10. výročí od povodní

Odchody lékařů

Verze pro tisk |

Frekventované téma jsou dnes odchody lékařů. Zpráv je hodně, ale zatím se mým uším vyhnula informace, jak je na tom českolipská nemocnice. Nevíte?

Přehled témat Nové téma

Komentáře

Re: Odchody lékařů

Už zde toto téma bylo a myslím, že někdo z nemocnice potvrzoval 4 lidi.

Nahoru

Re: Odchody lékařů

Podle dnešního článku na webu Českolipského deníku je ve výpovědní době 20 lékařů NsP Česká Lípa, především anesteziologové a porodníci. To je evidentně kritická situace. Pokud to ti lékaři nevezmou zpět, přestane být nemocnice schopna poskytovat akutní péči.

Obecně k akci "Děkujeme, odcházíme": Z dlouhodobého hlediska by bylo třeba zvýšit mzdy zdravotníků na takovou úroveň, aby nedocházelo k jejich exodu z České republiky. Ovšem akce LOK není žádným exodem. Drtivá většina lékařů, kteří dali výpověď, ve skutečnosti nikam odejít nechce a vlastně ani nemá kam. Jde tak v podstatě o formu stávky. Lékaři de facto hrozí, že zůstanou pár týdnů doma na podpoře a vyčkají, až bude vláda pod tlakem důsledků kolabující péče ( úmrtí pacientů ) donucena vyhovět všem ultimativním požadavkům protestujících. Tento postoj mi osobně připadá nelogický ( jak mohou požadovat více peněz, když nemají žádnou lepší nabídku? ) a především morálně zvrácený. Ve zkratce se dá vyjádřit obvyklou výzvou užívanou lupiči: "Peníze nebo život!". Pokud by lékaři, kteří (ne)odcházejí, hodlali nastoupit v jiné nemocnici ( třeba v zahraničí ), nic by se nedalo namítat. Šli by přece pečovat o pacienty, byť jinam a kvůli penězům. Úmysl setrvat doma a přihlížet umírání těch, kteří jim budou ze svých daní platit podporu v nezaměstnanosti, je ovšem daleko za hranicemi nejen lékařské etiky, ale i prosté lidskosti. Brutalita tohoto postoje je navíc zvýrazněna odmítnutím velkorysé nabídky, kterou předložil lékařům ministr Heger. Osobně se domnívám, že by navzdory všem rizikům bylo stratgicky a morálně správné úplně odmítnou požadavky LOK a platy letos nezvýšit vůbec. Zároveň samozřejmě intenzivně pracovat na takové reformě zdravotnictví, která by umožnila v horizontu několika let zásadní zlepšení platových podmínek všech zdravotníků.

Nahoru

Re: Odchody lékařů

http://liberec.idnes.cz/nemocnici-v-ceske-lipe-hrozi-uzavreni-kvuli-odchodu-anesteziologu-1dt-/liberec-zpravy.asp?c=A110202_164900_liberec-zpravy_alh

Nahoru

Re: Odchody lékařů

Včera večer mě pobavila kamarádčina (je to studentka a teď má zkouškové) věta na facebooku: "ty doktoři odcházej jako když já se učim... taky spousta keců kolem a nic z toho!"

A dneska mi hned po ránu způsobil úsměv článek na Aktualne.cz s titulkem "Sonda u lékařů-rebelů: S odchodem nepočítá skoro nikdo"
http://aktualne.centrum.cz/domaci/zivot-v-cesku/clanek.phtml?id=689969

Nahoru

Re: Odchody lékařů

Je to jako když koukáš z okna a pořád nikdo nejde.

Nahoru

Re: Odchody lékařů

ULrichovi a obecně k akci: Jak vážený víte, že se doktoři opravdu nechystají přesídlit do jiného státu či zakotvit v jiném oboru? Jak víte, že nabídka ministra Hegera byla opravdu velkorysá? Byl jste snad u těch jednání nebo vydávate za obecnou pravdu vaše dojmy z MF dnes? Co to vyprávíte o reformě zdravotnictví? Dvacet let měly vlády zleva i zprava čas na to, aby s tím něco udělaly a udělaly kulový protože takto pro ně funguje nejlépe. Všichni velevážení si akorát neustále mastí kapsu a mají plná ústa idealistických keců. Víme snad já i vy a další pseudospravedliví, kolikrát marně jednali doktoři s nabubřelými arogantními panáky typu Šnajdra či Šťastného a oni se jim smáli do ksichtu. Přesně tak se budou milý pane smát a smějí se i další, až se zvedne DPH, odvody na důchody do nazajištěných fondů atd, atd. Vážený, doktoři byli vždy hlavními voliči naší poctivé a spořádané pravicové strany a proto se nyní doktoři chovají pravicově a tlačí na pilu. Nekázal nahodou modrý stranický Všeználek, že každy strůjcem svého štěstí? Moc se mi na závěr líbí vaše optimisticky-kapitalistické heslo-cituji vás"

"Zároveň samozřejmě intenzivně pracovat na takové reformě zdravotnictví, která by umožnila v horizontu několika let zásadní zlepšení platových podmínek všech zdravotníků."

