Lípa Musica podpoří mladé talenty

Verze pro tisk |

Předposlední festivalový projekt, který patnácté narozeninové menu Lípy Musicy nabízí, bude věnován nejlepším talentům českolipské Základní umělecké školy. Mladí žáci se mnohdy poprvé představí na velkých koncertních prknech a navíc budou mít možnost spolupracovat i s renomovaným hostem. Koncert s výmluvným podtitulem Má to smysl! Proběhne v úterý 8. listopadu v Jiráskově divadle v České Lípě.

Po úspěchu loňské premiéry tohoto projektu, na kterém festival Lípa Musica a Základní umělecká škola v České Lípě spolupracovali s klavíristou Petrem Maláskem, v letošním roce do České Lípy zavítá populární zpěvák Dan Bárta, který se již sám koncertně na festivalu v minulosti několikrát představil. Těmi hlavními hvězdami večera však budou žáci instrumentálních i pěveckých oborů, kteří představí široký repertoár od klasické hudby až po jazz a populární kusy. Sólově zazní klavír (Anežka Marková, Magdaléna Policerová), lesní roh (Michaela Melichová) i trombon (Lukáš Pavljuk) i lidský hlas (Sára Kadlecová), českolipskou ZUŠ však budou reprezentovat i Soubor zobcových fléten, kytarový soubor Golden Strings, Klarinetové či Saxofonové kvarteto nebo pěvecké duo Marie Němcová, Karolína Wildmanová.Program vyvrcholí vystoupením českolipské chlouby, kterou je Jazzová farma.

Ta vznikla při ZUŠ v České Lípě v roce 2006. Dechový orchestr pracující pod vedením trumpetisty Aleše Jungmana si vzal za cíl hlavně motivovat začínající muzikanty, rozšířit jim hudební obzor a získat co nejvíce praktických zkušeností. Za několik let existence se Jazzová farma stala důležitým tělesem doprovázejícím četné společenské akce na Českolipsku. Jazzová farma pravidelně vystupuje na městských slavnostech, Majálesu nebo na muzejních nocích. Byla taktéž přizvána k programu hudebního festivalu Všudybud a plánováno je i její vystoupení na Sjezdu swingařů v České Lípě. Svou stopu ale mladí muzikanti zanechali i na Mezinárodním jazzovém festivalu v Litvínově a festivalu Jazz pod Kozákovem v Semilech. V kategorii jazzových a tanečních orchestrů se Jazzová farma zúčastnila dvakrát celostátní soutěže. V současnosti Jazzová farma uskutečňuje vlastní projekt nazvaný Večery s Jazzovou farmou. Jedná se o cyklus pravidelných koncertů, na kterém s českolipskými mladistvými jazzmany vystupují jejich hosté ze spřátelených ZUŠ.

V rámci Lípy Musicy si s Jazzovou farmou zazpívá i Dan Bárta, český zpěvák, hudebník, textař a fotograf vážek. Pro svou uměleckou činnost se rozhodl v roce 1991. Do širšího povědomí se uvedl s rockovou skupinou Alice, se kterou vydal tři alba. V následujících letech stál u zrodu Die El. Elefant!? a v roce 1994 pak přijal spolu­práci v kapele J. A. R. V roce 1993 se s úspěchem zhostil role Ježíše a posléze Jidáše ve velmi úspěšném českém provedení muzi­kálu Jesus Christ Superstar a o rok později nastudoval roli Che v muzikálu Evita. V roce 1998 stál Dan Bárta jako leader v čele formace Sexy Dancers. Následně dal zá­kladní impuls ke vzniku skupiny ILLUSTRATOSPHERE, která v loňském roce oslavila již patnácté výročí existence. Aktuální album Maratonika dosáhlo na platinové prodeje. Dana Bártu můžeme také slyšet v rámci koncertování  s jazzovým Robert Balzar Triem. Za svou práci a přínos na české hudební scéně byl Dan Bárta Akademií populární hudby desetkrát oceněn v kategorii Zpěvák roku.

Vstupenky na tento projekt, který se v úterý 8. listopadu uskuteční od 19 hod. v českolipském Jiráskově divadle, jsou ještě k dostání on-line nebo ve večerní pokladně před koncertem.  

15. ročník MHF Lípa Musica pořádá pod záštitou Mgr. Daniela Hermana, ministra kultury, J. E. Dr. Arndta Freiherr Freytaga von Loringhoven, německého velvyslance v ČR, Dr. Evy-Marie Stange, saské státní ministryně pro vědu a umění, Mons. Jana Baxanta, biskupa litoměřického, Martina Půty, hejtmana Libereckého kraje, Oldřicha Bubeníčka, hejtmana Ústeckého kraje, primátora Liberce, T. Batthyányho, starostky České Lípy, R. Žatecké, a Nadace Dagmar a Václava Havlových VIZE 97 již tradičně ARBOR - spolek pro duchovní kulturu. Partnerem festivalu je mimo jiné státní podnik Lesy ČR. 

alt
alt
alt
Nahoru