MHF Lípa Musica: Českolipský festival

Verze pro tisk |

Už za několik málo týdnů se severočeský kraj i německé pohraničí rozezní pestrou paletou hudebních tónů, které bude už po dvanácté ladit festival Lípa Musica.

Stalo se již pomalu tradicí, že první týden této hudební přehlídky patří domovskému městu – České Lípě – kde se koná „festival v rámci festivalu“, a ani letos tomu nebude jinak. A na co se můžete právě v České Lípě vypravit? Na koktejl smíchaný z klasiky, opery, baletu, alternativní hudby a na závěr okořeněný kapkou swingu.

Lípa Musica 2013 bude slavnostně zahájena v pátek 20. září v bazilice Všech svatých, kam se můžete vydat za pozdně barokní hudbou, kterou vám naservíruje matador české houslové školy Václav Hudeček společně s mladistvým souborem z Pardubic Barocco sempre giovane. Tito umělci vás v interpretaci houslových koncertů od Bacha, Vivaldiho či Corelliho hravě přesvědčí, že baroko je skutečně stále mladé a inspirující.

Na neděli 22. září jsme pro vás připravili skutečně mimořádný zážitek – Bizetovu legendární operu Carmen z Metropolitní opery přímo ve vašem kině. Bojíte-li se opery či máte pocit, že vám hudební divadlo opravdu vůbec nic neříká, přijďte zkusit operu ve filmu a uvidíte, že brzy propadnete jejímu kouzlu. V HD kvalitě si budete moci vychutnat pověstný příběh o vášni, lásce a smrti ve skvostné interpretaci pěvců, které v český luzích a hájích bohužel jen tak nepotkáte. Titulní role se ujme jedna z nejlepších mezzosopranistek světa, jež je soudobou kritikou oslavována jako vpravdě dokonalá Carmen, Elina Garanča. A co ona o této roli sama soudí? „Carmen je o smyslnosti, ne sexualitě, to je pro mě u Carmen velmi důležité. Sexualita znamená zcela jiné věci pro zcela jiné lidi. Přirozeně někdo preferuje sadomasochismus, jiný bílé prádlo a svíčky. A nejde soudit, co je dobré a co špatné – každému, co jeho jest. Ale co se týče Carmen, smyslnost a ženskost se ztrácí vždy, zvlášť když se pěvkyně s velkým poprsím a dlaněmi na svých bocích snaží být sexbombami,“ říká s trochou nadsázky tato lotyšská diva. A kypré primadony se v jejím případě opravdu obávat nemusíte, půvabná blondýnka s vizáží filmové hvězdy a hlasem jako víno vás jistě okouzlí hned po prvních tónech.

Je-li Vašemu srdci bližší pohyb, pak pro vás máme další lahůdku v podobě opět filmového zážitku či živého představení. I s dětmi se můžete o den později vypravit do kina znovu, kde pro vás bude připraven baletní zážitek par excelence z petrohradského Mariinského divadla. Špička světového baletu vám na špičkách zatančí pohádkového Louskáčka s úchvatnou hudbou od Petra Iljiče Čajkovského. A pokud jsou vaše ratolesti ještě na balet moc malé, vezměte je ve středu do divadla, za Kocourem Modroočkem a můžete společně poznávat svět a naučit se hezké písničky od Marka Ebena. S tancem na živo se můžete v úterý 24. září potkat na vystoupení legendárního Pražského komorního baletu. Tento soubor sbírající úspěchy po celém světě do České Lípy přiveze sugestivní program složený ze třech čísel, v nichž tanečníci rozpohybují hudební svět Leoše Janáčka, Arvo Pärta a Georga Friedricha Händela. Nabídneme vám emocemi nabitý originální večer s poznáním niterné intimity, pomíjivé krásy i lidské duše. Nenechte si ujít tento ojedinělý zážitek, Pražský komorní balet vás opravdu strhne.

V pondělí 23. září se můžete opět vypravit do Baziliky za hudbou, kterou však snad ani slovy popsat nejde. Do České Lípy se totiž vrátí mimořádná umělkyně světového renomé Iva Bittová, aby vám představila jeden ze svých nových projektů – Fragmenty. Útržky melodií, rytmů, nálad spletené v kouzelný celek vytváří neopakovatelný zážitek. Koncert Ivy Bittové slibuje večer, který vás skutečně povznese do zcela jiných sfér, nepropásněte tuto ojedinělou příležitost!

A na závěr? Sladká tečka v podobě perel swingu, které k vašim nohám hodí Ondřej Havelka a jeho Melody Makers. Ale o tom až někdy příště…

Více informací a možnost zakoupit vstupenky najdete na www.lipamusica.cz. Těším se na vaši návštěvu! 

alt
alt
alt
Nahoru