Lípa Musica: českolipský týden plný bonbónků

Verze pro tisk |

Po vydařené předehře 14. ročníku Lípy Musicy na saské romantické zřícenině Oybin, se pravé festivalové koncertní hody rozběhnou již za dva týdny. Jako každoročně se úvodní koncerty budou soustředit do centra festivalu – města Česká Lípa – a nabídnou hned několik prvotřídních (nejen) hudebních bonbónků. Vstupenky jsou ještě v prodeji!

 

Pravým zahajovacím koncertem, kterému nebude chybět slavnostní lesk, bude vystoupení Filharmonie Hradec Králové, která ve čtvrtek 17. září doprovodí našeho nejlepšího trumpetistu Marka Zvolánka v zářivém partu Hummelova trumpetového koncertu. „Být sólistou na Vašem festivalu je pro mě velkou poctou, tím spíš, že se jedná o koncert zahajovací. Hummelův koncert se mi zdá rok od roku krásnější a patří k jednomu z mých nejoblíbenějších. Filharmonie Hradec Králové je na špici českých orchestrů a těším se moc i na poslech Dvořákovy symfonie v druhé půlce koncertu,“ říká sám trumpetista Zvolánek. Fanfárový úvod vystřídá krásná a líbivá Dvořákova 8. symfonie. Atraktivní program a vynikající sólisté jistě potěší každého milovníka klasické hudby. Vstupenky na tento koncert můžete zakoupit zde.

Pokud však dáváte přednost filmovému umění, Lípa Musica letos přichystala zcela mimořádný projekt – kinokoncert. Slavnou klasiku z éry němého filmu, Dreyerovo Utrpení panny orleánské, s živým doprovodem orchestru (Orchestr BERG), který se ujme relativně nového hudební doprovodu filmu, který vytvořil před několika lety litevský minimalista Bronius Kutavičius. Úchvatné dílo, které vás nebude nudit historickými detaily, ale doslova vás strhne propracovanou psychologií postav za doprovodu mimořádně sugestivní hudby, je bez nadsázky přelomem ve světové kinematografii. Nepropásněte tuto událost filmové sezóny v České Lípě, a to v pátek 18. září od 20 hodin. Vstupenky k dostání zde. Zde si můžete prohlédnout videoochutnávku.

V případě, že Vašim uším a duši není ani tak blízká hudba symfonická či film, určitě si nenechte ujít tanečně improvizační projekt s varhanní hudbou „O víře, naději a lásce aneb Královský nástroj tančí“, který se zabývá třemi základními atributy křesťanské tradice v moudrostech biblických a antických textů. Barokní varhanní skladby využívá Adéla Srncová pro vlastní choreografii s využitím prvků taneční improvizace. Královský nástroj rozehraje náš přední varhaník Jaroslav Tůma, a to v pondělí 21. září opět v bazilice Všech svatých. „Každý z našich programů je vlastně premiérový,“ představuje projekt Jaroslav Tůma a dodává:„protože se snažím vytvořit vždy jedinečnou dramaturgii výběrem co nejvhodnějších skladeb pro dané varhany. Adéla Srncová pak na slyšenou hudbu improvizuje, což znamená překvapení zejména pro odborníky - tanečníky, kteří ani nechtějí věřit, že svůj výstup opravdu nemá do posledního pohybu po choreografické stránce předem připravený. Styčným bodem programů je osa v podobě antických citátů, které mají posluchači ve svých programech. Ty představují klíč k uchopení smyslu našeho konání. Ty jsou ovšem také pokaždé trochu jinak vybrány a řazeny.“  Vstupenky on-line zde. Představení projektu při příležitosti jeho uvedení v Praze zdokumentovala i Česká televize.

Českolipskou nabídku uzavře bonbónek irské příchutě. Světově proslulý fiddler původem z Anglie, Pete Cooper, přijede do České Lípy, aby nejen koncertně představil housle v irské a old-timové hudbě, ale také zájmce fiddlery poučí o tomto druhu houslové hry na dvoudenním workshopu. Ten se uskuteční ve dnech 25. a 26. září v Centru textilního tisku a aktuálně jsou zde ještě 4 volná místa. Více informací najdete zde. Pokud si však plnokrevnou irskou hudbu chcete vychutnat poslechem, navštivte koncert Peta Coopera spolu s Richardem Boltonem v sobotu 26. září taktéž v Centru textilního tisku. Tato dvojice ryzích muzikantů zde představí své úspěšné album Angel’s Waltz, ochutnejte… 

„Anglie kolem roku 1850 byla první zemí, kde společnost z jedné poloviny žila ve velkých městech. Venkovské fiddlerské tradice tím byly silně zpřetrhány a zůstaly mimo Irsko a Skotsko takřka neznámými. Zvěsti o jejich zániku však byly velmi přehané. Znovuobjevení fiddlerských zpěvníků na konci 18. a počátkem 19. století však velmi přispělo k odhalení bohatství a rozsahu anglické fiddlerské hudby a jejímu rozkvětu. Spolu s Richardem Boltonem si užíváme objevování starého repertoáru, ale i komponování nových melodií. V Andělském valčíku prezentujeme obojí,“ představuje Pete Cooper.

Poslední vstupenky si můžete zakoupit zdeA pokud před on-linem prodejem dáváte přednost fyzickému nákupu, těšíme se na vás ve festivalové kanceláři v Klášterní ulici č. 11, a to každý všední den od 15 do 18 hodin. Více informací najdete na www.lipamusica.cz.

Festival se koná díky laskavé podpoře Libereckého kraje, měst Česká Lípa  a Nový Bor, Ministerstva kultury ČR, Česko-německého fondu budoucnosti, Nadačního fondu Bohemia Heritage Fund, Státního fondu kultury a podniku Lesy ČR.  
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
Nahoru