MHF Lípa Musica: Právě začínáme!

Verze pro tisk |

Již tento týden bude slavnostně zahájen 12. ročník festivalu Lípa Musica vystoupením legendárního houslisty Václava Hudečka za doprovodu souboru Barocco sempre giovane, které se uskuteční v pátek 20. září od 19 hodin.

Vstupenky na tento koncert jsou však již beznadějně vyprodány. Ale nevěšte hlavu, nabídka je pestrá i v následujících dnech, a proto jsme si pro vás tentokrát připravili několik tipů na koncerty a představení, na něž se stále ještě můžete v prvních dnech festivalu v České Lípě vypravit.

Že Lípa Musica není jen o klasice, už asi víte, a tak vás i v prvním tipu pozveme spíše do sfér hudby alternativní, lépe řečeno, zcela jiné, která ani slovy snad popsat nejde… Ale nemusíte se bát, co není uchopitelné slovy, je o to snáze stravitelné pro vaše uši, srdce i duši. Stačí jen zavřít oči a ponořit se plně do originálního hudebního přediva složeného z útržků melodií, rytmů a nálad, které Vám zprostředkuje jedna z našich nejvýraznějších a nejúspěšnějších osobností hudebního světa obdivovaná u nás i v zahraničí – Iva Bittová. Na festival se Bittová vrací po několika letech a tentokrát přiveze svůj nový sólový projekt Fragments. „Housle jsou zrcadlem mých snů a představ,“ říká Iva Bittová v souvislosti tímto projektem, který produkovala a vydala ve Švýcarsku. Fragmenty vyjadřují podstatu jedinečné a mimořádné sólové práce umělkyně a odolávají všem definicím. Svérázný „folk“, moderní kompozice, improvizace – to vše se proměňuje a navzájem prolíná každým okamžikem. Hudba Bittové je živá, měnící se věc, implikující jeden zážitek, předávaný i přijímaný, který vás okouzlí, omámí a emočně obohatí. Nepropásněte možnost setkat se opět s touto výjimečnou umělkyní. Koncert se bude konat v pondělí 23. září v prostorách českolipské baziliky Všech svatých. 

Zcela mimořádný zážitek na vás bezesporu čeká i o den později v Jiráskově divadle, kde se představí náš legendární baletní soubor Pražský komorní balet – největší český nezávislý profesionální taneční soubor. Za téměř půl století úspěšné činnosti a umělecké tvorby soubor prošel cílevědomým a úspěšným vývojem, stal se významným reprezentantem tanečního umění České republiky a hlavního města Prahy v zahraničí a získal řadu prestižních ocenění. Současnou tvář Pražského komorního baletu reprezentuje 8 stálých a 6 externích tanečníků, kteří zvládají rozsáhlý pohybový rejstřík od technik vycházejících z klasického tance, přes techniky moderního i současného tance a technik založených na improvizaci. Do Lípy přiveze toto těleso velice zajímavý program, který je složen z trojice choreografií na hudbu tří velikánů – Leoše Janáčka, Arvo Pärta a Geroga Friedricha Händela. Pojďme alespoň nahlédnout pod pokličku tohoto programu nesoucího příběh a poselství…
Jako první Pražský komorní balet představí Nevyřčené ticho v choreografii Tomáše Rychetského. Jde o intimní baletní miniaturu, která vznikla na základě inspirace klavírní sonátou Leoše Janáčka I.X. 1905 „Z ulice“, jež reaguje na smrt člověka při manifestaci za zřízení české univerzity v Brně v roce 1905.
Druhá choreografie autorky Hany Turečkové Hádej kolik je hvězd vám nabídne cestu do hlubin lidské duše. Jde o volnou inspiraci knihou Jacka Londona Tulák po hvězdách, ve které hlavní hrdina uvězněný ve svěrací kazajce umrtvuje své tělo, aby oživil svou duši a putoval bez hranic životy lidí, a tím poznával duši lidstva. Je to příběh o svobodě a síle ducha, které překonají všechny ubohé stavy těla a rozletí se ke hvězdám.
Název „Mono no aware“ se objevuje v japonské literatuře a lze ho volně přeložit jako autentický povzdech bytosti. Jedná se o schopnost velké citlivosti, o uvědomění si krásy a pomíjivosti estetického předmětu nebo bytosti, jejíž ztělesněním je v Japonské tradici například krátké trvání sakurového květu. Je to jakýsi „výkřik duše“, vyřčení úžasu nad pomíjivou křehkostí nádherných lidských snů, ale i nad prchavostí, bolestí, stárnutím a často zvrhlou, neodbytnou žádostivostí, i nad všudypřítomným zánikem a rozkladem. V zachycení této rozpadající se krásy v tanci se dotýká Hana Turečková kolektivní paměti lidstva. Myšlenku na toto téma vytvořit choreografii jí vnukl butó workshop s geniální japonskou butó tanečnicí Sumako Koseki a její výklad a ztvárnění krásy, která pomíjí.

Kromě koncertu Ivy Bittové a vystoupení Pražského komorního baletu vás srdečně zveme i na koncert úspěšného dětského sboru Jitro, který se představí v sobotu 21. září v Novém Oldřichově či na svůdnou Carmen z Metropolitní opery, která vás očaruje skrze stříbrné plátno kina Crystal v neděli 22. září!

Příjďte naplnit svou duši neobyčejnými uměleckými zážitky a zažijte neopakovatelné večery nabité jiskřícími emocemi na MHF Lípa Musica 2013. Více informací a možnost zakoupit vstupenky najdete na www.lipamusica.cz. Těším se na vaši návštěvu! 

alt
alt
Nahoru