Ps: určite byste měl příští období kandidovat do PS

Nahoru

Re: Odchody lékařů

Z článku Petra Pokorného: Nemocnice s poliklinikou Česká Lípa, a.s., zaměstnává v současné době celkem 109 lékařů. V rámci“ i odborářské akce „Děkujeme, odcházíme“ eviduje 19 výpovědí.

Nahoru

Re: Odchody lékařů

Pane Losi,

není naprosto pochyb o tom, že lékaři nikam neodcházejí, protože jednak odejít nechtějí a jednak nemají kam jít. To je do očí bijící realita a všichni to vidí. Kdyby chtěli a mohli odejít, neudělají to organizovaně a s křikem přes satelitní organizaci ČSSD, nýbrž prostě v tichosti jako jednotlivci dají výpověď a nastoupí jinde, kde dostanou více peněz. Ale právě proto, že tito odboráři nechtějí ani nemohou odejít, uspořádali tuto dobře vykalkulovanou, ale nechutnou akci.

Chápu, že by lékaři chtěli vyšší platy. To bychom chtěli všichni. Ale musejí respektovat realitu na trhu práce. Nikdo jím nenabízí lepší podmínky. Za této situace je absurdní požadovat vyšší mzdu a dávat výpověď. Ony ty platy koneckonců až tak špatné nejsou. Jinak by lékaři dělali něco jiného. Je také třeba uvědomit si, že žijeme v sociálním státě, kde je cena za zdravotní péči financována skrze veřejné pojištění a tedy vlastně úředně ( politicky ) určena. V důsledku toho je velmi rovnostářská a relativně nízká. Alternativou je tržní systém postavený na volných cenách, komerčním pojištění a soukromých zařízeních. V takovém systému by byla mnohem větší diferenciace v odměňování. Někteří ( operační tymy na špičkových klinikách ) by dostávali nebetyčně více než dnes, ale většina možná i méně, protože by nebyla koupěschopná poptávka po jejich službách. Řada lékařů by nejspíš přišla o práci úplně. Z toho plyne, že současný systém není pro lékaře až tak špatný.

V každém případě trvám na tom, že je morálně nepřijatelné jít na úřad a práce, válet se doma, pobírat podporu v nezaměstnanosti ( financovanou převážně pacienty ) a čekat u televize na zprávy o smrti miminek v inkubátorech, matek při porodech a neléčených pacientů vůbec.

Nahoru

Re: Odchody lékařů

Pane Ulrichu, mám pocit, že nárok na podporu mít nebudou, protože došlo od ledna ke změnám. A že si novináři dají záležet, s tím plně souhlasím. Novináři si totiž o divácích myslí, že jsou to samé krvelačné bestie.

Jinak se přikláním více k názoru pana Lose, ale z toho si nic nedělejte, protože v dílčích případech vám dávám také za pravdu.

Nahoru

Re: Odchody lékařů

Šťourale,

lékaři primárně nárok na podporu mít budou, i když ( kvůli tomu, že odešli sami ) ve snížené výměře. Posléze by jim mohla být podpora odňata, pokud by jim úřad práce nabídnul jejich staré místo v nemocnici a oni by to odmítli. Ale i to by nejspíš pár dnů trvalo a do té doby nárok na podporu trvá. Především ale nejde ani tak o pobírání podpory ( lékař může žít třeba z úspor nebo z příjmu partnera ) jako spíše o ten šílený přístup: Ležet doma a mnout si ruce, jak nám to umírá a jak už brzy bude vláda nucena ty platy zvýšit.

Nahoru

Re: Odchody lékařů

Inu, pracovní vztahy se často podobají vydírání. Není nad rovnováhu, kdy se zaměstnavatel a zaměstnanec navzájem potřebují a chovají se k sobě slušně.

V tomto případě slušnost odkráčela do nicoty, to je jisté.

Na tu podporu se podívám, protože jsem v televizi zaslechl, že lidé, kteří dají výpověď sami, zcela ztrácejí nárok na podporu. Možná jsem špatně slyšel, pravděpodobněji to byla další novinářská finta typu "chleba bude stát 40 korun a vejce pět".

