Hudební lahůdka na závěr – Mozartovo Requiem

Verze pro tisk |

Závěrečný koncert letošního ročníku, jenž proběhne 2. listopadu v bazilice Všech Svatých v České Lípě, bude věnován poslední skladbě Wolfganga Amadea Mozarta v podání Českého komorního orchestru a Vocal Concert Dresden. Vstupenky jsou stále k dispozici. V případě, že předprodejní systém festivalu ukáže vyprodáno, neznamená to, že je již plno, další vstupenky do bočních oltářů budou k dostání v kanceláři festivalu či na místě před koncertem.

Vznik Mozartova díla Requiem je opředen mnoha mýty. Přestože jsou mnohé z nich již vyvráceny, v povědomí široké veřejnosti zůstaly a pavučina tajemství dodává této skladbě temný nádech. Legendu o vzniku zádušní mše, který byl spojen s Mozartovou smrtí a intrikami skladatele Antonia Salieriho, mistrně ztvárnil Miloš Forman v dnes již klasickém, oscarovém snímku Amadeus.

 

 

Poslední fakta připisují objednávku zádušní mše hraběti Walsegg-Stuppachovi. Po autorově skonu dílo dokončil jeho žák Franz Xaver Süssmayr, jenž skladbu nejen zkompletoval z již Mozartem zkomponovaných částí, ale také doplnil částmi, při jejichž sepisování vycházel zřejmě z nedochovaných skladatelových poznámek.

Český komorní orchestr, těleso s více než šedesátiletou tradicí, prožívá v současnosti již třetí éru, a to nejen s pokračovateli tradice, ale především s novou generací. Uměleckou vedoucí a koncertním mistrem orchestru je Jana Vlachová, dirigentem Andreas Sebastian Weiser, současný šéfdirigent Filharmonie Hradec Králové.

Vocal Concert Dresden, sbor složený převážně z absolventů Dresdner Musikhochschule, založil roku 1993, byť pod původně jiným názvem, Peter Kopp. Mimořádná pověst sboru vychází především z vytříbené interpretace, emočního náboje a široké škály repertoáru, která sahá od renesance až po současnost.

Nenechte si ujít tento výjimečný hudební zážitek, jenž se shodou okolností koná v den Památky všech zesnulých. Závěrem připomínáme, že vstupenky jsou stále k dispozici. 

 

Více informací naleznete na stránkách www.lipamusica.cz.

Zdroj fotografií: lipamusica.cz. 

Hudební lahůdka na závěr – Mozartovo Requiem
Nahoru

Komentáře

Re: Hudební lahůdka na závěr – Mozartovo Requiem

Mezinárodní hudební festival "Lípa Musica" se stal oprávněně fenoménem. Má jasnou koncepci, mimořádně citlivou dramaturgii, zřejmou humanistickou linku, stmelující vyznění...

Nesporně úsilím a prvotně nadčasovou vizí iniciátora, hlavní osobností LM a navíc velice příjemného a hlasově dobře vybavaného interpreta, pana Martina Prokeše.

Odobné projekty jsou velice nákladné, proto je pochopitelné, že bez zapojení četných sponzorů, mecenášů, dotací atd. (všem jistě čest a sláva; svého času i já jsem měl pochybnosti, zda bude dobře vynaloženo), by nebylo nic, respektive jedině za podmínek, které by pro veřejnost nebyly dostupné. O to více nutno ocenit, že výše vstupného (na některé akce navíc včetně dopravy zdarma) je přijatelná a dokonce vstřícnější oproti mnoha jiným méně významným akcím (nejenom kulturním, ale hlavně sportovním). České Lípě, regionu a postupem let i mezinárodně, dělá LM hrdou vizitku a nadstardandní reprezentaci.

Vedle pana ředitele LM Prokeše proto nutno ocenit jeho skvělý "tým" - od příjemné a empatické festivalové kanceláře (byl jsem) přes velice osobitou, pohodovou a nezamněnitelnou propagaci (i slovutnější festivaly by mohly závidět) až po všechny pořadatele a mnohé další...

Ve shodě s paní Janou Kočovou jsem si jist, že Mozartovo Requiem je vskutku hudební lahůdka, pomyslná třešnička (velmi velká) na dortu LM. Jenom bych to moc nespojoval s Památkou všech zesnulých, ať posluchači nekolabují!

Mozart (snad vedle Smetany, Dvořáka, Čajkovského a Bacha) je můj osobní top! Snad se nemýlím, dodám-li, že jsem slyšel vše, mnohé opakově a i dosti jinak. I moje milovaná operní diva (snad mně promine, že druhá na světě, holt jednička je a zůstane navždy Maria Callas), obdivuhodná a dle mého v Česku (příměr s Emou Destrinovou) nedoceněná paní Eva Urbanová, je v áriích WAM nepřekonatelná. Kdo ví či chce, tak doporučuji příkladně: Bella mia fiamma, addio!, Chio, mi scordi di te? Nahrávky z roku 2006 s panem dirigentem Koutem mám. Stejně tak jsem viděl, slyšel a v mnohém mám další skvělá díla WAM. Z Německa z Drážďan a Berlína (obé osobně) a ostatní pochopitelně od nás.

Pro zajímavost čtenářům tohoto komentáře i kanceláři LM: viděli jste vizuální zpracování Reguiem WAM od našeho, ve světě mnohem známějšího, dle mého momentálně v tomto oboru nejlepšího českého výtvarníka, pana Petra Nikla? To je vážně skvělé! Mám...

Nahoru