M. Mašek: Lípa Musica je hybatelem kulturního života v Č. Lípě

Verze pro tisk |

Ozdobou druhého týdne festivalu bude vystoupení jednoho z našich nejlepších klavíristů mladé generace – Michala Maška. Ten se představí v pátek 27. října v Bürgersaalu žitavské radnice a otevře tak hornolužickou kapitolu letošního ročníku.

Na svém sólovém recitálu přednese díla Bohuslava Martinů, Fryderyka Chopina, Clauda Debussyho, Antonína Dvořáka a Bedřicha Smetany.

Michal Mašek patří k nejzajímavějším pianistům dneška a každý jeho projekt nese punc osobitosti, jedinečnosti a profesionality, hlásá odborná kritika na konto tohoto umělce. V 16 letech natočil Mašek jako první Čech slavné Bachovy Goldbergovy variace, zvítězil v řadě mezinárodních soutěží, za nahrávku Bachova koncertu s Jiřím Bělohlávkem a Pražskou komorní filharmonií získal cenu Talent roku. Spolupracoval dlouhodobě koncertně a v nahrávacích studiích s legendárním houslistou Josefem Sukem, jeho nahrávky Beethovenova „Císařského“ koncertu a Martinů recitálu byly několikrát mezinárodně oceněny. Světovou kritikou je srovnáván s Rudolfem Firkušným a je jedním z mála umělců, který spolupracuje s hudebním vydavatelstvím EMI classics a klavíristou patřícím do „rodiny“ Steinway Artists.

Vzhledem ke zdravotní pauze, která Michalu Maškovi nedovolovala několik letveřejně vystupovat, věnoval se obchodu, marketingu a PR. Nyní tyto dovednosti využívá při organizování vlastních kulturních projektů, avšak s úspěchem se vrátil i na koncertní pódia.

Při příležitosti Maškova vystoupení na festivalu jsme tohoto umělce požádali o krátký rozhovor:

Na MHF Lípa Musica vystoupíte v letošním roce poprvé, jak tento festival s ohledem na Vaše promotérské zkušenosti a působení v tomto regionu vnímáte?

Festival mám již několik let v povědomí jako hlavního hybatele kulturního života v České Lípě a okolí.

Na festival přivážíte průřezový program české i světové klavírní literatury. Jaký repertoár je Vám osobně blízký?

Je to velice jednoduché, skladba se mi musí líbit, musím k ní mít vztah, proto věnuji výběru repertoáru čím dál větší pozornost. Je tedy celkem jedno, z jakého je období a kým byla napsána. Nicméně odedávna je pro mě číslojedna Beethoven, jeho myšlenkové pochody jsou mi víc než blízké a dalo by se říci, že u žádného jiného autora toto nenacházím. Jsem také velký obdivovatel Brahmse i Chopina.

Jaké jsou Vaše umělecké plány pro nadcházející koncertní sezónu?

V říjnu představím zcela nový program, komponovaný pořad, který obsahuje velice kontrastní repertoár, např. Ragtimy S. Joplina, Chopinova Preludia nebo Beethovenovu Měsíční sonátu. Program je doplněný doposud neznámými vzpomínkami na Jaroslava Ježka, F. Chopina a A. Dvořáka. S tímto programem pak budu, vedle svého klíčového projektu s Martinů, všude možně koncertovat.

Nepropásněte příležitost setkat se s tímto mladým klavírním virtuosem, který je příkladným reprezentantem české hudby i v zahraničí, a přijeďte se zaposlouchat do krásných klavírních tónů skladeb českých i světových skladatelů v jeho podání do neméně krásného sálu Žitavské radnice. Rádi Vás tam dopravíme zdarma naším autobusem. Více informací a možnost zakoupit vstupenky najdete na www.lipamusica.cz.
Těším se na vaši návštěvu! 

Nahoru