Nahoru

Re: Odchody lékařů

Máte zcela pravdu, pane Ulrichu, už jsem si to o podpoře našel. Místo 65% bude 45% atd. Snížená podpora je i v případě dohody o rozvázání. Takže díky, většinou je lepší být v obraze. (Sladká nevědomost je o něčem jiném.)

Nahoru

Re: Odchody lékařů

Máme podobný případ v příbuzenstvu.Podpora v nezaměstnanosti trvá 8 měsíců.První dva měsíce činí 65%,další dva 50% a zbytak čtyři měsíce 45%.Nevím jak je tomu u cikánů.

Nahoru

Re: Odchody lékařů

Ještě je tu také před koncem loňského roku vyhlášený "stav legislativní nouze", který politici zvráceně nastavili, aby s námi, s lůzou, mohli lépe manipulovat, ale jak to je s podporami v takovém případě, to nevím, pokud se to vůbec odrazí. Ale ono se "něco" najde nebo se nějaká vyhláška vytvoří aby to sedělo, tak jak se už stalo v mnoha případech.
A podpora v nezaměstnanosti u cikánů? Cikáni jsou na tom lépe, než ti co pracují(pracující obecně) nebo ti, co alespoň mají snahu pracovat, jakože je někdo zaměstná třeba na měsíc...např. "dohoda o vykonané práci". Těm, co mají snahu, se dávky vypočítavají s ohledem na u dočasného feudála vyotročené peníze a po dobu nejméně tří měsíců berou pouze minimum k přežití, což je např. z jednoho případu, který znám 5 700kč, přičemž nájem a inkaso tuto osobu stojí přes 4300kč.... Musí mít přeci ještě peníze od feudála...a to jim stačí.
Cikáni, mohou doložit, že nikdy nepracovali, nepracují a nikdy pracovat nebudou, tak sice nemají nárok na podporu v nezaměstnanosti, ale berou velkorysé sociální dávky od státu a přitom ještě mohou nárokovat různé druhy dávek tkzv. stavu hmotné nouze - což činí i několik desítek tisíc za rok navíc.
Takový doktor, až bude na nejnižší podpoře- pokud bude, na tom bude za pár měsíců, s příjmem hůř, než ten cikán, tedy pokud nemá úspory.
Ještě chci nadhodit : cílem vlády je - snížit porodnost a finanční podporu - hádejte u koho...- proto odbourala porodné a sociální dávky i těm, kteří si to vůbec nezaslouží...

Nahoru

Re: Odchody lékařů

Kdy už konečně pseudopravicoví (jejich pravicovost spočívá pouze v bezútěšné slepé podpoře mafiánských stran, které každou vteřinou okrádají stát o miliardy tekoucí do kapes soukromých subjektů s účty v daňových rájích) pochopí, že odbory prostě jsou a budou v celém světě
a někdy používají holt "vykalkulované a nechutné akce". Však i strana, za kterou ministr Heger kope, obelhala před volbami voliče megalží zvanou "Řecko" a vůbec jim to nevadilo. Dokonce se ještě z některých zoufalců s nahým zadkem a směšným platem stali vlajkonoši "šetření pro naše děti a vnuky". Myslím, že ale až se opravdu rozjedou ony zázračné reformy a celá střední třída padne na zadek a všechno to zaplatí, pak budou zírat. Zákon vážený nezakazuje "jít na úřad a práce, válet se doma, pobírat podporu v nezaměstnanosti". A co je morální? Koho to v tomto státě zajímá? Navíc Heger začal vyprávěl cosi o velkých reorganizačních opatřeních. Já si myslím (a nejen já), že se celá situace naopak se hodí do krámu současné vládě rozpočtové odpovědnosti, která pod záminkou krize ve zdravotnictví vyvede postupně toto do soukromých rukou. Pak ámen s nami. Pokud pane Ulrichu máte dost naspořeno nebo jste podnikatel, máte vyhráno! Ale znovu opakuji: dvacet let měly vlády zleva i zprava čas na to, aby s tím něco udělaly. Pokud tomu někdo nerozumí, tak je opravdu hluchý, bez informací a nebo ideologický zaslepenec. Tečka

Nahoru

Re: Odchody lékařů

Jěště poznámka- ČSSD a odbory, to už je obehraná písnička ne? Lékařské obory nemají s odborovým svazem nic společného, jsou nezávislé. To jen pro úplnost ideologům

Nahoru

Re: Odchody lékařů

Zajímavé, ovšem neveselé čtení. Opravdu se to té protikorupční a úsporné vládě může hodit do krámu. (To je jako kdyby se o vlcích na nejvyšších postech psalo jako o vegetariánské vládě).

