Postižení do Zákup

Verze pro tisk |

Na hlavní stránce i-novin je jednostranná informace jednoho z radních kraje, který napadl vedení města Zákupy za zamítnutí stěhování mentálně postižených žen do Zákup. Ta záležitost není tak jednoduchá, kolovaly tu petice a velké diskuze po řadu týdnů nejen zastupitelů. Posuzoval se zájem stavbařů z Liberce, kteří chtěli za velký peníz ty dva domy postavit. Také místo u rušné silnice, kam by ty ženské neznalé rušného provozu mířily při cestě do obchodů či na procházku. Lidé se velkých skupin jim neznámých žen s nepředvídatelným chováním bojí, ale to neznamená, že je chtějí nechat zavřít do ústavů za mříže.

Přehled témat Nové téma

Komentáře

Re: Postižení do Zákup

Toto je opravdu smutné.Ledacos se dá udělat,ale musí být dobrá vůle.

Nahoru

Re: Postižení do Zákup

Ano, a i v Boru jsou vytypovaná dvě místa pro stavbu pavilonů pro mentálně postižené ženy z Domova z Mařenic. Jedno je vedle divadla, aby měly možnost "kulturního vyžití" - sice je to hned u trati vlaku, ale o tomto nebezpečí pro ně zatím nikdo nemluvi, z druhé je strany silnice a pak autobusové taky nádraží,mohou si někam zajet :-)
Druhé místo pro budoucí pavilon je v zatáčce dost frekventované silnice směrem do Skalice u stadionu. Tam je to náročný na postřeh i pro zdravýho. Nevím, kdo bude za bezpečný pohyb klientek zodpovídat, mě se to zdá dost riskantní.
Tady se mi zdá být prioritou samotný projekt za 100 milionů a nikoliv ty postižené ženy.

Nahoru

Re: Postižení do Zákup

A jaký je problém v Provodíně, případně Mařenicích? Vím, v jakém prostředí je ten Provodín. Přišlo mi to v pohodě - klid, nikomu nevadí, pěkné prostředí. Jde o tlak stavební lobby nebo nevyhovující podmínky? Víte někdo více?

Nahoru

Re: Postižení do Zákup

Nevím nic oficielního, ale jeví se to tak, že když je možnost čerpání dotací v nějakém EU programu, tak to je absolutní priorita. Jestli to může někdo negovat , budu jenom rád.
Možné jsou i jiné výhody např. dopravní a časové pro obsluhující personál ?
Nechť se někdo kompetentní vyjádří.
Zdá se mi, že v žádném případě nejde o nevyhovující podmínky ani o stavební lobby. Vidím to čistě jako projekt využití část. financování EU, ovšem důsledky a udržitelnost projektu bude jen na nás.
A to bude průser!

Nahoru

Re: Postižení do Zákup

Jde o nápravu velkého hříchu zrůdného komunistického režimu, jehož se dopouštěl tím, že postižené spoluobčany odklízel na odlehlá místa, aby mohl předstírat, že se v rozvinuté socialistické společnosti nevyskytují.
Jsem hrdý na to, že novoborští zastupitelé jednoznačně podpořili tento projekt, jehož úspěšná realizace napomůže postupné kultivaci společenských vztahů, jež byly zdevastovány totalitním režimem.

Nahoru

Re: Postižení do Zákup

Hlavní je,postarat se o nepřizpůsobivé ;-) Zachovat sociální výsměch.

Nahoru

Re: Postižení do Zákup

Zkusme si představit ty mentálně postižené ženy na úrovni myšlení 4 až 6 letého dítěte. Pak si představte, že dáte bydlet ty 2 nebo 3 děti spolu, aby mohly žít jako dospělí. Dáte jim nějaké peníze, aby si mohly nakupovat, ( nevadí,že neumí číst ani počítat ),mohou si zajít do kina,ke kadeřníkovi nebo zajet někam vlakem nebo autobusem (jestli se neztratí ). Budou si samy vařit a uklízet a mýt se, je to jednoduché že ?
Nedávno jsem tady jednu zbloudilou stařenku dovedl do jejího pečovatelského domu naproti Agrodatu, až do pokoje. Byla jen z druhé strany bloku, před knihovnou, úplně zmatená, nevěděla kde je a ani ve kterém pečovateláku bydlí, nevěděla dokonce ani v jakém městě bydlí.

