MHF Lípa Musica: Vydejte se s námi do Horní Lužice

Verze pro tisk |

Letošní ročník festivalu Lípa Musica už pomalu klepe na dveře a do víru hudby se s ním budete moci ponořit již příští týden, kdy vás postupně začneme zvát na jednotlivé koncerty, které budou znít v celkem šesti festivalových týdnech až do konce října.

Minulý týden jsme se zastavili u „festivalu v rámci festivalu“, který v prvních dnech proběhne v „domovské“ České Lípě. Dnes bychom vás rádi vzali na festivalový výlet za hranice Čech.

V loňském roce se festivalu podařilo získat nový rozměr své mezinárodní orientace a položit základy nové tradici, ve které budeme pokračovat i letos. Vedle stále nových zahraničních umělců, kteří jsou na festival zváni pravidelně již řadu let, začal festival využívat také příhraniční polohu regionu, ve kterém působí, a jeho historické i současné vazby na významná kulturní centra v sousedním Sasku, přesněji v Horní Lužici. Už druhým rokem se tak uskuteční jedny z vrcholů festivalu v Žitavě a Großschönau (Velkém Šenově) a nově také v centru Horní Lužice Budyšíně.

Německou koncertní triádu zahájíme v pátek 27. září v Žitavě s klavíristou Michalem Maškem a jeho sólovým recitálem složeným z děl českých i světových romantiků – Martinů, Smetany, Chopina, Debussyho a Dvořáka. Mašek patří k nejzajímavějším pianistům dneška a říká se, že každý jeho projekt nese punc osobitosti, jedinečnosti a profesionality. Světovou kritikou je srovnáván s Rudolfem Firkušným a je jedním z mála umělců, který spolupracuje s hudebním vydavatelstvím EMI Classics a klavíristou patřícím do „rodiny“ Steinway Artists.

Ve čtvrtek 3. října se na festivalu podruhé představí úspěšný Královéhradecký dětský sbor Jitro se svým sbormistrem Jiřím Skopalem. Za doprovodu klavíristy Michala Chrobáka představí děti v evangelickém kostele v Großschönau slavné sbory tvorby Bedřicha Smetany, Antonína Dvořáka, Petra Ebena, Otakara Jeremiáše či Césara Francka.

Za ansámblovým vokálním programem se můžete vypravit i 11. října do Budyšína (Bautzenu), kde vystoupí úspěšná Schola Gregoriana Pragensis Davida Ebena, která zde provede svůj program Antica e moderna. Tento program je spojením dvou hudebních světů, které jsou sice časově značně vzdálené, zároveň však velmi blízké. První část koncertu je věnována gregoriánskému chorálu a rané polyfonii. Ve druhé části zazní Suita liturgica Petra Ebena pro jednohlas a varhany, která vznikla výběrem několika částí z autorových „Liturgických zpěvů” a jejich doplněním koncertantními mezihrami.

Kromě hudební nabídky stojí jistě za návštěvu i místa samotná. Německo-polsko-české trojmezí, v jehož historii najdeme výraznou českou stopu, je domovinou pro příslušníky nejmenšího slovanského národa – lužické Srby. Ti před více než tisíci lety osídlili velkou část středního a severního Německa, dnes jich přibližně šedesát tisíc žije právě v těchto místech, kde založili svá kulturní, vzdělávací a politická centra a dodnes pečují o své zvyky, jazyk a tradice. Kromě tohoto regionálního specifika nabízí Žitava, Velký Šenov i Budyšín bezpočet turistických zajímavostí. Můžete se vydat na žitavskou kulturní stezku, navštívit sedmnáct budyšínských věží, hrad či slavnou místní konkatedrálu sv. Petra anebo zrelaxovat v zoologické zahradě a zábavním parku v blízkém Weinau. Nadto vám Lípa Musica připraví osvěžující hudební tečku. A pokud by se vám náhodou zdálo, že je Horní Lužice příliš daleko, nabízíme vám i dopravu na koncerty naším festivalovým autobusem. Více informací o dopravě a možnost zakoupit vstupenky najdete na www.lipamusica.cz. Těším se na vaši návštěvu!    

alt
alt
alt
alt
alt
Nahoru