Pokud se spojuje akce lékařů s ČSSD, nemělo by se zapomínat na hejtmany ČSSD. Jim se případně půjde po krku, ti budou odvolávat ředitele nemocnic, že nezvládli krizové situace. Když to bude zlé, nastane dominový efekt.

Odnesou to ovšem především nejslabší. Pokud nenastane pozitivní obrat, tedy malý zázrak.

Nahoru

Re: Odchody lékařů

Pane Losi,

nejsem pseudopravicový ani slepý. Své postoje mám promyšlené a věru nespočívají v papouškování představitelů pravicových stran. Věsměs volím pravici ( respektive strany, které si tak ne úplně právem říkají ), ale činím tak bez nadšení a bez iluzí. Je to volba menšího zla. S řadou politických kroků současné vlády nesouhlasím, ale ve volbách bych některou vládní stranu nejspíš znovu podpořil, protože současná levice je prostě barbarská, necivilizovaná, šílená, nepřijatelná. Třeba se to po sjezdu ČSSD trošku změní. Uvidíme.

Existenci odborů beru jako fakt, ale jejich činnost, jakkoli momentálně legální, spočívá podle mého převážně ve vydírání a sabotážích zvaných stávky.

Uznávám, že akce "Děkujeme, odcházíme" je legální, ba řekl bych, že po právní stránce dokonce skvělě vykalkulovaná. To nic nemění na skutečnosti, že jde o počínání nemorální a odpudivé.

Pokud jde o perspektivu našeho zdravotnictví a záměry ministra Hegera, potažmo vlády v této oblasti, nemyslím, že by vládní koncepce spočívala v úmyslu masivně privatizovat. A také pochybuji, že by priovatizace vedla ke zhoršení. Reforma plánovaná ministrem Hegerem se mi jeví jako relativně rozumná a jejich cílem je zjevně zachování ( finanční záchrana, stabilizace ) současného velmi socialistického systému.

Nahoru

Re: Odchody lékařů

Již za několik dnů, -. března, nabide akce lékařů "Děkujeme, odcházíme", reálnou podobu. Nevím, nakolik se dotkne čekolipské nemocnice, kolik lékařů ještě na poslední chvíli stáhne svou výpoveď,ale zcela jistě bude tato situace jen na čas " smetena do šuplíku" a bude nadále viset jak Demoklův meč nad katastrofální situaci v našem zdravotnictví.
O nutnosti reformy zdravotnictví se hovoří už mnoho let, ministři tohoto rezortu se střídají jak na běžícím pásu, ale nic podstatného se nemění. Nakonec bití jsou jen pacienti.
Nechci rozhodně tvrdit, že požadavky lékařů jsou přehnané. Ve srovnání s jinými zeměmi Unie jsou jejich platy opravdu almužnou. Ale pokud by se na to přihlíželo globálně, pak by do podobné akce musel vstoupit každý pracující občan. Kdo u nás má platy na stejné úrovni jako jeho kolegové v zahraničí? Snad jenom někteří manažeři, pracující v bankovnictví či realitní makléři.
Chtělo by to konkrétně rozlišit, demonstrují-li lékaři tímto krokem proti malým platům, nebo proti katastrofálním podmínkám v zdravotnictvím vůbec. Myslím si, že lékařské odbory by se měli zamyslet, zda tato akce není v přímém rozporu s Hipokratovou přísahou, kterou lékaři skládali. Pomoc bližnímu, záchrana jeho zdraví, nebo i života, by nikdy neměla ustoupit před finančními výhodami. Spousta peněz, možná převážná většina, utíkají se zdravotnictví do bezedných kapes farmakologických koncernů a zdravotních pojišťoven. Také ve veřejných zakázkách do oblasti zdravotnictví se jistě skrývají nemalé rezervy.
Na druhou stranu by se možná měli lékaři i trochu nad sebou zamyslet v otázce kvality svých služeb a přístupu k svým pacientům. Vím, že převážná většina lékařů poskytuje své služby odborně a kvalitně, ale také se neustále množí případy, kdy lékař ordinoval, nebo operoval pod vlivem alkoholu, nebo svou práci vysloveně "odflákl", což pak mělo nedozírné následky na zdraví, či život pacientů. Určitě by případné postihy měly být velmi razantní a neváhat ani případně odebrat diplom takovému výtečníkovi, o trestním postihu ani nemluvě.
V dnešní době neprocházíme jenom Hospodářskou krizí, ale hlavně krizí morální. Budeme-li k ní jen lhostejně přihlížet a kritizovat dopady této krize na nás samé někde u piva v hospodě, může se lehce stát, že heslo "děkujeme, odcházíme" spatříme ve velkém množství na pohřebních věncích.

Nahoru