Radostným maršem jsme je vítali, píše student rumburského gymnázia

Verze pro tisk |

Události „horkého podzimu“ 1938 v česko-německém pohraničí jsou z našeho pohledu poměrně dobře zmapovány. Vyprávění československých vojáků, státních zaměstnanců nebo později vyhnaných starousedlíků jsou dnes už běžnou součástí historického vědomí. Jsou zde však i jiné prameny – například vzpomínky sudetských Němců.
S výjimkou antifašistů nebo Židů šlo o občany Československa, kteří česko-německé napětí a možné připojení pohraničí k nacistickému Německu vítali jako možnost změny k lepšímu. Rafinovanou propagandu nacistů, zvláště iluzi o výhodách života uvnitř německé národní pospolitosti, prohlédli často až po vypuknutí druhé světové války.
Slohová práce Rudolfa Würfela, německého studenta 4. ročníku rumburského gymnázia, není stylisticky příliš zdařilá. Přináší ale mnoho pozoruhodných historických detailů, neboť vznikla krátce po vzrušujících událostech v severočeském pohraničí, jichž byl sám účasten.
Hitlerova řeč
Ve Würfelově textu se proplétá líčení nečekaných klukovských dobrodružství s toporným jazykem dobové nacistické propagandy. Autor na několika místech velebí rozhodnutí kancléře Hitlera a zatracuje Čechy, kteří spolu s bolševiky terorizují sudetské Němce. „Po řeči našeho Vůdce Adolfa Hitlera pronesené
12. září 1938 dostoupalo politické napětí k vrcholu. Požadoval naposledy myšlenku sebeurčení pro nás sudetské Němce. Češi naproti tomu začali do sudetoněmeckých území přesunovat množstí vojenských oddílů, jejichž úkolem bylo plenit a ničit… Češi zřídili oddíly tzv. „Rote Wehr“ a Stráže obrany státu, k nimž náleželi komunisté. Rezervisté, z velké části sudetští Němci, byli povoláni k službě pod českou trikolorou. Jenže sudetští Němci toto volání vyslyšeli jen ojediněle, spíše utíkali přes hranice do Říše.“Události „horkého podzimu“ 1938 v česko-německém pohraničí jsou z našeho pohledu poměrně dobře zmapovány. Vyprávění československých vojáků, státních zaměstnanců nebo později vyhnaných starousedlíků jsou dnes už běžnou součástí historického vědomí. Jsou zde však i jiné prameny – například vzpomínky sudetských Němců.
Zajímavý článek Petra Karlíčka, historika - archiváře SOKA Děčín. O tom, jak to tenkrát probíhalo v Lužických horách.Víe na:
http://literarky.cz/civilizace/89-civilizace/15828-radostnym-marem-jsme-...

Přehled témat Nové téma

Komentáře

Re: Všechno má své meze

Pane učiteli Valtře, protože Váš poslední příspěvek je lživý a nepravdivý a napsal jste ho tak, abyste mne veřejně poškodil, předám Výše uvedenou pomluvu k řešení příslušnému odboru na cvikovské radnici.

Nahoru

Tak nás obsadili Rusové,paní Millerová

V srpnu 1968 držel pan Doškář veřejně hladovku,neholil se a pálil sovětskou vlajku.Následně si stěžoval na represe komunistů proti jeho osobě.
V květnu 2010 již stojí v jednom šiku s krajským lídrem komunistů pro volby a představiteli KČP,tedy organizace,která sdružuje ty,kteří otvírali v r.1968 brány okupantům ,následně s nimi kolaborovali a vítali přítomnost okupačních vojsk.Též vydávali v r.1989 rozkazy k pochodu milicí na Prahu.
Jinak pan Doškář je úspěšný herec z dokumentu Hra o kámen.Recenze na toto dílko nese název Kdo je tady vlastně nácek.?
Ještě dodám,že pan Doškář nelže a nepodvádí,jenom sem tam upraví nějaký historický dokument a má utkvělou fikci,že střílení vojáků do civilistů bez soudu je spravedlivá poprava.

Nahoru

Re: Šeříky a radostným zpěvem jsme je vítali

Až na ty ,kteří poznali situaci v Sovětském Svazu,vítali radostně občané Československa Stalinovy vojáky a spojenectví se Stalinem považovali za možnost změny k lepšímu.. Rafinovanou propagandu komunistů, zvláště iluzi o výhodách života uvnitř SSSRi, prohlédli často až po vypuknutí masových politických procesů a komunistickém teroru,který čítal 10 tis.pozabíjených občanů a 180 tis.odsouzených do komunistických kriminálú a koncentráků po vzorui sovětských gulagů.
Rozdíl mezi Čechy a Sudetskými Němci je v tom,že Čechy nikdo do SSSR nevyhnal.

Nahoru

Re: Radostným maršem jsme je vítali, píše student ...

