Do Kravař zavítá Severočeský filharmonický sbor

Verze pro tisk |

V sérii pravidelných upoutávek na koncerty Mezinárodního hudebního festivalu Lípa Musica zvou organizátoři na koncert do kostela Narození Panny Marie v Kravařích, který se uskuteční v neděli devátého října od sedmnácti hodin. Vystoupí zde Severočeský filharmonický sbor pod vedením Josefa Zadiny.

Do Kravař na samotnou západní výspu okresu Česká Lípa se festival vrací již poněkolikáté. Místní kostel Narození Panny Marie nepatří mezi největší koncertní místa festivalu, má však vynikající akustiku a krásný interiér. V jeho prostorách se navíc v neděli uskuteční setkání s hudbou, která byla ve své době hrána při bohoslužbách v kostelech na Českolipsku. Půjde proto o opravdové regionální dostaveníčko s dějinami.

Hlavní zásluhu na navrácení starého barokního repertoáru do míst, kam patří, má dirigent Severočeského filharmonického sboru Josef Zadina. Tento vynikající nejen muzikant, ale i hudební teoretik specializující se na barokní hudbu s důrazem na severočeský region v roce 1990 založil v České Lípě Hudební společnost pro studium a rozvoj duchovní hudby Musica Caecilia. Později v roce 1997 stál u zrodu Severočeského filharmonického sboru.

Na Českolipsku se z barokních autorů skloňuje především dílo a postava Heinricha Ignaze Franze Bibera, rodáka ze Stráže pod Ralskem. Tento skladatel je považován za nejvýznamnějšího barokního skladatele Českolipska. Jeho muzika se hrála i na arcibiskupském dvoře v Kroměříži nebo v Salzburku.

Naopak nálezy ze zámeckých archivů v Doksech, Zákupech, Zahrádkách či Mimoni a též z klášterních archívů v České Lípě, Novém Boru, Zákupech nebo v Jablonném v Podještědí vydávají svědectví o tom, jaká hudební díla byla v barokním období uváděna na Českolipsku. Právě ona budou během večera v kravařském kostele zastoupena.

Prvním autorem českého baroka bude Bohuslav Matěj Černohorský. Následovat bude dílo Františka Xavera Brixiho a Antonína Rejchy. V jejich díle tak bude obsaženo více jak jedno století vývoje české barokní hudby.

Hostem večera bude Josef Strakoš, který rozezní varhany kostela Nanebevzetí Panny Marie. Strakoš je absolventem konzervatoře v Ostravě a v současnosti pokračuje ve studiích na brněnské JAMU a zároveň působí jako regenschori děkanského kostela ve Frýdku-Místku, kde též vyučuje hru na varhany a klavír.

Nedělním koncertem Severočeského filharmonického sboru v malebném kravařském kostele se letošní desátý ročník Mezinárodního hudebního festivalu Lípa Musica nachýlí ke svému závěru. Půjde totiž o předposlední festivalové zastavení na území okresu Česká Lípa. V posledním týdnu festivalu mají jeho návštěvníci možnost udělat si výlet do Hrádku nad Nisou. Závěrečný koncert bude hostit stejně jako v loňském roce Městské divadlo v Novém Boru.

Nahoru