Čtvrtý týden s Lípou Musicou v Sasku i premiérově v Konojedech

Verze pro tisk |

Zářijovou kapitolu 16. ročníku Mezinárodního hudebního festivalu Lípa Musica završila v sobotu 30. září ve vyprodaném českolipském Centru textilního tisku úspěšná česká premiéra renomovaného německého kytarového dua Café del Mundo. První říjnový týden nabídne festival ryze klasický program, a to na dvou koncertech v Sasku, v České Lípě i premiéru v nové festivalové lokalitě Konojedech u Úštěku. V úterý 3. října vystoupí přední český komorní sbor Martinů Voices ve Waltersdorfu, v pátek 6. 10. připravila Musica Florea nastudování Mozartova Requiem do žitavského Johanniskirche. O víkendu se festivalové publikum setká s violoncellistou Jiřím Bártou a klavíristkou Terezii Fialovou v České Lípě a neděle bude patřit premiéře Ensemble Inégal v Konojedech. Na všech koncerty s výjimkou českolipského jsou ještě vstupenky k dispozici.


Třetí týden letošní Lípy Musicy odstartovalo vyprodané setkání s vynikajícím německým varhaníkem Albrechtem Kochem v královských Litoměřicích. Svátek sv. Václava pak Lípa Musica tradičně oslavila v Jezvé na koncertu věnovaném podobně jako v Litoměřicích připomenutí především odkazu Johanna Sebastiana Bacha. Duo Barbara Maria Willi a Marcus Brutscher si do posledního místa zaplněný kostel sv. Vavřince zcela získalo. Poslední zářijový den nabídla 16. Lípa Musica svým návštěvníkům výlet do ohnivé Andalusie. Ve vyprodaném Centru textilního tisku vystoupil populární německý ansámbl zaměřený nejen na španělské flamenco Café del Mundo. Večer nabitý vášnivými emocemi, vířivými rytmy i jímavými melodiemi nepostrádal jiskru a publikum si duo sympatických kytaristů od první skladby zcela získalo. Jan Pascal a Alexandr Kilian se ukázali být excelentními kytaristy a svým Tancem radosti českolipské publikum strhli k nebývale vřelým a bouřlivým ovacím.

Již zítra, v úterý 3. října se Lípa Musica opět představí Sasku, v tradiční lokalitě – příhraniční obci Waltersdorf. Ve zdejším evangelicko-lutheránském kostele vystoupí respektovaný komorní sbor Martinů Voices se sbormistrem Lukášem Vasilkem. Program koncertu nabídne exkurz do sborové tvorby od renesance až po soudobou tvorbu. Navíc připomene i výročí 120. výročí úmrtí německého skladatele Johanessa Brahmse.

Jedním z vrcholů letošního ročníku bude provedení vrcholného díla chrámové hudby vůbec – mše Requiem Wolfganga Amadea Mozarta v nastudování souboru Musica Florea a Marka Štryncla. Tento slavnostní koncert se uskuteční v pátek 6. října v saském krajském městě Žitavě. Festival poprvé rozezní jednu z církevních dominant města – impozantní Johanniskirche. „Jedná se o verzi, kterou napsal Mozartův žák Josef Eybler. Je známé, že Mozart toto dílo nedokončil. Vdova po Mozartovi, Constanze, požádala o dopsání této skladby několik skladatelů. A Josef Eybler měl to štěstí, že mohl být s Mozartem v době jeho smrtelné nemoci, tedy v době, kdy Mozart Requiem psal, tudíž měl k pramenu, zdroji nejblíže. Ale přesto mnohé nedopsal také. Tudíž jsem zvolil verzi, kdy jsme doplnili ty části, které Eybler nedopsal, běžnou verzí Franze Xavera Süssmayra, což byl také Mozartův žák,“ představuje své nastudování Marek Štryncl. Vstupenky na tento koncert jsou ještě k dispozici.

O víkendu Lípa Musica nabídne komorní večer s předním českým violoncellistou Jiřím Bártou a klavíristkou Terezii Fialovou v Biberově kapli České Lípě. Program tohoto koncertu, který je již dlouho zcela vyprodán, nabídne díla Sibelia, Beethovena a Šostakoviče. V neděli se pak festival vydá do nové lokality na Ústecku, kterou je nově zrekonstruovaný kostel Nanebevzetí Panny Marie v Konojedech. Zde se představí tradiční festivalový host Ensemble Inégal společně se svým vedoucím Adamem Viktorou. Program tohoto koncertu doznal s ohledem na onemocnění jednoho ze členů změnu v obsazení. Umělci zde provedou díla regionálního rodáka H. I. F. Bibera v kontextu jeho neprávem zapomínaných současníků. Na koncert zbývá posledních pár kusů vstupenek.

Do Žitavy i Konojed zajišťuje festival tradičně i autobusovou dopravu z České Lípy. Místa je možná stále ještě rezervovat. Více informací na www.lipamusica.cz

Festival se koná za laskavé podpory: Libereckého kraje, města Česká Lípa, Ministerstva kultury České republiky, Česko–německého fondu budoucnosti, Ústeckého kraje – programu Rodinné stříbro, Nadačního fondu Bohemian Heritage Fund, Státního fondu kultury ČR, státního podniku Lesy ČR a dalších subjektů.

alt
alt
alt
alt
alt
alt
Nahoru