10. výročí od povodní

Poděkování za zvýšení důchodu

Verze pro tisk |

Každý den mám v poště desítky mejlů, z toho nemalou část díky mým posledním aktivním pracovním rokům v neziskovém sektoru v rámci aktivit vůči onkologickým pacientům. Níže uvedený autentický dopis jsem sice obdržel již těsně před vánočními svátky, ale nechtěl jsem "kazit" vánoční pohodu. Dnes jsem text dopisu měl v poště znovu, od paní doktorky Ledvinkové, ke které doputoval cestou společných přátel. Myslím, že text oslovuje všechdny regiony, tak si dovoluji dopis uvést a to bez dalšího vlastního komentáře...

Pane ministře!

Před několika dny jsem dostala oznámení o zvýšení mého důchodu o 130 Kč měsíčně. Chtěla bych Vám tímto poděkovat za krásný dárek k Vánocům i za obrovskou radost, kterou jste mi tím způsobil v době, kdy se očekává zdražení prakticky všeho. Jak před nedávnem pronesl někdo moudrý, totiž, že důchodci se narodili za války a jsou tedy zvyklí na skromný život, tak jsem předpokládala, že zvýšení mého důchodu nebude tolik razantní. Největší strach jsem ale měla z toho, že když přidáte mně, nezbyde již na přidání poslancům a senátorům. Nu, nakonec jim přidáno bylo a jsem moc ráda, že peníze ve státní pokladně pro ně najdete, i když její stav se asi podobá stavu po 30. leté válce. Budu tedy moci klidněji spát, stejně tak, jako spává při různých jednáních Váš kolega, ministr Schwarzenberg.

Zároveň bych Vám chtěla poděkovat za církevní restituce. Narodila jsem se v roce 1947, v roce 1948 mně byl rok a nevzpomínám si, že bych v tomto roce, ani v letech pozdějších, církvi něco ukradla. Naopak, byla jsem vždy vychovávána v tom, že krást se nesmí. Moje generace si v raném mládí, ani později, moc přepychu neužila, nejdříve bylo vše na lístky, ani po jejich zrušení si naši rodiče nemohli moc vyskakovat a nějak nás rozmazlovat. Prostě taková byla doba. Můžu Vám odpřisáhnout, že i když v této těžké době měli rodiče dost důvodů se nějak obohatit, nenašla jsem po jejich smrti v pozůstalosti ani jeden kostel, faru, polnost, les, či třeba jen kalich, obraz, nebo ornát. Největší radost mám ale z toho, že budeme vracet jen majetek prý odňatý církvi po roce 1948, neboť kdybychom měli vracet i majetek odebraný, či zničený husity, nedoplatily by se nejenom naše děti, ale ani vnuci a možná i pravnuci. Když už jsem u těch dětí, myslím, že vhodnější čas k restitucím jste nemohli najít, totiž čas, kdy se na operace a léčení dětí nemajetných rodičů musí skládat dárci, třeba i jen sbíráním víček od PET lahví. Díky!

Pane ministře, přeji Vám hodně zdraví v roce 2013 i v letech následujících a hlavně Vám přeji, aby, až nadejde Váš čas odejít do důchodu, se k Vám nechoval nikdo s takovou přezíravostí, nevděkem a arogancí, s jakou se chová tento stát k nám, důchodcům. A až půjdete na oběd do jídelny Úřadu vlády, vzpomeňte si na mnohé staré lidi, jimž by se ceny na jídelním lístku vlády zdály přiměřenější jejich důchodům, než Vašim platům.

Iva Stolínová

Přehled témat Nové téma

Komentáře

Re: Poděkování za zvýšení důchodu

Doufám,že se ministr zastydí a půjde do sebe.

Nahoru

Re: Poděkování za zvýšení důchodu

S těmi důchody to bohužel není tak, že by všemocný pan ministr seděl na truhle plné peněz, na které my důchodci máme spravedlivý nárok. K tomu zpráva ze září:
Důchody se budou zvyšovat o menší částku než dosud. Sněmovna přehlasovala senátní veto zákona o nižší valorizaci penzí. Ty od ledna porostou po tři roky jen o třetinu růstu cen a třetinu růstu reálných mezd. Dosud se důchody zvyšovaly v případě inflace o její celou míru. Norma teď míří pro podpis k prezidentovi Václavu Klausovi (a prezident ji taky podepsal). Vláda argumentuje tím, že jde jen o přechodné opatření, které je v době poklesu ekonomiky nezbytné. Podle ministra práce a sociálních věcí navíc sociálnědemokratické vlády zvyšovaly důchody tak, že je to pro českou ekonomiku neúnosné. „Pokud se za posledních 10 let zvýšila reálná hodnota důchodů přibližně o 20 procent, myslím si, že je skutečně k zamyšlení, jestli to byly odpovědné kroky,“ prohlásil. (konec citátu)

O církevních restitucích už jsme loni v Hydeparku podrobně polemizovali (viz srpen-září) – a stejně jsme se nedokázali shodnout. Mám dojem, že paní Stolínová o dohodnutých principech a nákladech toho taky moc neví, například to, že jako dosud by šly z rozpočtu církvím stejně 1,5 až 2 miliardy ročně a částka by se bez dohody o restitucích neustále zvyšovala.

