Lípa Musica pro Českou Lípu

Verze pro tisk |

Letošní podzim bude v České Lípě opět ve znamení hudby. Již po šestnácté se město oblékne do tmavomodré barvy a 15. září se otevřou brány festivalu Lípa Musica. Své srdce festival rozezní hned šestkrát a nabídne klasickou hudbu, experiment, flamenko i balet. Ani v letošním roce nezapomene na podporu mladých českolipských talentů a ve spolupráci se ZUŠ Česká Lípa bude na programu i populární společný projekt Má to smysl.

Tradičně věnuje Lípa Musica České Lípě slavnostní zahajovací koncert a ne jinak tomu bude i v letošním roce. Ten letos z poněkud upjaté škatulky škrobeného symfonického koncertu zatíženého spoustou oficialit vykročí směrem k experimentu. 15. září se bazilika Všech svatých v České Lípě rozezní unikátním projektem, který v sobě jedinečným způsobem snoubí gregoriánskou mši, alžbětinské zpěvy i písně Beatles. Letošní festivalovou řadu zahájí basbarytonista amerického původu Joel Frederiksen a Ensemble Phoenix Munich svým mimořádným a velmi ceněným projektem Requiem za růžový měsíc.

Původem americký loutnista a pěvec Joel Frederiksen oplývající neobyčejně sametovým hlasem není festivalovému publiku neznámý. Specialista na hudbu anglických loutnových skladatelů a rané italské baroko, umělecký vedoucí Ensemble Phoenix Munich a pěvec, jehož expresivní, okouzlující bas se setkává s mimořádným ohlasem na celosvětové úrovni, představí svoji autorskou poctu jednomu z největších zpěváků a skladatelů písní posledních 50 let – Nicku Drakeovi. Podmanivé melodie písní dotýkajících se lidské duše opatřil Frederiksen doprovodem renesančních nástrojů a vytvořil jedinečné předivo kombinující vlastní písňově pojatou mši za zemřelé s písněmi Drakea a renesančních mistrů.

Zářijovou nabídku doplní ještě Tanec radosti, vystoupení populárního německého kytarového dua Café del Mundo, které se uskuteční 30. září v Centru textilního tisku. V prodeji jsou ještě poslední vstupenky! Zcela vyprodaný je již koncert s názvem Melancholie, recitál oblíbeného violoncellisty Jiřího Bárty, který vystoupí za doprovodu klavíristky Terezie Fialové v Biberově kapli.

Říjnovou nabídku festivalu zdobí letos dále zpestří zcela mimořádný projekt v nenapodobitelné interpretaci. Klarinetista Karel Dohnal jako harlekýn v kostýmu zahraje na klarinet, zatancuje a udělá pantomimu. Můžete se těšit na komediální představení, při kterém se budete smát, a to i společně s vašimi dětmi. Toto zcela unikátní představení klade na interpreta zcela mimořádné nároky a v současnosti jej hraje jen hrstka klarinetistů na celém světě. Hudba Karlheinze Stockhausena v mistrovském podání Karla Dohnala vás zcela pohltí a vtáhne do neopakovatelné atmosféry plné humoru a vtipných scének. Na Hravého Harlekýna se můžete vypravit do Centra textilního tisku 19. října.

Lahůdkou bude i taneční projekt zasazený do Jiráskova divadla. Do České Lípy se v úterý 24. října vrátí legendární Pražský komorní balet a provede zde svůj nový program s názvem Mystérium času. Tři inscenace, tři mladí talentovaní choreografové tvořící na hudbu českých hudebních skladatelů a tři rozdílná pojetí chápání faktoru času. Těšit se můžete na černou taneční grotesku na motivy proslulé básně Havran Edgara Allana Poea i na filosofické taneční kreace zkoumající časoprostor a poukazující na teorii relativity i na otázky týkající se naší minulosti a hloubky vesmíru, zrození života a jistoty smrti. Ústředním hudebním motivem projektu je Kabeláčovo Mystérium času, jedna z nejpozoruhodnějších českých kompozic 20. století…

Českolipskou festivalovou řadu uzavře v pátek 3. listopadu projekt Má to smysl! Žáci ZUŠ Česká Lípa se potkají společně na pódiu s mezinárodně respektovaným klarinetovým virtuosem a pedagogem Milanem Řeřichou, který vystupuje jako sólista a vede mistrovské třídy po celém světě a patří k nejlepším ve svém oboru. O to cennější je možnost setkání s touto osobností pro mladé talenty rodící se na ZUŠ Česká Lípa, kteří budou moci premiérově navštívit i jeho mistrovské kurzy…

Lípa Musica však nenabízí koncerty jen ve městě Česká Lípa. Dalších osmnáct se jich uskuteční v Libereckém kraji, na Ústecku i v příhraničním Sasku. Festival letos potrvá až do 12. listopadu a v prodeji je poslední čtvrtina vstupenek. Více informací se dozvíte na www.lipamusica.cz

Festival se koná za laskavé podpory: Libereckého kraje, města Česká Lípa, Ministerstva kultury České republiky, Česko–německého fondu budoucnosti, Ústeckého kraje – programu Rodinné stříbro, Nadačního fondu Bohemian Heritage Fund, Státního fondu kultury ČR, státního podniku Lesy ČR a dalších subjektů.

alt
alt
alt
alt
alt
Nahoru