10. výročí od povodní

Hluboké žestě zahrály navzdory velké vodě

Verze pro tisk |

Už po třetí se do kostela svatého Vavřince v Jezvé vrátil Mezinárodní hudební festival Lípa Musica. Tentokrát se zde představilo Sdružení hlubokých žesťů České filharmonie, které bylo na festival po loňském úspěchu pozváno i letos.

Přitom záměrem organizátorů není zvát stejné interprety ve dvou po sobě jdoucích ročnících. Loňský úspěch v bazilice svaté Zdislavy v Jablonném v Podještědí však Sdružení hlubokých žesťů předurčil k tomu, aby bylo pozváno i letos. Nebylo ale tak docela jasné, jestli se koncert v kostele svatého Vavřince nakonec uskuteční. Povodně si totiž letos z obyvatel Jezvé tropí hořké žerty a ani ne po dvou měsících se do obce vrátily. V srpnu zde bylo zasaženo velkou vodou čtyřicet pět domů, o tomto víkendu jich bylo dvacet pět.

Pro starostu obce i pro organizátory koncertu bylo tedy velkým dilematem, zda za takových okolností akci pořádat. A rozhodlo se, že ano. Vodě navzdory a bylo tomu tak dobře. Kostel svatého Vavřince byl zaplněn do posledního místa a koncert přinesl účast a snad na chvíli i uklidnění.

Program začal pro většinu diváků tak trochu neočekávaně. U notových stojanů před hlavním oltářem nikdo a hudba začala hrát z kůru, odkud společně zazněly varhany za souzvuku s božskou troubou, trombonem Roberta Kozánka. V úterní večer byla totiž hostem Sdružení hlubokých žesťů varhanistka a pedagožka na teplické konzervatoři Marie Červová. Muzikanti tak některé skladby odehráli společně s ní na kůru a v jiných se zase přesunuli dolů před diváky.

Sdružení hlubokých žesťů přivezlo letos zcela jiný program než loni. Vedle převážně barokních mistrů zazněly jako občerstvení tři písně dle Charlese z Orleánu od francouzského impresionisty Clauda Debussyho. To byl jeden exkurz z barokního večera. Ten druhý byl dán tím, že se jednalo o svatováclavský den. Už proto zazněl prastarý chorál Svatý Václave, který je poprvé doložen ve dvanáctém století. Tuto tradiční píseň muzikanti nastudovali společně s varhany v aranžmá člena souboru, basového trombonisty Břetislava Kotrby.

Svatováclavské téma zaznělo i na konci během přídavku, i když v trochu jiné podobě, než jak jsme zvyklí. Jednalo se totiž o skladbu Good Swing Wenceslas, kterou jako variaci na v anglofonním prostředí známou vánoční koledu Good King Wenceslas napsal Sammy Nestico. Pro obyvatele Jezvé těžký večer se tak snad podařilo poněkud odlehčit jazzovými variacemi, které v přídavku zazněly.

Spontánní a velmi rychlé bylo vyhlášení sbírky na pomoc lidem, kteří byli opět o tomto víkendu postiženi velkou vodou. Na konci koncertu byla ke dveřím kostela umístěna váza, do které mohl každý, kdo chtěl, přispět libovolnou částkou. Sami muzikanti mezi sebou vybrali tři tisíce korun, další peníze přidali solidární návštěvníci koncertu. V bleskové sbírce se tak podařilo nashromáždit celkem šestnáct tisíc korun, které hned po koncertu mohl starosta Jan Mečíř rozdělit mezi potřebné. 

Nahoru