Text mi trochu připomněl dr. Sládka: i kdyby se poslancům a senátorům těch pár tisíc měsíčně sebralo a rozdělilo „spravedlivě“ mezi nás důchodce, vyšlo by na každého pár desetníků. Jiná věc je ovšem ten ironický kontext v morálním smyslu: pokud nechceme zadlužovat naše děti a vnuky, musíme se uskrovnit všichni – a politici by měli jít příkladem!

Nahoru

Re: Poděkování za zvýšení důchodu

Tedy zastydět se a jít do sebe.

Nahoru

Re: Poděkování za zvýšení důchodu

Desetimilionový stát,z toho 3 mil.důchodců,3 a půl mil.dětí ,studujících a nezaměstnaných,připomeňte si invalidy,vězně atd.No a zbytek to má uživit.Mimochodem na důchody se v roce 1995 dalo 110mld,v r.2005 247 mld.,2011 již 312 mld.
Paní Stolínová by mohla trochu mluvit k věci,ne vzletně a dojemně hrát na city.
Souhlasím,že zvýšení příjmů poslanců je fackou voličům.
Jinak připomenu,že nakonci první rep. dosáhlo na důchpd v 65 letech pouze 188tis zaměstnanců v celé ČSR,polovinu si museli našetřit.A za komunismu bylo běžné trestat lidi odnětím důchodu,nebo přemístěním do pom.děln. profesí,kdy byl důchod poté tak malý,že pracovali ještě dlouho přes 60let.

Nahoru

Re: Poděkování za zvýšení důchodu

Nahlédnutí do budoucnosti.

Vážený kliente,dnešním dnem jste dovršil zákonem stanovenou věkovou hranici k odchodu do důchodu a můžete si u našeho fondu zažádat o výplatu své penze.
Bohužel vám musíme sdělit nepříjemnou skutečnost.Vzhledem k nešťastným investičním rozhodnutím manažerů,kteří již v našem fondu nepracují,je v současné době na vašem důchodovém účtu 0,00 Kč (slovy nula nula nic).
Dále dlužíte našemu fondu poplatky za správu vašeho účtu ve výši 125 785 Kč.
Tuto dlužnou částku uhraďte do sedmi pracovních dnů na náš účet,v opačném případě bude váš dluh odprodán exekutorské firmě.
Náš fond vám tímto děkuje za projevenou důvěru a za to,že jste si naším prostřednictvím celý život spořil na své spokojené stáří.
S pozdravem jednatel penzijního fondu JISTOTA A SPOKOJENOST a.s. v likvidaci.
Jednatel fondu v.r.
Seychely 25.8.2060.

Nahoru

Re: Poděkování za snížení důchodu

Minulý týden mi naše socialistická vláda snížila,jako všem, důchod o 5 %.Váš francouzský kolega.

Nahoru

Re: Poděkování za zvýšení důchodu

V roce 1993 byly výdaje na korupci ve výši 4 616 miliard korun.V roce 2012 dosáhli investice státu do korupce výše 123 670 miliard korun.Předpovídáme další spolehlivý růst tohoto kapitalistického portfolia.

Nahoru

Re: Poděkování za zvýšení důchodu

Kde je zdroj těchto neobyčejných čísel o "investici státu do korupce ".Halo Noviny?

Nahoru

Re: Poděkování za zvýšení důchodu

Zdroj informací:www.vlada.cz

Nahoru

Re: Poděkování za zvýšení důchodu

Která skupina vlastní současnou vládu, to jest to, oč zde běží...

Nahoru

Re: Poděkování za zvýšení důchodu

Která skupina? Asi ta,která dá nejvíc.Mám dojem,že oni si ji takhle pravidelně prodávají kolem dokola.Tak nějak to běží.

Nahoru

Re: Poděkování za zvýšení důchodu

Ano,je to přeprodávaná,rotující "vláda".A takhle si tady žijeme.

Nahoru

Re: Poděkování za zvýšení důchodu

Pesimisti. Počkejte, co tu jednou budou psát vaši vnuci.

Nahoru

Re: Poděkování za zvýšení důchodu

Rozumný člověk je bezdětný(takže žádní vnuci)a rotující vládě říkáme my technici "karuselová pakáž".

Nahoru