13. Lípu Musicu navštívily přes 4.000 lidí

Verze pro tisk |

Letošní ročník MHF Lípa Musica je již pár dní minulostí a proto nastává ten pravý čas bilancovat.  Festival již dávno dokázal, že je jednou z nejvýznamnějších hudebních akcí Libereckého kraje s přesahem do okolních regionů a také jedním z mála skutečně mezinárodních projektů na území celé České republiky. Letos Lípa Musica nabídla téměř 6 týdnů hudby, 20 koncertů a představení na 16 místech Libereckého, Ústeckého kraje a přilehlého Saska, z nichž 6 bylo zcela nových (Cvikov, Doksy, Kamenický Šenov, Šluknov, Teplice, Schirgiswalde). Na festivalových pódiích se vystřídalo 8 zpěváků a pěvců, 14 sólových instrumentalistů, 11 komorních ansámblů a sborů a 2 symfonické orchestry. Koncerty 13. ročníku festivalu navštívilo více jak 4.000 návštěvníků, což je v absolutním vyjádření vyrovnáním loňského návštěvnického rekordu a ve vyjádření relativním při zohlednění kapacity jednotlivých koncertních prostor a dramaturgické skladby rekordem novým, který festival opět posouvá o krok dál.

Řeč čísel však vyměňme za hodnocení a poděkování osoby nejpovolanější – zakladatele a ředitele festivalu Martina Prokeše: „Nejkrásnějším momentem pro pořadatele je vidět, že úsilí, které vložili do samotné přípravy, bylo smysluplné. Celý festivalový tým děkuje letošním 4.000 posluchačů, které se společně s námi potěšilo z navštívených koncertů. Moc si toho vážíme a děkujeme za přízeň, které se nám stále hojněji dostává. Moc děkujeme také za to, že jste se zúčastnili našeho posluchačského průzkumu, který nám pomůže lépe připravit následující ročníky. Pro mě osobně to byl jeden z nejkrásnějších ročníků, který se svou pestrostí otevřel širokému publiku. Na tomto místě bych rád poděkoval všem podporovatelům, mecenášům, dárcům, partnerů a městům, bez kterých bychom nemohli proměňovat sny ve skutečnost.“

13. Lípu Musicu ozdobila přítomnost velkých jmen české i zahraniční umělecké scény. Po sedmi letech se vrátil tenorista Štefan Margita, festival nabídl premiérové představení mobilního barokního divadla, setkání se světovou klavírní ikonou Gerhardem Oppitzem, britským nonkonformním zpěvákem a kytaristou Jonem McCleerym či ansámbly Collegium 1704, Clarinet Factory, Martinů Voices nebo Hradišťan. A ani letošní rok neochudil festival nejmenší posluchače o projekt v rámci řady Lípa Musica dětem a pokračování pěvecké interpretační soutěže Lípa Cantantes. Co si však ve svém srdci odnáší jako největší zážitek sám Martin Prokeš? „Osobně si nesu nejhlubší zážitky z koncertů Zemlinského kvarteta, zážitku ze setkání s interpretačním uměním klavíristy Gerharda Oppitze, v paměti i duši mám ovšem uloženou celou řadu dalších projektů, mezi které patří třeba Fandango v Doksech, Hradišťan v Novém Oldřichově či Collegium 1704 v Děčíně, “ dodává Prokeš.

Kromě reflexe vlastní je však důležitá hlavně zpětná vazba a pohled z hlediště, který se daří získat díky zmíněnému provedenému posluchačskému průzkumu. První výsledky ukazují, že spokojenost s festivalem je na vysoké úrovni, oceňována je zejména šíře a objevnost dramaturgie, zajímavost koncertních míst, atraktivita účinkujících. Celkově je vysoce hodnocen umělecký zážitek, který festival návštěvníkům přináší, a jedinečná atmosféra festivalu. Velmi dobře je hodnoceno i povědomí o festivalu a zejména jeho pověst. Většina návštěvníků už festival někdy v minulosti navštívila, 42 % se jich vrací s železnou každoroční pravidelností. Lípa Musica však láká i nové posluchače, kterých je cca 20 %, což je pozitivním příslibem pro budoucnost festivalu.

13. ročník Lípy Musicy je minulostí, ročník 14. však již nyní nabývá jasných kontur, těšme se, co přinese. To Lípa Musica odhalí tradičně na jaře. V mezidobí však chystá ještě jeden hudební bonbonek a před Vánocemi malé překvapení…

alt
alt
alt
alt
alt
alt
Nahoru