10. výročí od povodní

Harlekýn v Centru textilního tisku

Verze pro tisk |

Českolipskou koncertní nabídku festivalu Lípa Musica letos zpestří zcela mimořádný projekt v nenapodobitelné interpretaci. Klarinetista Karel Dohnal jako harlekýn v kostýmu zahraje na klarinet, pantomimicky i zatancuje... můžete se těšit na komediální představení, při kterém se budete smát, a to i společně s vašimi dětmi. Toto zcela unikátní představení klade na interpreta mimořádné nároky a v současnosti jej na svém repertoáru má jen hrstka klarinetistů po celém světě. Hudba Karlheinze Stockhausena v mistrovském podání Karla Dohnala vás zcela pohltí a vtáhne do nepokovatelné atmosféry comedie dell'arte plné humoru a vtipných scének...

"Tradiční figura Harlekýna je znovuzrozena v nové formě hráče na klarinet. Harlekýn je muzikantem, přichází z výšek, odvíjí se od spirály, klečí před publikem a přednáší svou melodii. Poté je znovu odnášen k výšinám... Z kouzelného snění přináší posel další postavy hravého konstruktéra, zamilovaného lyrika, pedantického učitele, darebáckého posměváčka, vášnivého tanečníka a nakonec ve výšinách se točícího ducha s ptačími výkřiky," tak koncepci svého díla představil sám autor Karlheinz Stockhausen.

Karel Dohnal o tomto projektu říká: "Nastudování Sockhausenova Harlekýna byla pro mne velká výzva. Dílo bylo napsáno pro dvorní interpretku, americkou klarinetistku Suzanne Stephens. Záměrem Stockhausena bylo vytvořit postavu Harlekýna, která se v historii objevovala v různých podobách od dob commedie dell'arte. Tentokrát je Harlekýn hudebník - klarinetista. Stockhausen v programových poznámkách píše o ztvárnění základního charakteru, nicméně jsem zhlédl přednášku k Harlekýnovi, na které se mluví o tom, že Harlekýn vždy byla postava, která si mohla dovolit být nejen veselá, ale i vulgární a drzá. Zároveň předpokládá, že interpret vytvoří i mnoho dalších rovin a postav. Pracoval jsem intenzivně několik měsíců na nastudování notového zápisu a pohybů. Naučit se nazpaměť nejen noty, ale i realizovat autorovy velmi podrobné požadavky, které jsou napsány téměř u každé noty a fráze, a které vyžadují nejen hudební, ale i choreografickou a pantomimickou přípravu, bylo nadmíru náročné. Zároveň jsem se snažil postavě Harlekýna vdechnout její původní smysl, a přinést publiku postavu, která dokáže především bavit, rozesmát, překvapovat i dojímat. V neposlední řadě je každé provedení unikátní tím, že pocta (dle přání autora) s interpretovou reakcí na náladu a atmosféru v publiku."

Karel Dohnal je jedním z nejlepších českých klarinetistů mladé generace. Absolvoval Ostravskou konzervatoř, Akademii múzických umění v Praze a stáže na vysokých školách v Londýně, Berlíně, Petrohradě a Hilversumu. Je laureátem řady významných mezinárodních soutěží na Pražském jaru, v Římě, Bayreuthu, Ostende, Seville či Londýně. Během dosavadní kariéry koncertoval v mnoha zemích Evropy, Asie, Severní i Jižní Ameriky. Spolupracoval například s Tokyo String Quartet, sopranistkou Editou Gruberovou, s klavíristy Eugeny Samoilovem, Martinem Kasíkem a řadou našich i zahraničních orchestrů. Je členem Tria Amadeus a PhilHarmonia Octet. V letech 2009 -2010 hostoval jako první klarinetista v BBC Symphony orchestra v Londýně. V sezóně 2014/2015 vystoupil mimo jiné i sólově s Pražskou komorní filharmonií, Moravskou filharmonií Olomouc, Jihočeskou komorní fillharmonií, Talichovým komorním orchestrem, nebo Benewitzovým kvartetem. Kromě výše popsaných koncertních aktivit natočil též několik CD jak sólového tak komorního repertoáru a pravidelně vyučuje na kurzech u nás i v zahraničí. Je oficiálním hráčem výrobce klarinetů, francouzské firmy Selmer a americké firmy Rico, na jejíž plátky RESERVE hraje.

Poslední vstupenky na toto představení, které se uskuteční ve čtvrtek 19. října v Centru textilního tisku jsou v prodeji na www.lipamusica.cz a ve festivalové kanceláři.
 


Podívejte se na videoukázku z představení...

alt
alt
alt
alt
Nahoru