O tom jak to tenkrát v NB v roce 1945 bylo více na: http://www.i-noviny.cz/nazor/trochu-o-povalecnem-zatykani-v-boru-u-ceske...
Když moje tchýně prchala k poslednímu vlaku v říjnu 1938, vyběhla před dům, na levé straně silnice, zahradnice Frau May ( Müller ?) . Vyhrnula si sukni, stáhla si bombarďáky, vystrčila prdel a zařvala: "Běžte do prdele a už se nikdy nevracejte!".
Po válce v květnu 1945 ta samá Frau, vyběhla před zahradnictví a s otevřenou náručí volala: "Herzlich villkomen , Frau Ziml!"
Váš problém spočívá v tom, že budete opisovat a halasně do světa troubit, že Frau zahradnice vítala s otevřenou náručí Frau Ziml, že ji vítala srdečně, že po té byla nespravedlivě odsunuta. To, že byla v NSDAP Vám nevadí, protože ona musela být v NSDAP( stejně jako za komunistů, někteří komunisté). Vadí Vám, že po té byla odsunuta a nevadí Vám, že její manžel byl v SS. A hlavně, Vy nemáte důvod ji nevěřit.
Jan Tichý, neúspěšný spisovatel krváků a rodokapsů najel na módní ukřivděnou sudetoněmeckou
vlnu a ve prospěch svého úspěchu, začal lhát a podvádět. Podvedl občany i zastupitele města Nového Boru. Vy víte o čem mluvím. Dejte na mne, prosím, trestní oznámení, že lžu

Nahoru

Re: Radostným maršem jsme je vítali, píše student ...

Neexistující "Berane", jen jednou tady zareaguju:
1) Citovaný rumburský student nemá vůbec nic společného s lidmi postřílenými v Novém Boru. To jen vaše primitivní propaganda míchá jako obvykle všechno dohromady.
2) Proč "to všechno dělám"? To už jsem zdůvodnil mnohokrát, například v článku o primáři Trägerovi:
Na rozkazu pplk. Sekáče z 2. června 1945 není o politické příslušnosti zadržených Němců žádná zmínka. Vojáky to nezajímalo, tehdy stačilo, že zatčení jsou Němci. Zachoval se jen jednostránkový rozkaz k zastřelení osmi lidí a „vypovězení“ ostatních a jejich rodin. Není k dispozici žádný protokol ani podrobný seznam zabavených zbraní a předmětů, neznáme ani přesný počet lidí odvezených na hranice.
Kromě toho lze vážně pochybovat o tom, že by fanatičtí nacisté nebo pachatelé válečných zločinů ještě tři týdny po skončení války žili klidně s rodinami ve svém bydlišti a že by to osvobození Češi tolerovali. Problém odpůrců je v tom, že odmítají rozlišovat mezi aktivním nacistou a řadovým členem NSDAP. Nemají snad analogickou zkušenost s členstvím v KSČ, které mohlo mít velmi různou motivaci – dokonce i v době tzv. normalizace, kdy za odpor proti režimu už nehrozily nijak drakonické tresty?
O politické angažovanosti zastřelených se pořád polemizuje jen proto, že nálezy zbraní nejsou prokázány, a tak odpůrci hledají náhradní zdůvodnění jakéhosi virtuálního soudu a rozsudku smrti. Také mi vytýkají, že prý naivně šířím „lživé výmysly“ německých pozůstalých. Znám je ale osobně, považuji je za své přátele a o jejich věrohodnosti není důvod pochybovat.
Dnes už jen poznamenám, že NEBUDU pokračovat v polemice pořád o tomtéž, kterou se UŽ ZASE snažíte vyprovokovat, protože nemáte jinou možnost. Vaše stížnosti, petice a žaloby totiž vůbec ničeho nedosáhly. Nepřesvědčili jste ani borskou veřejnost, ani zastupitelstvo, které ji reprezentuje. Uspějete jen občas u zcela neinformovaných lidí odjinud nebo u některých populistických politiků...
Články z posledních šesti let(!) pro nezasvěcené čtenáře:
http://www.i-noviny.cz/autori/jan-tichy

Nahoru

Re: Radostným maršem jsme je vítali, píše student ...

Zajímavý pohled ze "strany protivné" na naši historii. Ale proč se skoro celý text zbytečně opakuje? Copak nevíte o možnosti svoje téma dodatečně "Upravit"?
Taky vám nějak uniklo jméno autora, děčínského historika a archiváře Petra Karlíčka. Pokud jen citujete jeho článek, bylo by slušné ho jmenovat.
(P. S.: Vy jste si snad doteď nevšiml, že od poloviny pátého odstavce se celý text zbytečně opakuje podruhé?)
(P. P. S.: No konečně.)

Nahoru

Re: Radostným maršem jsme je vítali, píše student ...

Pane Tichý neuniklo. Jméno autora je uvedeno, více na:. Pro Vás, který s tím má problém jsem to doplnil. Je celá řada čtenářů, který potřebují delší upoutávku. Jinak je to reakce "strany protivné", kterou trvale obhajujete. Pane Tichý není Vám zima?

Nahoru

Re Re: Všechno má své meze

Re: Všechno má své meze

23. Září 2013 - 0:17 | vltavín

Pane učiteli Valtře, protože Váš poslední příspěvek je lživý a nepravdivý a napsal jste ho tak, abyste mne veřejně poškodil, předám Výše uvedenou pomluvu k řešení příslušnému odboru na cvikovské radnici.

Nahoru

Re: Re Re: Všechno má své meze

Souhlasím.Klidně dodám veřejně přístupné materialy z kterých jsem čerpal.Vy zas vysvětlíte svůj výrok o mých rodičích, o kterých jste veřejně napsal,že stříleli za války do spojenců.

Nahoru