Lípa Musica zve do Žitavy

Verze pro tisk |
V sobotu 31. října se v sále žitavské radnice představí renomovaný český ansámbl Smetanovo trio program věnovaný cele českému hudebnímu odkazu a završí tak svou letošní německou kapitolu. V příštím týdnu je pak pro nejmenší posluchače – žáky základních škol připraveno představení Dětské opery Praha – Krásova operu Brundibár a Hašlerovy písničky. Představení se uskuteční ve čtvrtek 5. 11. v Městském divadle v Děčíně. Vstupenky na koncert v Žitavě jsou stále v prodeji, objednávky základních škol na dětské představení přijímáme na e-mailu kristyna.brozova@lipamusica.cz.
Smetanovo trio bylo roku 1934 založeno legendárním českým klavíristou Josefem Páleníčkem. V roce 2014 oslavilo patnáct let novodobé existence a v současnosti patří k nejprestižnějším českým klasickým uskupením. Současní členové ve své interpretaci navazují na ideál, který vytvořili jejich předchůdci, ale i další významné sólistické osobnosti interpretačního umění 20. století, kteří se setkávali na poli komorní hudby (Oistrach, Rostropovič, Richter; Stern, Rose, Istomin). I dnešní členové Smetanova tria jsou významní čeští sólisté a dokazují tak, že základním předpokladem úspěchu každého kvalitního tria je dokonalá sólistická vybavenost hráčů. Cesta Smetanova tria je lemována mimořádnými úspěchy. Je pravidelným hostem domácích festivalů jako Pražské jaro, Janáčkův máj, Moravský podzim nebo Concentus moraviae a často koncertuje též na významných pódiích celého světa.
 
Není divu, že Smetanovo trio ke spolupráci přizvávají přední dirigenti jako Jiří Bělohlávek, Libor Pešek, John Axelrod, Michael Boder, Tomáš Hanus nebo Stanislav Vavřínek. Stejně zvučná jsou i jména orchestrů, se kterými trio vystupovalo, nechybí Bamberger Symphoniker, Pražská komorní filharmonie, Symfonický orchestr hl. města Prahy FOK, Orchestra della Svizzera italiana Lugano nebo Orchestre National des Pays de la Loire. Smetanovo trio realizovalo celou řadu nahrávek u domácích a zahraničních společností, od roku 2000 pravidelně nahrává pro firmu Supraphon. Tato spolupráce přinesla celou řadu prestižních ocenění. Za CD s díly Smetany, Suka a Nováka získalo trio cenu francouzských časopisů Diapason a Le Monde de la musique. Pravidelně si činnosti tria všímá také britský BBC Music Magazine, který udělil souboru několik cen, z nichž nejdůležitější byla cenu roku 2007 v oblasti komorní hudby za nahrávky díla Dvořákova. Stejné CD získalo i francouzské ocenění Diapason d'Or. Odborná kritika si u souboru váží především výjimečné instrumentální kvality a brilantní techniky hráčů a obdivuje dynamičnost hry a dokonalou souhru tří umělců.
 
Smetanovo trio v Žitavě vystoupí ve složení Jitka Čechová - klavír, Jan Páleníček - violoncello a Markéta Janoušková - housle. Markéta Janoušková tak zastoupí původně avizovaného Jiřího Vodičku, který je coby nový druhý koncertní mistr České filharmonie vázán povinnostmi v Japonsku.
 
Jitka Čechová vystudovala hru na klavír na Pražské konzervatoři u Jana Novotného a pokračovala na Akademii múzických umění v Praze ve třídě Petera Toperczera. Absolvovala postgraduální studium u Eugena Indjice v Paříži a Vitali Berzona ve Freiburgu, mistrovské kurzy u R. Kehrera ve Výmaru, E. Indjice a L. Bermana v Piešťanech. Získala titul laureáta v řadě mezinárodních soutěží. Jako sólistka je velmi vysoko ceněna kritikou v mnoha evropských zemích a také v Jihoafrické republice, Jižní Americe a Japonsku. Je pravidelně zvána na velké hudební scény a festivaly doma i v cizině (Edinburgh, Graz, Paříž, Frankfurt, Baden – Baden, Bodensee Festival, Pražské jaro, Ticino Musica ad.). Komorní hudba je pro Jitku Čechovou jednou z nepostradatelných složek její hudební identity. Natočila řadu sólových a komorních nahrávek pro české i zahraniční společnosti. Nedávno dokončila pro vydavatelství Supraphon kompletní nahrávku klavírních děl Bedřicha Smetany (8 CD).
 
Jan Páleníček vystudoval konzervatoř a Akademii múzických umění v Praze u Saši Večtomova a Miloše Sádla. Setkání s Paulem Tortelierem, světoznámým francouzským violoncellistou, bylo vrcholem doby Páleníčkova uměleckého zrání. Komorní hudbu studoval u svého otce Josefa Páleníčka a ve třídě Josefa Vlacha – primária legendárního Vlachova kvarteta. Účast na mezinárodních soutěžích Janu Páleníčkovi přinesla několikerá ocenění laureáta. Jako sólista spolupracuje s předními českými i zahraničními orchestry: např. Symfonický orchestr FOK, SOČR, Janáčkova filharmonie Ostrava, Festivalový orchestr Lugano (Švýcarsko), Sukův komorní orchestr, Filharmonie Hradec Králové, Komorní filharmonie Pardubice, Filharmonie Monte Carlo, Státní filharmonie Brno, Filharmonie Bohuslava Martinů – Zlín, Bamberští symfonici (SRN), Pražská komorní filharmonie, Moravská filharmonie Olomouc, KwaZulu-Natal Philharmonic-Durban (JAR) a další. Koncertní cesty ho zavedly do mnoha zemí Evropy, ale i Ameriky, Afriky a Japonska. Realizoval řadu nahrávek pro české i zahraniční gramofonové společnosti, rozhlas a televizi. S mimořádným úspěchem se setkaly především nahrávky sonát J. Brahmse, B. Martinů, S. Rachmaninova a nahrávky koncertů A. Dvořáka, P. I. Čajkovského a J. Haydna.
Působil řadu let pedagogicky na Pražské konzervatoři a Akademii múzických umění.
 
Markéta Janoušková je jedna z nejslibnějších mladých českých muzikantek - sólistka, komorní hráčka, sólistka/primáška cimbálové muziky a oficiální tvář mladé generace Folklórního sdružení. Kromě klasického sólového a komorního houslového repertoáru se Markéta zabývá i lidovou hudbou a díly jí ovlivněnými. Ve svém originálním koncertním projektu FolkloreClassic přímo spolupracuje s cimbálovou muzikou. Je zakládající členkou Páleníčkova klavírního tria, mezinárodního souboru Aurora Piano Quartet a houslistkou ve flétnovo-houslovo-klavírním projektu "La Reverie". Působí též jako oficiální reprezentantka “mladé generace” Folklórního sdružení. V současné době je studentkou AMU v Praze pod vedením I. Štrause a P. Šporcla a HfM Hanns Eisler Berlin ve třídě prof. Ulf Wallina.
 
Vstupenky na tento koncert si můžete zakoupit zde a místa v autobuse rezervovat zde.  
 
Festival se koná díky laskavé podpoře Libereckého kraje, měst Česká Lípa  a Nový Bor, Ministerstva kultury ČR, Česko-německého fondu budoucnosti, Nadačního fondu Bohemia Heritage Fund, Státního fondu kultury a podniku Lesy ČR.  
 
alt
alt
Nahoru