední lístky jsou ještě v prodeji! Více na www.lipamusica.cz.

alt
Nahoru