10. výročí od povodní

Kostelní klenbu v Jezvém rozezní hluboké žestě České filharmonie

Verze pro tisk |

Ještě před tím, než si na stránkách i-novin budete moci přečíst reportáže z koncertů uplynulého týdne, vás organizátoři mezinárodního hudebního festivalu zvou na další setkání, které se uskuteční v úterý od devatenácti hodin v kostele svatého Vavřince v Jezvém, kam zavítá Sdružení hlubokých žesťů České filharmonie.

Bude jistě velikým zážitkem setkat se s dechovou muzikou v tak netradičním složení. Zastoupeny totiž budou čtyři trombony, basový trombon a basa mezi dechy, totiž tuba. Sdružení hlubokých žesťů České filharmonie není pro stálé diváky festivalu Lípa Musica tak docela neznámým jménem, neboť zmínění pánové vystoupili již na loňském ročníku v bazilice svaté Zdislavy v Jablonném v Podještědí.

Oproti loňskému koncertu bude svatováclavský večer v kostele svatého Vavřince v Jezvém doplněn o ženský element, kterým bude absolventka teplické konzervatoře a vynikající hráčka na varhany Marie Červová. Ta bude vystupovat společně s hlubokými žesti a zahraje i sóĺové skladby pro varhany.

Sdružení hlubokých žesťů České filharmonie vzniklo spontánně v roce 2004, kdy se čtyři kolegové a přátelé z dechové sekce České filharmonie rozhodli, že by bylo příjemné se hudebně setkávat i mimo své zaměstnání, aby si tak při komorní hře odpočali od práce ve velkém orchestru. Podobná seskupení jsou poměrně četná i ve světě, a proto existuje pro takové projekty dost původního i upraveného notového materiálu.

Ve vznešeném podání sametového souzvuku hlubokých žesťů tak v úterý večer zazní opět díla skladatelů několika století. V partech muzikantů ožijí díla nejznámějšího italského varhaníka Girolama Frescobaldiho, Heinricha Schütze, Pavla Josefa Vejvanovského, Johanna Pachelbela, Johanna Friedricha Händela a dalších. Z modernějších autorů jsou na programu impresionistické skladby Clauda Debussyho.

Jedním z vrcholů večera bude i Svatováclavský chorál. Ten bude zcela jistě tím nejstarším motivem, který v úterý večer uslyšíme a který bude podtrhovat atmosféru svatováclavského svátku. Tento církevní chorál je jednou z nejstarších dochovaných českých písní a jejím obsahem je modlitba k svatému Václavu.

Těšme se na pozoruhodně široký repertoár, jenž spolu kolegové po práci pro fanoušky dechových nástrojů připravují. Tak tedy na viděnou v úterý v kostele svatého Vavřince v Jezvém, kam se festival Lípa Musica vrací již po několikáté.

Nahoru