10. výročí od povodní

Kytarový mág Pavel Steidl vystoupí v Novém Oldřichově

Verze pro tisk |

Přinášíme vám v pořadí třetí pozvánku na koncert Mezinárodního hudebního festivalu Lípa Musica. Tentokrát se po koncertech ansámblů Pražské komorní filharmonie a Stadlerova klarinetového kvarteta jedná o sólové vystoupení kytaristy Pavla Steidla.

Tento výjimečný umělec je jednou z nejvýraznějších hráčů na kytaru na světě. Jeho renomé daleko překračuje hranice České republiky, a už proto bude velkou ctí a zároveň zážitkem ho potkat na koncertě v kostele svatého Kříže v Novém Oldřichově. Toto hudební setkání se bude konat v neděli devatenáctého září od sedmnácti hodin.

Pavel Steidl, rodák z Rakovníku, začal hrát na kytaru v osmi letech. Později vystudoval pražskou konzervatoř, kde ho učili mimo jiné Milan Zelenka a Arnošt Sadlik. Ve studiu pokračoval na pražské Akademii múzických uměni, kde jej vedl uznávaný kytarový virtuos Štěpán Rak. Pavel Steidl také absolvoval mistrovské kurzy Davida Russella a Abela Carlevara.

Za dobu svého působení vystupoval Pavel Steidl ve více jak třiceti zemích světa. Mimo jiné nadchl diváky v Kanadě, Kubě, Španělsku, Polsku, Rakousku, Kostarice, Guatemale, Austrálii, Japonsku, Velké Británii, Mexiku a na mnoha dalších světových pódiích.

O jeho významu pro svět klasické kytary hovoří i to, že roku 1982 zvítězil v soutěži Radio France de Paris. V roce 2003 italský časopis Guitart zařadil jeho jméno mezi osm nejdůležitějších světových kytaristů. O dva roky později obdržel Pavel Steidl cenu Classical Guitar Award.

Jeho nedělní repertoár bude mít opět velmi široký časový záběr. Nevyhýbá se při koncertování starším ani moderním autorům. Krom jiného zazní v kostele svatého Kříže v Novém Oldřichově Šest menuetů opus 11 od španělského autora z přelomu osmnáctého a devatenáctého století Fernanda Sora. Dalším autorem, jehož party ožijí pod rukama Pavla Steidla, bude Luigi Rinaldo Legnani, konkrétně se bude jednat o Capriccio opus 20. Dalším Italem v repertoáru Pavla Steidla bude Mario Castelnuovo Tedesco, jehož Sonáta Hommagio a Boccherini opus 77 nás časově dovede do dvacátého století.

Protože Pavel Steidl také komponuje a rád svými skladbami obohacuje své koncerty, zazní na závěr i jeho vlastní skladba s názvem A ty taky jdi do Ithaky. Toto dílo jeho autor věnoval zesnulé manželce svého profesora z pražské konzervatoře Milana Zelenky Janě Obrovské. Inspirací k tomuto dílu byla jeho autorovi Ithaka ze Saroyanovy Lidské komedie, ve které byl tento ostrov místem, kde se událo hodně bolesti, ale přesto je plné pochopení, úcty, vzájemné lásky a plné míru.

I na toto výjimečné hudební setkání v Novém Oldřichově jste srdečně zváni. 

Nahoru