Pane Válek, vy jste to teda pěkně natřel tomu zrůdnému komunistickému režimu , ale jinak
o těch, kterých by se změny měly týkat asi nevíte absolutně nic.

Nahoru

Re: Postižení do Zákup

Souhlasím s panem Zahradníkem. Navíc: v téměř samém centru Prahy Jedličkův ústav, na Dívčích vrších ústav pro mentálně retardované. Můj příbuzný, řidič autobusu, pravidelně vozíval oboje tyto "zrůdným režimem ukryté" na výlety: Karlštejn, další hrady, zámky, krasové jeskyně atd.

Nahoru

Re: Postižení do Zákup

Vaše obavy mohu rozptýlit. Začlenění se bude týkat pouze chovanců s lehčím postižením, jejichž způsobilost posoudí odborníci, kteří za svůj posudek ponesou zodpovědnost. Některé ženy z ústavu v Jestřebí vypomáhají v místních restauracích a obchodech. Když jsou schopné chodit do práce, proč bychom jim měli upírat právo žít plnohodnotným životem v míře, jaký umožňuje jejich zdravotní resp. mentální stav? Do domků bude denně docházet pečovatel, i nadále budou pod důsledným lékařským dohledem.

Nahoru

Re: Postižení do Zákup

Podle dostupných informací jsou objekty Slunečního dvora u Jestřebí z 1. republiky a stavebně technicky, z hlediska požární bezpečnosti a pod. nevyhovují. Nevyhovují ani snaze začlenit handicapované do běžné společnosti - odlehlost. Ano prostředí je hezké, až romantické, ale díváme se na to očima "zdravých" lidí.
Musím přiznat, že i mně se v projektu jeví být určitá snaha čerpat dotace a vytvořit stavební zakázku. Na druhou stranu ale oceňuji, že jde výjimečně o reálný projekt, nikoliv nějaké školení, motivaci, poznávací pobyty .... jak často u čerpání z evropských fondů bývá zvykem.
Pan Petráček se vyjadřoval k situaci v Zákupech, tak prosím mluvme o Zákupech a další nechme stranou.

Nahoru

Re: Postižení do Zákup

Mám ještě nějaké dotazy k vyjasnění. Náklady na bydlení, stravování,energie , pečovatele bude
platit kdo ? Dosud to je stát nebo kraj.Předpokládám, že když je to nyní centralizováno v jednom objektu je provoz podstatně levnější . A nemůže se třeba stát, že když jsou schopné trochu
pracovat, může se jim třeba upřít důchod ? Myslím tím Drábka. :-)
Ještě jedna aktualita na podobné téma. Ve Chřibské -Potoky otevřeli nově Domov důchodců.
S minimálními náklady zrekonstruovaná bývalá rekreačka. Volných míst mají dost.Třeba tohle řešení
považuji za racionální.

Nahoru

Re: Postižení do Zákup

Něco jsem zjistil o cenách služeb pro porovnání , koho to trochu zajímá : Ve Chřibské je to za měsíc s 30 dny pro klienta od 1.4.2012 - 10 200 Kč, je to ubytování a jídlo 5x denně + zvlášť placené fakultativní služby. Moc jako kapesné anebo na doktora seniorům nezbyde.
Ve Sloupu v domově důchodců mají na stránkách ceník z r.2010, tehdy to bylo za měsíc o 30 dnech 8 340 Kč a služby mimo také placené mimo. Jídlo 4x denně. Mohli by to aktualizovat, aby se to dalo porovnat.
v Jestřebí mají ceník r.2011 a 30dní pobytu je za 7920 Kč, mají nižšší stravné.
Vypadá to, že bude skutečně brzy v oboru víc konkurence a poskytovatelů než klientů, kteří na to
mají. Další podobný ústav je v České Kamenici (LDN) a taky ve Varnsdorfu, necelých 2o km z Nového Boru. Tak co, je jich dost anebo málo ? Poskytovatelů i klientů :-)

Nahoru