Peklo v Pekle

Verze pro tisk |

Dnešní den byl opravdu předjarní a tak jsem vyrazil na procházku blízkého okolí, doufaje, že pohyb na čerstvé vzduchu a kochání se krásnou, probouzející se přírodou náležitě zrelaxuje mé tělo i duši. Bohužel, opak je pravdou a myslím si, že dnes a možná i příští noci budu mít pěkně děsivé sny. Zašel jsem si totiž do Pekla,- Národní přírodní památky nacházející se mezi Sosnovou a Zahrádkami.
Tak do poloviny to šlo, i když hned na okraji jsem narazil na tabulku s upozorněním na nebezpečí při těžbě dřeva. Ještě jsme se dohadovali s partnerkou, může-li si někdo dovolit těžbu dřeva v chráněné oblasti. Bohužel,- mohl. Za nedlouho jsme narazili na prvé pokácené stromy a pak už to bylo přímo k pláči. Jeden padlý kmen se kupil přes druhý, všude nešetrné vysoké pařezy. Nedokázal jsem pochopit, jak někdo rozumný mohl dopustit takové hrozné vandalství. Bylo zde pokáceno dle mého odhadu nejméně 20o vzrostlých a většinou zdravých stromů,smrků, borovic,olší a dalších, které byly ozdobou tohoto místa. Vážil jsem si, že ochranáři nechali na místě i padlé stromy, pokud nebránily průchodu turistům na stezce. Pochopil bilych, kdyby se šetrně odstranily staré a nemocné stromy ohrožující bezpečnost, ale kdo mohl schválit takové vandalství? Zajímalo by mě, jak se budou odvážet kmeny z úzkého kaňonu,obklopeného třeba stometrovými skalami. Za pár týdnu by zde měly rozkvést koberce bledulí a prvosenek. Obávám se, že letošní krása bude spíše k pláči.
Což jsme si už opravdu přestali vážit přírody a cynicky si ničíme to málo, co nám z ní ještě zbývá.

Přehled témat Nové téma

Komentáře

Re: Peklo v Pekle

Přpojuji se také se zjištěním, že podobným způsobem se těží v mnoha dalších lesních lokalitách. Stromy se kácí hlava nehlava, Svoz dřeva je prováděn tak, že cesty zůstávají neskutečně rozorané . Velké množství ořezaných větví poházených tak, že se nedá lesem projít. Bývalo zvykem, že se větve stahovaly nahromady.
Proč toto nevadí ochranářům životního prostředí ? Ten, kdo dřevo vytěží a prodá,měl by mít povinost po sobě uklidit! Může si najmout občany, kteří nemají práci a pobírají sociální dávky.

Nahoru

Re: Peklo v Pekle

Peklo jsem neviděl, ale lesy nad Sloupem nedávno ano. Těží se o 106. V Pekle mě to překvapuje, ne že by se nemohlo v chráněnném území těžit, ale asi by to mělo mít nějakou logiku.

Nahoru

Re: Peklo v Pekle

Logiku to má jedinou,- peníze. Velké těžařské společnosti neustále devastují naši přírody a my jenom mlčky přihlížíme, jak jeden krásný kout naši vlasti mizí za druhým a zůstává jen děsivě vyhlížející pláň. Neustále narážíme na slůvko "revitalizace", ale v podstatě se jedná jenom o neomluvitelné drancování.
To co se udělalo s Peklem a třeba i se Sloupem, je prostě neomluvitelný zásah do ekosystému. Nejde jenom o to, že toto místo bývalo rájem turistů českolipska a širokého okolí, ale tím necitlivým zásahem se zničilo množství chráněných rostlin a i se značnou měrou ohrozili i mnohé živočišné druhy.

Nahoru

Re: Peklo v Pekle

Takže jako co? Budete tady jen bohapustě blábolit nebo konat? Nebo chcete naservírovat kontakty na dotčené orgány? Mimochodem, jak víte, že dílo už bylo dokončeno a převzato?
No nic, plačte do svých monitorů.

Nahoru

Re: Peklo v Pekle

Možná že zdejší komentáře lze opravdu považovat za bohapusté bláboly, ale možná by krtenek dokázal poradit, jak se sjednotit a začít konečně něco dělat a najít řešení jak se úspěšně postavit těžařské loby. Zatím nám opravdu nezbývá nic jiného, než bezmocně přihlížet postupné a účelové devastaci naších lesů. Už léta se v parlamentě hovoří o novém zákoně, který by měl výrazným způsobem přispět k omezení těžby dřeva, ale pokaždé je dovedně smeten ze stolu. Rezort Ministerstva životního prostředí jen bezmocně lomí rukama a Ministerstvo zemědělství jde ruku v ruce s těžařskými mafiány. Takže co, přátelé?

Nahoru

Re: Peklo v Pekle

Já myslim, že to tady vyřešíte. Chce to jen víc příspěvků.

Nahoru

Re: Peklo v Pekle

Ŕešit by to měli příslušné správní orgány. Tyto ale většinou nereagují. Bohužel.
Já jsem vůbec v rozpacích nad laxností úřadů k tomu, jak to kolem nás vypadá. Vlastníkům je dána možnost chovat se všelijak. Úplně nejviditelnější a všem na očích je vzhled sídlišť. Nikým neřízené barevné i grafické řešení prováděných rekonstrukcí panelových domů tak, že mnohamilionová investice
v celku tvoří neestetickou změť , Rekonstrukce podléhají stavebnímu řízení.
Zrovna tak kácení lesů podléhá nějakému schvalovacímu procesu. Samotný občan nedokáže posoudit, zda současné platné zákony jsou takové, aby dokázaly ošetřit vzniklé situace. Od toho si platíme úředníky, kteří jsou za to zodpovědní. Ti by se měli vyjádřit.

Nahoru

Šedá myš.

Vím, že to s kácením v Pekle nesouvisí, ale nedá mi to nereagovat na volání po schvalovacím řítzení v oboru estetiky.
Byl jsem minulou sobotu na plese svědkem nikým neřízeného barevného a střihového stylu oblečení, líčení a účesů přítomných dam, které rovněž využily možnosti chovat se jako vlastník všelijak. Nevím, jak by se tvářily, kdyby jim v rámci schvalovacího řízení někdo radil obléci si uniformu.

Nahoru

Re: Šedá myš.

Pletete hrušky s jabkama. Co si kdo vezme nevkusného na sebe, nese si zároveň riziko, že bude on /ona/ sám za kašpárka.
Životní prostředí , to, v čem vychováváme naše děti je je však věcí nás všech. Spíš než názor Váš, by mě zajímal názor vystudovaného architekta.

Nahoru

Re: Peklo v Pekle

http://www.lesycr.cz/media/tiskove-zpravy/Stranky/lesy-cr-renovuji-turistickou-stezku-v-udoli-robecskeho-potoka-u-ceske-lipy.aspx?retUrl=%2f

Nahoru

Re: Peklo v Pekle

Nepopírám, že NPP Peklo potřebuje nutnou revitalizaci, hlavně týkající se oprav chodníků a lávek, ale nedokážu pochopit, proč se vykácelo tolik evidetně zdravých stromů? Jestli si tvůrci projektu představují, že vybudují asfaltové chodníčky a eventuálně přidají nějaký ten stánek s občerstvením, jak je to dnes běžné, pak jenom třeba upravit nadpis, že " Peklo není v pekle", ale v pr....

Nahoru