Lípa Musica zve na projekt Rusíni Kateryny Kolcové Tlusté

Verze pro tisk |

V pátek se načíná druhý týden konání Mezinárodního hudebního festivalu Lípa Musica. V kostele Povýšení svatého Kříže ho bude od devatenácti hodin otevírat žena, která se tak trochu vymyká klasické dramaturgii festivalu. Je jí Kateryna Kolcová Tlustá.

Tato charismatická dáma se narodila v Kyjevě na Ukrajině. Od dětství vyrůstala v těžkých podmínkách. Starala se o ni pouze její matka a navíc byla odmala silně slabozraká. To vše ji ale jako zpěvačku formovalo a dodávalo jejímu projevu na síle a opravdovosti.

Protože jí kvůli oční vadě nebylo umožněno studovat žádnou vysokou uměleckou školu, dala se na studium folkloristiky, které jí otevřelo svět starých lidových písní východoslovanského a židovského etnika. Později jí bylo díky redakci rozhlasu Svobodná Evropa umožněno studium zpěvu na Konzervatoři Jana Deyla pro slabozraké a nevidomé v Praze. Zde se také později zamilovala a vdala. V současné době je studentkou Filozofické fakulty Karlovy univerzity v Praze v oboru etnomuzikologie.

Organizátorům festivalu Lípa Musica tuto dámu doporučil hudební skladatel a klavírista Petr Malásek, který se letošního ročníku rovněž zúčastní jako kapelník doprovodné kapely Hany Hegerové. Naplnil se tak záměr, aby se festival, jenž byl v počátcích zaměřen hlavně na duchovní hudbu otevřel také jiným hudebním světům, v tomto případě world music.

Do České Lípy přijede Kateryna Kolcová Tlustá, která se hodně věnuje také klezmeru, s programem nazvaným Rusíni: Folklorní písně východoslovanského etnika. Písně, které v pátek večer zazní, budou mapovat oblast slovensko-ukrajinského pomezí, odkud se pás rusínského osídlení táhne ke Spiši a k hranici Slovenska s Polskem. Konkrétně se jedná asi o 230 obcí, jejichž obyvatelé sami sebe nazývají Rusnaky a dodnes si uchovali svébytnou kulturu a hlavně písně, se kterými nás Kateryna Kolcová Tlustá v sobotu seznámí.

V písňové tvorbě, kterou uslyšíme, budou zastoupeny všechny žánry ukrajinské písňové tvorby. Ta je v případě Rusnaků řízlá vlivy českými, slovenskými i polskými. V kostele Povýšení svatého Kříže zazní písně obřadní, spojené s různými událostmi v průběhu roku, ale také lyrickoepické balady reagující na různé životní situace či rychlé kolektivně zpívané kolomyjky.

páteční večer bude zcela jistě plný naléhavosti a prožitků, stejně tak zde bude přítomna něha a radost, kterou nám hlas Kateryny Kolcové Tlusté zprostředkuje.

Nahoru